Vyberte možnost Stránka

Jak rozvíjet dobré návyky pomocí her. Školení o rozvoji zdravých návyků pro zdravý životní styl

ŠKOLENÍ

Podrobit:« Užitečné návyky pro rozvoj zdravého životního stylu »

Cíl: v rámci preventivní práce na zdravém životním stylu poskytovat aktuální informace o složkách zdravého životního stylu, způsobech zlepšování zdraví a negativním vlivu špatných návyků na fungování organismu.

Morozova Olesya Vasilievna,

Sociální učitel,

GBOU města Sevastopol „Střední škola č. 61 pojmenovaná po Hero Sovětský svaz

A.I. Marinesko"

Tréninkový plán

Fáze lekce

Čas

1. Téma, účel školení

2. Emocionální postoj k vedení lekce. Hra „Ještě nevíš, co miluji“

3. Pravidla pro práci ve skupině

4. Práce na informování o složkách zdravého životního stylu

4.1. Informační zpráva „Denní rutina“, „ Správná výživaškolák"

4.2. Aktivační hra "Orange"

4.3. Informační sdělení „Hygiena školáků“, „Důležité fyzická aktivita pro lidské zdraví"

5. Cvičení „Cena zdraví“

6. Shrnutí lekce

7. Reflexe

8. Hra „Moje preference“

9. Ukončení lekce

CELKOVÝ:

45 min.

Průběh tréninku

    Téma, účel školení

Slovo trenéra: Zdraví je neocenitelným bohatstvím nejen pro každého člověka, ale i pro celou společnost. Při setkání, rozloučení s blízkými a drazí lidé přejeme jim vše dobré a dobré zdraví protože to je hlavní podmínkou a zárukou plného a šťastný život. O čem si myslíte, že si dnes budeme povídat? (Předpoklady účastníků).

Proč to potřebujeme? (Odpovědi)

    Emocionální nálada pro vedení lekce. Hra „Pořád nevíš, co miluji“

Cíl: pozitivní emoční přístup k hodině, teambuildingová práce.

Průběh cvičení: kolem kruhu prochází předmět ve tvaru srdce, každý účastník pokračuje ve větě: „Pořád nevíš, co rád dělám volný čas... (vyjmenuje o sobě nějakou skutečnost, kterou většina lidí neví).“

    Pravidla pro práci ve skupině

Cíl: optimalizovat práci ve třídě.

Pokrok: Trenér upozorňuje na dříve používaná pravidla pro práci ve skupině plakát, se kterým visí na tabuli.

    Pracovat na informování o složkách zdravého životního stylu.

    1. Informační zpráva „Denní režim“, „Správná výživa školáků“.

Cíl:

Pokrok: studenti podávají informační sdělení na témata: „Denní režim“, „Správná výživa školáků“.

      Aktivační hra "Oranžová".

Cíl: aktivovat kreativní myšlení, pozornost, podporovat pracovní motivaci.

Pokrok: házení míče do sebe, uveďte všechny možné definice oranžové.

      Informační sdělení „Hygiena školáků“, „Význam pohybové aktivity pro zdraví člověka“.

Cíl: preventivní práce, poskytování dostupných informací o složkách zdravého životního stylu.

Pokrok: studenti informují o tématech: „Hygiena školáků“, „Význam pohybové aktivity pro zdraví člověka“.

    Cvičení „Cena zdraví“.

Cíl: dát účastníkům představu o křehkosti lidského zdraví a nenapravitelných důsledcích špatných návyků.

Pohyb: účastníci jsou rozděleni do tří skupin, trenér dá každé skupině list, na kterém je znázorněno zdraví člověka. Poté účastníci změní zaměstnání ve směru hodinových ručiček a znázorní všechny špatné návyky v kresbě „zdraví“. Poté si znovu vymění práci ve směru hodinových ručiček a provedou následující úkol: pokuste se opravit kresbu, abyste obnovili zdraví. Po splnění úkolů každá skupina obhajuje svou práci, sdílí své dojmy a názory, k jakému závěru došla.

    Výsledek tréninku(školitel vyzve účastníky, aby vyvodili závěr o lekci).

    Reflexe ( otázky jsou napsány na tabuli. Účastníci si vyberou otázku, na kterou chtějí odpovědět. ).

– Co nového jste se dnes naučili?

– Co se vám na lekci líbilo?

– Jaké emoce jste si z lekce odnesli? atd.

    Hra "Moje preference"

Cíl: relaxace, vytváření pozitivní motivace k použití ve vašem každodenní život přijaté informace.

Pokrok: Trenér rozdá účastníkům listy papíru a požádá je, aby si vymysleli svou oblíbenou barvu a poté ji popsali třemi slovy (příklad na tabuli, pro modrou - chladná, relaxační, oddělená). Poté trenér požádá účastníky, aby odpověděli na otázku: „Kdybyste měli možnost vyfotit se s jakýmkoli zvířetem v zoo, které byste si vybrali?“ Dále popište zvíře třemi slovy (příklad na tabuli, tygr - silný, nebezpečný, statečný). Poté vás trenér požádá, abyste se zamysleli nad svým oblíbeným městem a vymysleli tři slova, která jej charakterizují (příklad na tabuli, Petrohrad – intelektuální, věcný, osvěžující).

Interpretace výsledků. Trenér informuje účastníky, že:

Tři charakteristiky barev jsou to, jak je vidí ostatní;

Tři vlastnosti zvířete – jak se vidí v komunikaci s ostatními;

Tři vlastnosti města – jak by se rádi viděli v práci.

    Dokončení tréninku

Školitel děkuje účastníkům za jejich práci.

Julia Zarubina
Herní aktivita „Dobré a špatné návyky“

Obsah programu:

1) Utváření základů zdravého životního stylu.

2) Pěstujte touhu pomáhat druhým, pěstujte smysl pro soucit.

3) Rozšiřte zkušenosti dětí.

Průběh hry:

Aibolit přišel navštívit děti.

Ahoj lidi! Dnes budeme mluvit o zvyky.

Co si myslíte, že je zvyk?

Zvyk- je to akce, která se pro nás stává něčím, bez čeho nemůžeme žít.

Užitečný, dobrý zvyky učinit člověka svobodnějším, protože přestane přemýšlet o mnoha svých činech, zdá se, že je vykonávají sami.

co to je zvyky?

Právo. Umyjte si ruce mýdlem, ráno si umyjte a uhaste studenou vodou, cvičte a dodržujte denní režim.

Přicházíme z ulice a přezouváme se domácí boty, oblékněte si domácí oblečení. A ten, který jsme odstranili, opatrně zavěsíme do skříně.

Myslíte si, že je dobré rozházet knihy a hračky všude?

Samozřejmě je to špatné. Proč?

Ano, protože pak strávíte spoustu času hledáním toho správného. A času je třeba si vážit! Každá věc by měla mít své místo! Dát věci na své místo - dobrý zvyk!

Mimochodem, zvyk vážit si času, jak vaše, tak vaše rodina a přátelé - úžasné zvyk. Není divu Říkají: "Přesnost je zdvořilostí králů". To znamená, že je nezdvořilé přijít pozdě na schůzku s kamarádem, do školy nebo do sportovní sekce.

Jaké další dobré? zapomněli jsme na své zvyky? Kdo nám to připomene? Ano, máte pravdu! Dobré je udržování čistoty a pořádku v domě, úklid místnosti vysavačem nebo vlhkým hadříkem, mytí nádobí zvyky.

- Dobrý zvyk- dodržování pravidel osobní hygieny. Být vždy čistý a úhledně oblečený, úhledně učesaný je úžasné zvyk.

Ale bohužel existují také špatné návyky. Pojďme si o nich povídat. Špatné návyky mají špatný vliv na lidský organismus a ničí nám život. Jedná se o nedodržování denního režimu, nízkou pohyblivost, kouření a další špatné věci zvyky.

Mnoho dětí, když vidí dospělé kouřit, je chce napodobit, aby vypadaly zralejší a nezávislejší, a potáhnou cigaretu. Nic dobrého z toho nevzejde ukazuje se: Okamžitě začíná pociťovat nevolnost a závratě!

Z čeho se skládá? poškození kouřením?

Tabákový kouř, který člověk vdechne do plic, obsahuje mnoho škodlivé látky: patří sem nikotin, oxid uhelnatý a látky způsobující vážné onemocnění – rakovinu. Tyto látky se nazývají karcinogeny.

Lidé, kteří kouří, častěji trpí zápalem plic, bronchitidou a bronchiálním astmatem.

Kuřáci ničí nejen své zdraví, ale i zdraví svého okolí. Člověk, který strávil čtyři hodiny v zakouřené místnosti, se otráví stejně jako člověk, který vykouřil čtyři cigarety. Tento typ vdechování cigaretového kouře se nazývá "pasivní kouření".

Pokud se dítě brzy stane závislým na kouření, špatně roste, je menší a slabší než jeho vrstevníci a často má bolesti hlavy. Kouření snižuje fyzickou sílu, zhoršuje koordinaci pohybů a snižuje vytrvalost.

Pamatujte! Kouření a zdraví se neslučují!

Někteří z nás je mají také dobré. návyky a špatné. Je vzácné potkat člověka, který má jen dobro dobré návyky.

Nos se špatnými návyky je třeba bojovat a síla vůle vám pomůže je porazit.

Zvyky

Liška to má

dobrý zvyky:

Jdu na návštěvu

Úprava huňatého culíku

Vlak lišky

Udržujte pořádek.

Liška to má

Špatný zvyky:

Jdeme do kurníku

A ukrást kuře.

Denis a Denny Bearovi

Na břehu lesní říčky žilo v malé dřevěné boudě medvídě. Každé ráno vykukovaly sluneční paprsky oknem chýše, klouzaly po polštáři a lechtaly Mishku v nose. Medvídek, který se jmenoval Denny, se probudil, vyskočil z postele a vyšel do lesa.

Mishka dělala cvičení: přidřepnul si, vytáhl se na spodní větev borovice, převrátil se a pak běžel po stezce podél řeky. Nakonec skočil do studené vody a cákal se, potápěl se a plaval s potěšením.

Po koupání zašel Denny do malinových houštin a pochutnával si na šťavnatých sladkých plodech.

Jednoho dne přišel do lesa chlapec Denis. Včera večer obratně vytáhl z kapsy staršího bratra pár cigaret a teď se rozhodl, že zkusí kouřit. Denis doufal, že si ho tady, v lese, a dokonce ani v tak časnou hodinu, nikdo nevšimne a nebude mu nadávat za kouření.

Chlapec vytáhl z kapsy cigaretu, zapálil zapalovač a vdechl namodralý kouř.

Kašel, kašel, kašel! - S ze zvyku zakašlal.

Denis znovu zatáhl a pocítil nevolnost. Zatočila se mu hlava a zatmělo se mu před očima. Málem spadl z pařezu.

co to je? - chlapec se vyděsil. - Kouří tu další - a nic!

Vzpomněl si, jak starší chlapci divoce kouřili, schovávali se za školou, a Denis, hubený a nízký, snil o tom, že se s nimi spřátelí a bude jim alespoň trochu podobní. Najednou Denis uslyšel, jak někdo šustí v malinových houštinách.

"Kdo by to mohl být?"- byl chlapec překvapen. Vstal z pařezu a opatrně rozdělil větve keře.

„Ach, to je medvídě! Docela malý, jako hračka! Jak pěkné! Chlupatý, paličkovitý, s chytrýma, veselýma očima. Kéž bych ho mohl chytit a přivést do školního obývacího koutku!" - pomyslel si Denis a začal se opatrně plížit k dítěti.

Ale malý medvídek náhle spadl na záda a vesele vyprskl smíchy:

Ha ha ha! Ha ha ha!

Denis ztuhl překvapením: poprvé v životě viděl smějící se medvědici!

Denny se zasmál do sytosti a zdvořile se postavil na zadní nohy představil se:

- Ahoj! Jmenuji se Denny! jak se jmenuješ?

A já - Denis! - odpověděl šokovaný chlapec.

Jste pravděpodobně cvičené medvídě z cirkusu? - zeptal se.

Vůbec ne! - odpověděl Denny. - Jsem kouzelný medvěd z pohádky.

Ach, to je ono! - protáhl Denis.

Řekni mi, komu ses smál? nade mnou? - zeptal se chlapec medvědice.

Samozřejmě nad tebou! Nad kým jiným! - odpověděl Denny.

Proč? - Denis to nenechal.

Vypadal jsi velmi zmateně, když jsi málem spadl z pařezu. Zeptám se tě, co jsi dělal na pařezu? V rukou jsi měl jakousi tenkou bílou hůl, vycházel z ní namodralý kouř.

Oh, tohle! - řekl Denis nenuceně. - Tohle je obyčejná cigareta. Všichni je kouří, ale z nějakého důvodu jsem se cítil velmi špatně!

Žádné překvapení! - poznamenal Denny. - Slyšel jsem, že cigarety jsou velmi jedovaté, můžete z nich dokonce onemocnět!

onemocnět? - Denis byl překvapený. - Ale znám spoustu lidí, kteří kouří cigarety, a nic se jim nestane!

Ale to je jen začátek! A pak onemocní, kašlou a představte si, že dokonce zemřou.

Ne ne! - vykřikl chlapec strachem. -To nechci!

To je skvělé! - odpověděl Denny. - Mimochodem, chtěli byste si dopřát maliny? zeptal se a podal Denisovi hrst bobulí.

"S potěšením," odpověděl a strčil si do úst malinu.

Poslouchej, Denisi, chceš, abych ti řekl příběh, který jsem slyšel od své babičky? Tento příběh je o kouření.

No řekněte mi!

A Denny začal mluvit.

- „Byl jednou jeden chlapec. Často přicházel do lesa, seděl na pařezu a kouřil cigaretu. Když se to naučil od dospělých, myslel si, že je stále chytřejší a zralejší. Moje babička byla v té době hravé malé medvídě. Vyhlédla zpoza křoví a škádlila chlapec: „Ach! Kuřáku, no tak, dohoň mě!“ A rychle utekla po lesní cestě.

Ale Chlapec ji nikdy nemohl dohnat! Ztěžka dýchal, udýchal a nakonec beznadějně zaostával.

Čas plynul. Kamarádi tohoto chlapce, jeho spolužáci, rychle vyrostli, byli vyšší a silnější. Mnoho z nich přišlo v létě na daču a udělalo si zářezy na stěně staré skříně, aby zaznamenaly svůj růst. A zaradovali se, když viděli, že každým rokem jsou o několik centimetrů vyšší.

Chlapec, o kterém babička mluvila, se nemohl radovat se všemi ostatními. Všiml si, že ho jeho přátelé dávno předčí jak silou, tak výškou, a to mu nedalo pokoj. Stále častěji chodil do lesa, dlouho se cítil smutný, pak si zapálil cigaretu a tiše vyfoukl kouř. Už nedával najevo, že vypadá jako dospělý, protože se mu všichni smáli a nikdo ho s sebou nebral. hrát!

Takhle smutný příběh! - Denny skončil. "Doufám, že se ti to nestane," poznamenal. - Chceš, milý Denisi, naučím tě dobře plavat, rychle běhat, skákat vysoko, stát se silným, veselým a šťastným?

Samozřejmě, že ano! - Denis byl potěšen.

Pak zapomeňte na kouření! Odhoďte cigarety do křoví a začněte trénovat. Každé ráno utíkej na tuto mýtinu. Budeme spolu hrát fotbal, šplouchej v řece, vytáhni se, běž a skoč. Ani si nevšimnete, jak vyrostete, stanete se silnými a zdravými.

Díky Denny! - odpověděl chlapec a hodil cigarety dále do křoví. - Už nebudu kouřit, ale určitě budu sportovat!

Odpovězte na otázky

Řekněte nám o svém dobré návyky.

Máte? špatné návyky? Který?

Proč zdravé návyky pomáhají vašemu zdraví?

- Je dobrým zvykem mýt si ruce mýdlem?? Uklidit si pokoj? Udržovat pořádek?

- Užitečné popř zlozvyk házet kolem sebe knihy, věci, oblečení?

Proč se tak kouří zlozvyk?

Co myslíš, kousat si nehty - dobrý nebo špatný zvyk? Proč?

Hádejte které dobré návyky, a které škodlivý

Rozházel jsem knihy a věci

A hledal jsem je celý večer. (Škodlivý.)

Mytí špinavého nádobí

Nezapomenu umýt podlahu. (Užitečný.)

čistím vysavačem,

Nenechávám žádný prach. (Užitečný.)

Hrozně ráda si kousu nehty

Chytám všechny mikroby. (Škodlivý.)

Umyji si obličej mýdlem a vodou,

Vypadám upraveně. (Užitečný.)

Dokončete úkol

Kreslit a vybarvovat: kartáč na prádlo, police s úhledně uspořádanými knihami, čistý talíř, lžíce, hrnek, vidlička, nůž, kostka mýdla, houba.

Doporučeno didaktické hry pomůže obohatit představy starších předškoláků o orgánech a systémech člověka tělo, o užitečné a nezdravé produkty, nebezpečné předměty, léčivé rostliny, pomohou dítěti chovat se k sobě i ostatním s porozuměním.

Stáhnout:


Náhled:

kartotéka didaktických her,

Přispívat k utváření návyků zdravého životního stylu u předškoláků prostřednictvím seznamování se s jejich tělem.

“Nevím k nám”

Cíl: upevnit představy dětí o stavbě a činnosti těla. Povzbuzovat děti, aby viděly nevěrohodnost navrhované situace. Pochopit závislost fyzických schopností člověka na stavbě jeho těla.

Herní akce: Děti pozorně naslouchají Dunnovu příběhu. Jak příběh postupuje, všímají si bajek a označují je žetony. Na konci příběhu učitel vyzve děti, aby spočítaly, kolik bajek a kterých si každý z nich všiml. Poté děti vysvětlí chyby, kterých si v Dunnově příběhu všimli.

Materiál : Panenka nevím, žetony, truhla s motivačními cenami.

„Umístěte zdravé potraviny»

Cíl : objasnit znalosti dětí o zdravé produkty, jejich význam pro lidské zdraví a dobrou náladu.

Herní akce: Děti dostanou vitrínu s obrázky znázorňujícími různé produkty. Musíte si prohlédnout a vybrat obrázky se zdravými potravinami (bohatými na vitamíny) a vysvětlit svůj výběr.

Materiál: displej, didaktické obrázky znázorňující různé druhy výrobků (zmrzlina, těstoviny, mléko, jogurt, ryby, cukroví atd.).

"Co by se stalo, kdyby..."

Cíl : Formovat děti k tomu, aby se sebou (se svým tělem) zacházely opatrně, opatrně a s porozuměním. Podporovat schopnost navazovat nejjednodušší vztahy příčina-následek a vztahy našich vnitřních orgánů.

Herní akce: Učitel uvádí děti do různých situací a rozehrává je. Zeptá se dětí, co by se stalo, kdyby se to stalo jemu (Neměli jste zuby? Přestali jste dýchat? Kdyby jste si namočili nohy?)

Materiál: didaktické obrázky se situacemi.

"Úžasná taška"

Cíl : ujasnit si název ovoce a zeleniny, procvičit jejich pojmenování a určování hmatem, schopnost napsat příběh - popis.

Herní akce: Učitel přinese do skupiny úžasný pytel zeleniny a ovoce. Ochotné děti se střídají ve snaze poznat plody hmatem.

Děti skládají popisný příběh podle následujícího schématu: velikost, tvar, barva, vůně, chuť, užitek. Pokud dítě splnilo úkol, dostává ovoce.

Materiál : Nádherná taška, čerstvé ovoce, zelenina.

"Obchod s potravinami"

Cíl: Opravte názvy produktů, jejich obecné pojmy (mléko, maso, ryby, pekárna). Podporujte kulturu komunikace.

Herní akce: Učitel s dětmi organizuje situaci v obchodě s potravinami. Děti přemýšlejí, jaké produkty by si chtěly koupit a proč. Zákazníci nakupují potraviny pro sebe a své rodiny podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“ a vysvětlí svůj výběr.

Materiál : displej, figuríny nebo didaktické obrázky produktů (mléko, maso, pečivo, ryby). Domácí papírové peníze, kabelky.

Čtyři obrázky: mléko, ryba, maso, mouka.

"Dopis od Pochemuchka"»

Cíl: upevnit představy dětí o stavbě a činnosti těla a jednotlivých orgánů. Vytvořte touhu dávat rady o zdravém životním stylu.

Herní akce: Děti střídavě vybírají otázky (barevné kartičky) z obálky od Pochemučky. Učitel čte, děti poslouchají otázku a stručně a jasně na ni odpovídají.

Materiál: velká barevná obálka s razítkem (na obálce je adresa školy, družiny), barevné kartičky s otázkami pro děti.

"Salon"

Cíl : rozšířit představy o typech a prostředcích péče o vlasy, vytvořit koncept „úhledný vzhled„pomocí různých typů účesů.

Herní akce: Učitel nabízí dětem sadu obrázků se způsoby péče o vlasy (česat si vlasy, mýt si vlasy, upravovat vlasy gumičkami, používat pouze vlastní hřeben, dotýkat se vlasů čisté ruce atd.) Další skupina obrázků ukazuje nedostatky ve vzhledu dětí. Děti si vyberou „problémový“ obrázek a vyberou způsoby péče, vhodné účesy a poradí v péči o vlasy.

Materiál : didaktické obrázky s metodami péče o vlasy, s nedostatky ve vzhledu vlasů.

"Hádej chuť"

Cíl : rozšířit znalosti o zelenině a ovoci, rozvinout schopnost jejich identifikace podle vzhledu, vůně, chuti.

Herní akce: Paní učitelka nabízí dětem košík s dárky podzimu. Děti je zkoumají a popisují podle následujícího schématu: velikost, barva, tvar, vůně. Poté učitelka dětem jedno po druhém zaváže oči a pohostí je plátky zeleniny a ovoce. Děti mluví o chuti ovoce.

Materiál : košík zeleniny a ovoce, šátek, čerstvě nakrájené plátky zeleniny a ovoce, ubrousky dle počtu dětí, jednorázové dřevěné tyčky.

"Zdroje zabezpečení"

Cíl : upevnit znalosti o předmětech, které mohou být předměty nebezpečí, procvičit výběr předmětů podle popsané situace.

Herní akce: Učitel vyzve děti k samostatné práci s didaktickými obrázky. Umístěte obrázky nebezpečných situací pod červenou kartu a obrázky situací, které nejsou nebezpečné, pod bílou kartu. Děti vysvětlí výběr.

Materiál : didaktické obrázky znázorňující nebezpečné a nerizikové situace, skládací leporelo metodou TRIZ, dobré i špatné, s červenobílou kartou.

"Pokud to udělám"

Cíl : Podporovat schopnost dětí rozpoznat hrozící nebezpečí a najít východisko z různých situací. Rozvíjet inteligenci, sanogenní myšlení.

Herní akce: Učitel položí otázku, děti pozorně poslouchají a jasně odpovídají. Po vyslechnutí učitelova příběhu v něm děti pokračují po slovech: „Bude nebezpečí, když to udělám...“, nebo „Pokud udělám toto, žádné nebezpečí nebude“.

Materiál : krabička s motivačními předměty-žetony.

„Co je dobré a co špatné»

Cíl : Rozvíjet schopnost dětí rozlišovat dobré chování od špatného. Posilujte myšlenku, že dobré chování přináší radost, zdraví a naopak.

Herní akce: Děti mimikou a gesty vyjadřují svůj postoj k dobrému a špatnému chování (špatné chování - naštvaný obličej, třesení prstem; dobré chování - úsměv, souhlasné pokyvování hlavou.) Děti odpovídají na otázky učitele.

"Co víš o..."

Cíl : upevnit znalosti dětí o stavbě, práci, vlastnostech jejich těla a pravidlech péče o něj. Rozvoj pozornosti a paměti.

Herní akce: Děti sedí na židlích před učitelem. Učitel - řidič hodí míček dítěti a ptá se: „Co víš o... (např. o svalech?“ Odpovídá dítě, které míč chytlo. Zbytek dětí pozorně poslouchá, přejí pro doplnění odpovědi.

Materiál: koule.

"Píšeme dopis nemocnému příteli"

Cíl : Podporovat schopnost dětí projevovat pacientovi sympatie, zajímat se o jeho blaho a nacházet slova podpory.

Herní akce: Děti jsou vyzvány, aby napsaly dopis nemocnému kamarádovi. Učitel vyzve děti, aby se zamyslely nad tím, co by chtěly napsat, jaká slova povzbuzení říct. Poté všichni společně napíší dopis. Do velké krásné obálky vloží dopis a předem připravené dárky (kresby, fotografie, přihlášky atd.). ).

Materiál: velká obálka, list papíru na psaní, kresby, nášivky vyrobené dětmi.

"Zdravé a nezdravé jídlo"

Cíl: upevnit představu o tom, které potraviny jsou zdravé a které tělu škodí. Přiveďte k pochopení rozporu: Mám rád toto jídlo... ale je dobré pro mé tělo...

Herní akce: Děti dostanou obrázky potravin. Pod zelenou kartu musíte umístit obrázky zdravého jídla a pod červenou kartu obrázky nezdravých potravin.

Materiál : didaktické obrázky znázorňující potravinářské výrobky, složka obrazovky metodou TRIZ, dobré a špatné, se zelenými a červenými kartami.

"Vyberte si pár"

Cíl : Podporovat schopnost dětí spojovat objekty zobrazené na obrázcích s funkcemi, které vykonávají, upevňovat získané představy o orgánech, jejich funkcích a systémech lidského těla a rozvíjet logické myšlení.

Herní akce: Děti dostávají obrázky znázorňující vnitřní orgány a předměty jim podobné ve funkcích, které vykonávají (srdce – motor, mozek – počítač, žaludek – pánev atd.). Učitel vyzve děti, aby se podívaly na obrázky a řekly, jak je práce orgánů a předmětů podobná, a seřadí obrázky do dvojic.

Materiál : didaktické obrázky zobrazující vnitřní orgány a různé předměty.

"Dokonči větu"

Cíl: Rozvinout schopnost porozumět kauzálním vztahům mezi chováním a důsledky. Podporujte vědomý přístup ke svému zdraví.

Herní akce: Učitel organizuje s dětmi hru v kruhu s míčem. Učitel hodí míček dítěti, začne větu a dítě v ní pokračuje. Například: „Když jím hodně sladkého, tak...“, „Pokud budu cvičit každý den, pak...“, „Pokud jíte nemyté ovoce, pak...“,

„Budu sportovat, abych...“

Materiál: koule.

"Kdo je rychlejší"

Cíl : systematizovat znalosti dětí o různých sportech, pěstovat zájem o sporty, touhu se jim věnovat.

Herní akce: Panenka doktora Gantelkina přichází k dětem a přináší obrázky různé typy sportovní Děti stojí v kruhu. Gantelkin navrhuje ukázat dětem sporty, které znají, pomocí výrazů obličeje a pohybů. Děti se jeden po druhém postaví do středu kruhu a předvedou zamýšlený sport. Pokud děti v kruhu uhodnou správně, dítě dostane obrázek od Gantelkina.

Materiál : Panenka doktora Gantelkina, obrázky z různé typy sportovní

"Člověk"

Cíl: upevnit znalosti o „vnitřní kuchyni“ člověka, o holistickém procesu probíhajícím v trávicích orgánech.

Herní akce: týmy dívek a chlapců, když dostanou signál, sestaví „kuchyňku“ člověka z nastříhaných obrázků (vnitřní trávicí orgány: ústa, jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo). Poté se výsledné obrázky porovnají. Vyhrává ten, kdo to poslal rychle a správně.

Materiál : řezové obrázky zobrazující vnitřní trávicí orgány.

„Rostliny, které léčí»

Cíl : upevnit znalosti o léčivých rostlinách (vzhled, místo růstu) a způsobech jejich využití. Rozšiřte své chápání výhod léčivé rostliny pro lidské zdraví.

Herní akce: Doktor Pilyulkin otevírá lékárnu. Nedaleko na stole jsou obrázky se situacemi: unavené srdce, špatný zub, bradavice, nachlazení atd. Děti si vyberou obrázek a jdou si do lékárny pro radu od Pilyulkina, aby zjistily, která léčivá rostlina může pomoci. Lékař zákazníkům sdělí, jak rostlina vypadá, kde roste a jak se používá (ve formě odvaru, čerstvého listu, šťávy atd.)

Materiál: Panenka Doktor Pilyulkin, plátno „Lékárna“, didaktické obrázky s problémovými situacemi, herbáře léčivých rostlin (ilustrace).

« Jaký asistent chybí?»

Cíl : ukázat dětem důležitost každého jednotlivého smyslového orgánu. Rozvíjejte kognitivní postoj ke světu kolem vás a k sobě.

Herní akce: Velké barevné papírové modely oka, jazyka, ucha, nosu, ruky leží lícem dolů na podlaze nebo na posunutých stolech. Učitel oznámí dětem, že zde leží lidští „skauti“ a nechá děti hádat, o kom je řeč. Poté děti dostanou za úkol poskládat každého skauta do jediného celku.

Materiál : papírové modely oka, jazyka, ucha, nosu, ruky.

"Kdo pomohl"

Cíl: upevnit znalosti dětí o smyslech jako analyzátorech, které umožňují interakci s člověkem vnější prostředí. Vytvářet znalosti o paměti a mysli, které jsou nezbytné pro to, aby člověk porozuměl světu.

Herní akce: Učitel hraje s dětmi hru v kruhu s míčem. Učitel začne větu a dítě ji dokončí. Například: „Polévka mi pomohla poznat to podle vůně...“, „Dokážu se podívat na brouka...“, „Poznám maminku podle hlasu s pomocí...“, „Studená a horkou vodou poznají můj...“, „Pomohli mi pochopit, jak chutná jablko...“ atd.

Materiál: koule.

"Jak vám mohu pomoci?"

Cíl : naučit se vytvářet spojení mezi živými a živými předměty neživá příroda, budovat elementární řetězce spojení. Formovat humanismus ve vztahu k živé přírodě.

Herní akce: učitelka vyzve děti k přemýšlení a povídání o tom, co by se mohlo stát, kdyby v lese nepršelo (požáry, usychání trávy), co se může stát zvířatům při požáru, co se může stát ptákům při velkých mrazech, co se může stát rostlinám během mrazů

atd. Děti uvažují, navazují elementární vztahy příčina-následek a používají kostky k uspořádání logických řetězců spojení. Za správně sestrojený řetízek dostává dítě kytičku.

Materiál: didaktické kostky znázorňující předměty živé i neživé přírody, květinové lupínky.

"Je to možné a není to možné"

Cíl: Nadále učit děti pravidlům chování v přírodě, pravidlům komunikace s ostatními lidmi. Rozvíjet schopnost myslet logicky a uvažovat.

Herní akce: Učitel ukáže dětem obrázek a seznámí je s jeho obsahem. Děti po pozorném poslechu příběhu zvednou červenou kartu, pokud to nelze udělat; bílá, pokud situace odpovídá pravidlům komunikace a chování. Děti mluví o své volbě a volbě svých kamarádů.

Materiál: ilustrace se situacemi lidského chování v přírodě, při komunikaci. Červená a bílý podle počtu hrajících si dětí.


MĚSTSKÁ ROZPOČTOVÁ VZDĚLÁVACÍ ŠKOLA
ZALOŽENÍ OBECNÍHO FORMACE "MĚSTO"
ARKHANGELSK" "STŘEDNÍ ŠKOLA č. 8"
"Dobré a špatné návyky"
Vzdělávací hra
Věk dětí: 69 let
připravený
učitel hudby
Litvinová Irina Vladimirovna

Archangelsk
2017
Metodická doporučení
Zdraví je neocenitelné bohatství každého jednotlivce i celku
společnost jako celek. Dobrý zdravotní stav je hlavní podmínkou pro plné a
šťastný život.
Jednou z hlavních příčin nemocnosti je slabá imunita. Jak
nabijete si imunitu? Odpověď je jednoduchá – olovo zdravý obrazživot,
zbavit se špatných návyků a získat zdravé výživy,
fyzické cvičení, večerní procházky, čistota - to jsou užitečné návyky
na kterých je potřeba zapracovat.
V tomto ohledu je hra „Dobré návyky“ zaměřena na rozvoj u dětí
koncepce a přesvědčení o potřebě chránit a upevňovat své zdraví a
touha získat užitečné návyky a zbavit se špatných, mistře
dovednosti zdravého životního stylu.
Lekce je koncipována s ohledem na individuální věkové charakteristiky děti 89
let.
Použité technologie:
1. zdravotně nezávadná dochází k neustálé změně činností (hry,
hádanky, konverzace, pohyb na hudbu, cvičení a sanita
hygienické standardy SanPiN;
2. umělecké a kreativní (výtvarné technologie) – poslech a performance
hudba, použití divadelních prvků ve skice „Strong and the Finches“.
3. herní technologie – hry: „Najdi pár“; "Vyluštit křížovku."
4. informace a komunikace (kreslené filmy, zvukové nahrávky písní).

Metody: výkladové a názorné – výklad látky, konverzace,
poslech hudby.
Příprava na hodinu zahrnuje hledání a studium kognitivních funkcí
literatura, tvorba poznámek k hodinám, prohlížení a výběr zvukových nahrávek písní,
karikatury, výběr her.
Mezioborové vazby:
Lze využít vzdělávací hru „Dobré a špatné návyky“.
jako mimoškolní činnost ve škole, v hodinách okolního světa, as
vzdělávací lekce v dodatečné vzdělání, V mateřská škola pro děti
67 let.

Vzdělávací hra „Dobré a špatné návyky“
Účel akce: rozvíjet udržitelnou motivaci studentů vést
zdravý životní styl prostřednictvím obohacování znalostí o zdravých návycích.
úkoly:
Vzdělávací: Prohlubovat znalosti dětí o dobrých a špatných návycích;
Výchovné: Vštěpovat dětem negativní postoj ke škodě
návyky, touha vést zdravý životní styl;
Vývojový: Rozvíjejte logické myšlení.
Materiály a nástroje: Karty s textem „Denní rutina“; deska, křída,
židle a stoly pro hráče. Vícebarevné emotikony pro zamyšlení. Záznam zvuku
– hudba k nabíjení.
Technické prostředky: notebook, multimediální projektor, plátno.
Počet studentů: 25 osob.
Věk: 69 let.
Čas: 45 min.
Forma realizace: vzdělávací hra.
postavy:
Moderátor je učitel, účastníci scénky „Strong and the Finches“ jsou studenti.

Zápletka hry:
Moderátor se ptá na zvyky a dělá hádanky, vypráví
životopis A.V. Suvorov. Při hře žáci pomáhají vedoucímu
ukažte dětem cvičební pohyby, zapojte se do scénky „Silné a
pěnkavy." Na závěr kluci vyjadřují svůj názor na svou náladu
pomocí barevných emotikonů. Všechny děti jsou odměněny sladkou odměnou
aktivní účast.
Pravidla hry:
Úkol č. 1 Křížovka „Zdraví“ vyplňují všechny děti, křížovky
jsou napsány na tabuli, správná odpověď se objeví ve zvýrazněném řádku;
Úkol č. 2 Seberte v požadovaném pořadí „Denní rutina“. –
děti jsou rozděleny do 4 týmů po 67 lidech, dostanou znamení, úkol
provedené v rychlosti, vítězný tým je oceněn potleskem,
správná odpověď je na snímku;
Úkol č. 3 „Cvičení“ provádějí všechny děti, ukazují pohyby
studenti;
Úkol č. 4 „Najdi pár“, děti jsou rozděleny do 4 týmů po 67 lidech. Vydáno
znamení, úkol je proveden v rychlosti, vítězný tým je oceněn
potlesk, správná odpověď je na snímku.
Plán lekce:
1.
2.
3.
4.
Motivační moment - 2 minuty
Hlavní část – 31 minut
Konsolidace – 8 minut
Odraz – 4 min

Průběh akce:
Hlavní část
1. Motivační moment
Ahoj lidi! Dnes si povíme něco o zvycích a tématu našeho
aktivity „Dobré a špatné návyky“.
2.
Co je to podle tebe zvyk? (odpovědi dětí)
Dnes si povíme něco o špatných návycích a jejich vlivu na zdraví.
Zvyk znamená jednání, při kterém nepřemýšlíte o tom, co a jak dělat
dělat je čin, který se pro nás stává něčím, bez čeho se neobejdeme
žít.
Říká se: "Zvyk je druhá přirozenost."
Ale pravděpodobně zvyk není v žádném případě druhá přirozenost, ale do značné míry první přirozenost.
Zvyky nás vedou nepřetržitě, protože je tak pohodlné provádět obvyklé
akce automaticky, bez vynaložení dalšího úsilí – ani jedno
duševní nebo fyzické.
Za prvé, aby se vytvořil návyk, je nutné neustálé vědomé uvědomění.
opakování jakékoli akce. A pak už nemůžete váhat
provést tuto akci.
Umí například všichni jezdit na kole? Pamatuješ si, jak jsi studoval? Je to všechno najednou?
fungovalo to? Takže když jste se učili jezdit na kole, přemýšleli jste o všem
individuální jízdní detaily: jak udržet rovnováhu, jak a kdy šlapat,
volant, zatáčky, brzdy atd. A když už si tuto dovednost osvojíte, jedete
díky zvyku a tento zvyk zůstává po celý život.
jaké jsou zvyky? To je správné, užitečné i škodlivé.
Promluvme si o UŽITEČNÝCH ZVYKTECH. Ale nejdřív na to přijdeme
křížovka a zjistit, proč je potřebujeme.
Úkol č. 1. Vyluštěte křížovku a identifikujte klíčové slovo.
1. Vstávejte brzy ráno

Skákat, běhat, dělat kliky.
Pro zdraví, pro pořádek
Všichni lidé potřebují... (nabíjení)
2. Zde je vtipná příhoda:
V koupelně se usadil mrak.
Ze stropu se valí déšť
Na zádech a na bocích.
Na podlaze nejsou žádné viditelné louže
Všichni kluci milují... (sprcha)
3. Chcete překonat rekord?
To vám pomůže... (sport)
4. Sednu si do tvého podpaží,
A já vám řeknu, co máte dělat
Nebo tě nechám jít se projít,
Nebo tě dám do postele (teploměr)
5. Prochází nosem do hrudníku.
A návrat je na cestě.
Je neviditelný a přesto
Nemůžeme bez něj žít (vzduch)
6. Za jasného rána se na trávě podél cesty třpytí rosa.
Po silnici běží nohy a dvě kola.
Hádanka má odpověď: tohle je můj...(kolo)
7. Kdo mě na ledě dožene?
Jedeme závod
A nejsou to koně, kteří mě nesou,
A ty lesklé... (brusle)
8. Chcete-li se stát skvělým sportovcem,
Je toho hodně co se učit.
Zde vám pomůže obratnost

A samozřejmě... (trénink)
co je nejdůležitější? ... (zdraví)

3.c
KŘÍŽOVKA "ZDRAVÍ"
r
A
y w
T
r
d
A
d
h
l
E
A
Na
a p
n
1.z
2.d
Ó
r
Ó
6.c
b
E
n
4.g
5.c

na
na
Ó
7.k
Ó
8.t
n
r
d
Na
A
S
X
S
Ó
n
A
PROTI
A
n
Na
Na
e d
A
Hádáte správně – tohle je ZDRAVÍ!
Každý člověk s mládí musí dbát o své zdraví. Špatný
zdraví a nemoc způsobují špatné studijní výsledky a špatnou náladu.
Není náhoda, že na otázku, co je pro člověka cennější – bohatství
nebo sláva, jeden z nejstarších filozofů odpověděl, že ani bohatství, ani sláva
udělat člověka šťastným.
"Zdravý žebrák je šťastnější než nemocný, ale bohatý král."
A pro dobré zdraví se musíte spřátelit s Užitečnými lidmi
zvyky.
Seznamte se s námi! Užitečný návyk č. 1 UDRŽET SVŮJ DENNÍ RUTIN.

Pojďme se podívat na karikaturu „Smeshariki „Rutine“ a zjistit proč
musíte dodržovat denní režim. Následuje sledování karikatury
diskuse.
Rozhodli jste se být zdraví, tak dodržujte režim!
Úkol č. 2. Sestavte v pořadí, v požadovaném pořadí „Režim
den."
1. Ráno v sedm naší veselé kamarádce vytrvale zvoní budík
2. Celá naše přátelská rodina vstala ke cvičení
3. Po sprše a cvičení mě čeká teplá snídaně.
4. Dobře se oblékej a choď bezpečně do školy
5. Čteme, píšeme a zpíváme, ve škole se bavíme
6. Máte chuť k jídlu? Stůl je připraven k obědu
7. Je čas na čtení knihy, relaxaci a procházku
8.
9.
Přátelství s hodinami je dobré – domácí úkoly dělejte pomalu
Slunce zapadá - je čas na večeři, chlapi.
10. Co tě nebaví? Dejte si pauzu. Večer je čas na hru
11. Měsíc se dívá skrz naše okno, což znamená, že je čas spát
Kluci, víte kdo to je? (zobrazuje portrét A.V. Suvorova, viz příloha
č. 1) (odpovědi dětí). Toto je Alexander Vasiljevič Suvorov, jeden z vynikajících
ruští velitelé. Jako dítě byl velmi slabý, křehký a nemocný
dítě. Opravdu se chtěl stát vojákem, ale pochopil, že to není možné.
Jeho zdraví bylo příliš špatné. Tajně před chůvou stál celé hodiny ve větru
podzimní deštivé večery. V zimě, když všichni ještě spali, vyběhl na ulici a
potřený sněhem. Každý, kdo studoval biografii Suvorova, říká, že se stal
zdravé jen díky dennímu režimu, cvičení a cvičení.
Věděli jste, že ve svých 70 letech přešel Alpy s vojáky?
Pojďme zjistit, jaký byl A.V. denní režim. Suvorov.

Vstával ve dvě ráno a kdykoliv hodinu cvičil na ulici.
počasí.
Pak se polil studenou vodou. Pokud byla poblíž řeka, plaval hodinu
řeka.
Potom vypil 23 šálků mléka a pak začal zpívat, protože si myslel, že zpívá
pomáhá vyrovnat se s obtížemi.
Pak začal jeho obvyklý den velitele.
Večer šel na procházku, která trvala 2 hodiny. ve 22 hodin
šel spát.
Chcete být stejně silní a zdraví? Budeme se snažit!
Užitečný návyk č. 2: RANNÍ CVIČENÍ vám pomůže.
Sledování karikatury "Smeshariki" Kdo potřebuje cvičení" a poté
diskuse.
Kluci, v jaké náladě se probouzíte, jak se cítíte, je to snadné?
vstáváš? (odpovědi dětí)
Je velmi důležité, abyste každé ráno začínali s pozitivními emocemi, s
dobrou náladu. Probuďte se s myšlenkou, že vám den přinese štěstí.
« Dobré ráno! řekněte to sobě i svým blízkým, protože dobrá nálada je také
Užitečný zvyk!
Existují určitá pravidla zpoplatnění. Vždy to dělejte stejně
čas. Než začnete, musíte místnost vyvětrat.
Dnes se naučíme jeden z ranní cvičení. Zvedne vám náladu a
zlepší vaše zdraví. A moji asistenti nám s tím pomohou - Dasha, Dima a
Anton.
Dima: Chci se, přátelé, přiznat
Co miluji po ránu
Dělejte fyzická cvičení,
Co radím i vám.

Učitel: Každý musí dělat cvičení,
Je z toho spousta výhod.
A zdraví je odměnou,
Pro vaši horlivost.
Úkol č. 3 (cvičíme při poslechu hudby)
1. Chůze se zvednutými pažemi nahoru a dolů, tleskání.
Všichni jsme právě vstoupili do lesa,
Objevili se komáři.
Ruce vzhůru tleskají nad hlavou,
Ruce dolů, zatleskej další.
2. Chůze po vnitřní a vnější straně chodidla s kolébáním doleva,
doprava.
Jdeme dále lesem
A potkáváme medvěda.
Dáme ruce za hlavu
A kolébáme se.
3. Skákání z nohy na nohu po „oblázcích“.
Opět jedeme dál.
Před námi je rybník.
Už víme, jak skákat,
Budeme skákat odvážněji:
Dvakrát, dva,
Voda už je za námi.
4. Chůze se zvednutými pažemi.
Jdeme, chodíme,
Zvedneme ruce výš,
neskláníme hlavy,
Dýcháme rovnoměrně zhluboka.

5. Předkloňte se, dotkněte se rukama podlahy, narovnejte se, zvedněte ruce
nahoru.
Najednou vidíme: u keře
Mládě vypadlo z hnízda.
Tiše bereme kuřátko
A dali jsme to zpátky do hnízda.

6. Běh po špičkách.
Vpředu zpoza keře
Prohnaná liška se dívá.
Přelstíme lišku
Pojďme běhat po špičkách.
7. Při pohybu se předkloňte.
Vstupujeme na mýtinu
Najdeme tam hodně bobulí.
Jahody jsou tak voňavé.
Že nejsme líní se ohnout.
8. Skákání na dvou nohách.
Zajíček rychle skočí do pole.
Ve volné přírodě je to velká zábava.
Napodobujeme zajíčka
Nervózní děti.
ZDRAVÍ JE V POŘÁDKU – DÍKY NABÍJENÍ.
Pokračujeme.
Splňujeme Dobrý zvyk č. 3 DODRŽOVÁNÍ OSOBNÍ HYGIENY.
Následuje sledování karikatury „Smeshariki „Osobní hygiena“.
diskuse.
Co je hygiena?
Samotný termín hygiena pochází z Řecké slovo a v překladu to znamená
„léčení, přinášení zdraví“ je věda o zachování a
podpora zdraví.
Kluci, řekněte mi prosím, jaké věci se týkají osobní hygieny?
(hřeben, zubní kartáček, kapesník, mýdlo...)
Jaká hygienická pravidla znáte?
umyjte si ruce před jídlem, po použití toalety, po procházce;

nikdy nejezte nemytou zeleninu a ovoce;
čistěte si zuby 2krát denně, ráno a večer;
umyjte si obličej ráno a večer;
vědět, jak používat kapesník;
udržujte oblečení a boty čisté.
Další Užitečný návyk č. 4 TVRDENÍ.
Sledování karikatury „Smeshariki „Chcete-li být zdraví“.
následná diskuse.
Scéna „Strong and the Finches“.
Solidní

V zimě jsem jim řekl: se mnou přitvrdí.
Ráno – běh a povzbuzující sprcha, jako pro dospělé, opravdové!
Otevřete v noci okna a dýchejte čerstvý vzduch!
Umyjte si nohy studenou vodou a mikrob má hlad
Nikdy vás to nepřekoná. Pokud neposlouchali, onemocněli.
Pěnkava. My, bratři, jsme si příliš pozdě uvědomili, jak užitečné je otužovat se!
Když přestaneme kašlat a kýchat, začneme se sprchovat.
Ledová voda!
Solidní. Počkejte! Oyoyoy!
Nemůžete se stát silnými okamžitě, otužujte se postupně!
Vyjmenujme, jaké formy otužování znáte nebo jste se naučili? (odpovědi dětí)
běh
dát si studenou sprchu
otevřít okna před spaním
umyjte si nohy studenou vodou
Mluvili jsme o některých užitečných návycích, které jsou užitečné
Ještě jsme nepojmenovali zvyky? (odpovědi dětí).

Správná výživa
Sportování
Buďte zdvořilí
Buďte pracovití
Pomoz mámě
Vraťte věci na místo atd.
Ale bohužel existují i ​​ZLOZVYKY.
.
Sledování karikatury „Sisters of Habit“ s následnou diskusí.
Špatné návyky mají na člověka špatný vliv a ničí nám život.
Jedná se o nedodržování denního režimu, nízkou pohyblivost, špatnou výživu a

jiné zlozvyky.
Tyto akce, vyvinuté v průběhu let, mohou otrávit život samotného majitele.
špatné návyky a jeho blízké. Stává se ale i to, že vám zvyk neuškodí
majiteli, ale svému okolí. Například: hlasitý smích; neschopnost naslouchat
ostatní; prudké zvýšení hlasu; žíravé poznámky. Nicméně vše od
výše uvedené nemůže způsobit fyzickou újmu, z toho, pokud
touhy je snadné se zbavit.
Co je tedy zlozvyk? To je opak užitečného. Ona
přináší spoustu problémů a činí život svého majitele nesnesitelným,
i když si jí nevšímá.
3. Konsolidace
Úkol č. 4 Hra „Najdi pár“
KLÍČOVÁ ČISTOTA
Obžerství – SMĚRNOST V JÍDLE
NEČISTOTA – UDRŽOVÁNÍ ČISTOTY

HRUBÝ – SLUŠNOST
LEŽ - PRAVDA
LENOST JE PRÁCE
POZDĚ – PŘESNOST
DEZORGANIZACE – DODRŽOVÁNÍ REŽIMU
4. Reflexe
Vedoucí:
Kluci, naše lekce se blíží ke konci a já bych rád věděl v čem
náladě půjdeš domů. Vyberte prosím ten emotikon
ukazuje vaši náladu a připněte ji na nástěnku. A podívejme se na které
je více portrétů šťastných nebo smutných. (viz příloha č. 2).
(Děti dokončí úkol a poté jej analyzují s učitelem)
Přeji vám, abyste byli vždy zdraví,
Ale dosáhnout výsledků je nemožné bez obtíží.
Snažte se nebýt líní - pokaždé před jídlem,
Než usednete ke stolu, umyjte si ruce vodou.
A každé ráno cvičte.
A samozřejmě se otužujte – moc vám to pomůže!
Dýchejte čerstvý vzduch, kdykoli je to možné.
Jděte na procházku do lesa, to vám dá sílu, přátelé!
To vůbec nejsou tajemství, jak si udržet zdraví.
Dodržujte všechny rady a váš život bude snadný.

Reference:
1. Derekleeva N.I. Motorické hry, tréninky, zdravotní lekce. 15. třída. M.:
VAKO, 2004.152s.
2. Buďte přátelé se sportem a hrami. Podpora výkonu studentů:
cvičení, hry, dramatizace/kompozice. G.P. Popova. Volgograd: Učitel, 2008.
173s.
3. Kovalko V.I. Zdravotně úsporné technologie v základní škola. 14. třída.
M.: „VAKO“, 2004, 296 s. Psychologie. Řízení.
4. Pracovní sešit pro 2. stupeň „Dobré návyky“, projekt HOPE, 2000
Internetové zdroje
1. Rutina http://www.youtube.com/watch?v=ofkbNrPN2zs
2. Nabíjení http://www.youtube.com/watch?v=MrlUNJE0NfY
3. Hygiena http://www.youtube.com/watch?v=J30j5TkE8p4
4. Kalení http://www.youtube.com/watch?v=67akG6a_dyM
5. Sestry ze zvyku http://www.youtube.com/watch?v=zjZxgfJUvM
6. Obrázek 1600pxFrowny.svg
7. obrázek
8. emoce1 obrázek

Příloha č. 1





chyba: Obsah chráněn!!