Vyberte možnost Stránka

Otevřená lekce na cestě kapiček environmentální výchovy. Shrnutí otevřené lekce o ekologii „cesta kapky“

Alina Aleksandrovna Budko

MBDOU TsRR č. 51 "Rostock"
Stavropol

Lekce ve střední skupině „Cesta kapky“

Téma lekce: Cesta kapky (vzdělávací aktivita ekologického cyklu)

Vysvětlivka. V předškolním dětství se kladou základy osobnosti, včetně kladného vztahu k přírodě a světu kolem nás. Mateřská škola je prvním článkem v systému kontinuální environmentální výchovy. Proto my učitelé stojíme před úkolem tvořit základy ekologické kultury mezi předškoláky. Vypracovala jsem souhrn vzdělávacích aktivit ekologického cyklu.

Vzdělávací oblast: Poznání.

Integrace: Komunikace, Umělecká kreativita.

Typy činností: kognitivně-výzkumná, komunikativní, motorická, produktivní.

Forma – jednání: povolání - cestování.

Věk dětí: střední skupina (4-5 let)

Cíle a cíle:

1. Ujasněte dětem, že voda je velmi důležitá pro všechny živé bytosti, rostliny, zvířata a lidé bez ní nemohou žít (lidé vodu potřebují k jídlu, pití, k mytí těla, předměty, které jsou v místnosti);

2. Rozvíjet u dětí znalosti o významu vody v životě člověka: voda je zdrojem života; voda je nezbytná k udržení a zajištění lidského života;

3. Vzbudit úctu k vodě;

4. Aktivovat a obohacovat slovní zásobu dětí o podstatná jména, přídavná jména a slovesa k tématu lekce.

5. Pěstovat mravní a estetický vztah ke světu kolem nás, pěstovat správný postoj ke svému zdraví.

Obohacení slovní zásoby: cestování, společník, vodní dýmky, vařená voda.

Materiál: Panenka „Kapitoshka“, kapky vody (velké a malé), tři nádoby na experiment, trychtýř, plakát zobrazující faktory potvrzující potřebu vody na Zemi; hotové šablony pro akvárium, těstoviny - ryby.

Přípravné práce: zapamatování básní o vodě; prohlížení ilustrací; četba pohádek, naučná literatura o vodě; pozorování v koutku přírody ryb v akváriu (výměna vody), květiny (zalévání); společná výroba koláže "Slunce, vzduch a voda jsou naši nejlepší přátelé!"

Průběh lekce

1. Organizační moment

Ahoj milí kluci! Jsem moc rád, že tě vidím. Připomeňme si naše motto: „Od modrého potoka

Začíná řeka

A hra začíná úsměvem!“

(děti mluví společně s učitelem)

2. Herní situace

Kluci, někdo k nám spěchá! kdo to je?

Toto je kapka zvaná Kapitoshka.

Naše host se nám představil a nyní řekněme naše jména. (Každé dítě vezme panenku (obrázek) a řekne své jméno)

A přišla k nám navštívit své kapénkové sestry, které žijí v naší skupině.

Kluci, pojďme Kapitoshce ukázat, kde kapátkové sestry žijí, co s námi dělají a jaké výhody přinášejí. A naše drop sestry oslavíme krásnými papírovými kapkami.

3. Cestování – hledání kapiček ve skupině

(Děti procházejí skupinou a zastavují se)

V koutě přírody: v blízkosti rostlin.

Květiny je třeba zalévat, jsou živé, bez vody uschnou a vadnou, potřebují vodu. (Přilepte velkou kapku)

V akváriu: ryby žijí ve vodě, bez ní zahynou, ke koupání potřebují hodně vody. (Přilepte velkou kapku)

Chlapi, jakou vodu potřebují ryby, čistou nebo špinavou? Je potřeba se o rybky starat, čistit akvárium, měnit vodu a dbát na to, aby se v něm rybkám dobře žilo.

V blízkosti dřezu: asistent učitele potřebuje hodně vody na mytí nádobí, utírání prachu a úklid skupiny. (Přilepte velkou kapku)

V hracím koutku: voda je potřebná k mytí špinavých hraček a praní oblečení pro panenky. (Přilepte velkou kapku)

U stolu, na kterém je karafa s vodou: voda je potřeba, abychom ji mohli pít. (Přilepte velkou kapku)

Na toaletě: voda je potřebná, aby si děti mohly umýt ruce a obličej a splnit nezbytné hygienické požadavky. (Přilepte velkou kapku)

Kluci, teď spočítejte kapičky, které žijí v naší skupinové místnosti, aby Kapitoshka věděla, kolik jich je.

(Všichni počítají kapky dohromady)

Podívej, Kapitoshko, kolik kapénkových sester žije v naší skupině, které nám přinášejí velký užitek. A s kluky slibujeme, že se o ně postaráme a nebudeme plýtvat vodou nadarmo, použijeme ji k zamýšlenému účelu.

4. Tělesná výchova minut

„Ryba vesele cákala

V teplé, slunečné vodě.

Budou se smršťovat a uvolňovat

Zahrabou se do písku!"

(pohyby jsou prováděny za hudebního doprovodu)

5. Gymnastika pro oči

Pro - Pro - Pro - chraňte své oči. Sledujte pohyby prstu očima

Pravo-levé.

Zu - Zu - Zu - viděl jsem vosu. Popište rukou velký kruh ve vzduchu.

Sa - Sa - Sa - na nose sedí vosa. Dotkněte se prstem špičky nosu,

Sledujte očima.

Ay - Ay - Ay - mrkněte očima. Rychle mrkejte očima.

Sbohem – sbohem – sbohem – pevně zavřete oči. Pevně ​​zavřete oči.

6. Experimentální aktivita „Jak čistit vodu“

Voda z velké řeky protéká speciálním potrubím a dostává se do naší školky i do vašich domovů – těmto potrubím se říká vodovodní potrubí. Abychom vy i já mohli pít čistou vodu, mýt si obličej a ruce, musíme vodou šetřit a neplýtvat jí. Pokud si myjete ruce nebo obličej, nezapomeňte vypnout kohoutek.

Chlapi, teď se podívejte: před vámi jsou dvě nádoby s vodou. Myslíte si, že voda v nich je stejná?

Žádný! V jedné nádobě je voda čistá a ve druhé špinavá.

Chlapi, jakou vodu byste chtěli pít - tuhle nebo tuhle? Proč?

Protože tady je voda čistá, ale v této karafě je špinavá. Musíte pít čistou a převařenou vodu.

Zkusme všichni společně vyčistit špinavou vodu. Chcete-li to provést, vezměte nálevku, vložte do ní kus speciálního papíru a začněte nálevkou propouštět špinavou vodu. Podívejte se, co můžeme udělat. Voda se vyjasnila.

Co se stalo s naším papírem? Ušpinila se.

7. Masáž obličeje

Voda, voda, umyj mi obličej. Dlaněmi si třete tváře.

Aby se vám leskly oči. Přejíždějte prsty, aniž byste tlačili, po zavřeném

oči od vnitřního okraje víčka k vnějšímu.

Aby se ti červenaly tváře. Lehce poklepejte konečky prstů

tváře.

Aby se vám smála ústa. Masírujte si bradu prsty.

Aby se zub kousl. Palci masírujte šupiny.

8. Společné aktivity

Kluci, v jaké vodě podle vás mohou žít ryby? Na čistém místě.

Kluci, mám malé kouzelné akvárium s čistou vodou. A v tomto akváriu žije zlatá rybka. Ale je velmi smutná, že je sama, a žádá nás, abychom jí pomohli najít nové přátele. Navrhuji chlapi, dejte do akvária nové ryby. Naše ryby jsou vyrobeny z těstovin, na lepivém podkladu. Umístěte je prosím po celém akváriu.

Nejprve si ale udělejme gymnastiku pro prsty, aby dobře fungovaly.

9. Prstová gymnastika „Déšť“

Déšť, déšť, déšť, déšť (Dotkněte se prstem pravé ruky dlaně levé ruky, simulujte kapky)

Už tak nedribluj! (Dotkněte se prstem levé ruky dlaně pravé ruky, simulujte kapky)

Přestaňte zalévat půdu (Zamávejte ukazováčkem, znamení popírání)

Je čas, abychom šli na procházku! (Napodobujte kroky dvěma prsty každé ruky)

10. Praktické činnosti. Děti rozmístí ryby po akváriu. Individuální pomoc. Kluci pracují na hudbu.

Podívejte se, jaké krásné akvárium se z nás vyvinulo, kolik je v něm ryb, teď se zlatá rybka nebude v tak nádherném akváriu nudit. Odvedli jste skvělou práci, správně jste odpověděli na otázky a pomohli zlaté rybce spřátelit se.

11. Shrnutí.

Kluci, řekněme znovu Kapitoshce, kde žijí naše malé kapénkové sestry.

Proč potřebujeme vodu?

Jak byste měli šetřit vodou?

Vím, že někteří kluci se pro naše dnešní setkání naučili básně. A teď je řeknou nám a Kapitoshce.

Slyšeli jste o vodě?

Prý je všude!

V louži, v moři, v oceánu

A ve vodovodním kohoutku.

Bez toho se nemůžeme umýt,

Nejezte, nepijte!

Dovolím si vám oznámit:

Bez vody nemůžeme žít!

Najdete ho v jezírku

A ve vlhké lesní bažině,

Vždy cestuje

Naším společníkem je voda!

Na sporáku se to vaří,

Pára konvice syčí,

Rozpouští cukr v čaji.

Nevšímáme si jí

Jsme zvyklí, že voda je

Náš společník vždy!

Kluci, Kapitoshka říká, že děkuji všem za to, že tak dobře znáte její kapénkové sestry. A dává nám jako suvenýr na sebe kouzelné kapky, které nám dodají životodárnou sílu. Jen nezapomeňte na výhody vody a péči o ni.

(Každé dítě dostane kapku)

Děkuji, Kapitoshko, a děkuji vám za vaši aktivní a zaujatou práci ve třídě.

Sečteno a podtrženo: předškoláci se stali uvědomělejšími, pozornějšími a všímavějšími k tomu, aby milovali, vážili si a racionálně využívali přírodní bohatství – vodu, což se odráží v jejich kresbách a příbězích. Domnívám se, že v procesu řešení problémů vzdělávací činnosti se mi podařilo schopnost rozvíjet

Natalja Kudrjavcevová
Shrnutí otevřené hodiny environmentální výchovy v přípravné skupině „Cesta kapky“

Shrnutí otevřené hodiny environmentální výchovy v přípravné skupině

k tématu « Cesta kapky»

Programové úkoly:

1. Rozšiřte u dětí chápání různých přírodních objektů (voda, vzduch).

2. Vysvětlete závislosti na životním prostředí, jehož povědomí přispívá k rozvoji ekologické myšlení.

3. Rozvíjet tvořivou představivost v procesu experimentální a výzkumné činnosti dětí.

4. Utvářet představy o nerozlučném spojení člověka s přírodou, touze přírodu chránit.

5. Systematizovat a prohloubit u dětí chápání sezónních změn v přírodě.

Přípravné práce: povídání s dětmi o ročních obdobích, pozorování přírody, provádění pokusů, prohlížení ilustrací.

Materiál: koule, sklenice se sladkou a slanou vodou, podnos, houby, ilustrace znázorňující roční období, tónovaný a čtvrtkovaný list papíru, vyřezané sněhové vločky, rampouchy, kapénky.

Průběh lekce:

Děti přistupují ke stolu, na kterém je zeměkoule a dva tácy se sklenicemi sladké a slané vody.

Kluci, podívejte se na zeměkouli. Toto je model naší Země, našeho společného domova. Jakou barvu má podle tebe země na zeměkouli? Jakou barvu mají moře a oceány?

Malé ovály jsou jezera, tenké linie jsou řeky. Voda v mořích a oceánech není stejná jako v řekách a jezerech. Zkušenost nám pomůže zjistit, v čem se liší.

1 zkušenost: Podívejte se, co je na podnosech (sklenice vody). Co můžete říci o vodě? jaká je?

Zkuste vodu a řekněte mi, jak chutná. Ukazuje se, že v jedné sklenici je voda slaná, "mořská voda" a ve druhém bez chuti - fádní, "řeka", "jezero". Podívejte se na zeměkouli. Dokážete zjistit, který typ vody je na naší planetě více sladký nebo slaný? Pijeme sladkou vodu, a protože je jí na naší planetě velmi málo, je nutné vodou šetřit? (odpovědi dětí)

Nyní nalijeme na tác trochu vody, z čeho je voda vyrobena? (od malého kapénky) . Tyto kapky - slavní cestovatelé. Společně s jedním z nich si projdeme roční období.

1 zastávka. Jaké roční období je na obrázku? (podzim)

Pokud uhodnete hádanku, zjistíte, kde se můžete setkat trochu na podzim.

Velké, zlomkové, časté

A celá země byla pokropena (déšť).

Déšť tančí podél cesty,

Aby si lidé namočili nohy.

Zanechává stopy -

Mělké rybníky (louže).

Jaký je podzimní déšť? (smutný, smutný, šedý, chladný)

2 zkušenosti. Navrhuji udělat déšť sám. Představte si, že houba je nadýchaný a lehký mrak. Svrchu je suchý a uvnitř vlhký. Zmáčkni to. Stalo se něco? Proč z našeho mraku neprší? (v cloudu je toho málo kapky) Přidejme k našemu "mrak" trochu vody. Co se stane "mrak", pokud je nyní komprimovaný? (je tam hodně kapek, prší)

Kde jinde najdeme kapka vody na podzim? (v jezeře, v řece, která ještě nezamrzla)

2. zastávka. Jaké roční období je na obrázku? (zima)

Můžeme vidět? trochu v zimě a jak to bude, zjistíme, když vyluštíme hádanky.

Jaké hvězdy jsou na šále a rukávu?

Všechno je skrz, vyříznuté, a když to vezmete, máte v ruce vodu. (sněhová vločka)

Průhledné jako sklo

Ale nemůžete to dát do okna (led).

Úžasný umělec

Navštívil jsem okna.

Úžasný umělec

Natřel nám okno (mrazové vzory).

Led, sníh, mrazivé vzory - to je také náš přítel kapička. Ale sluníčko hřálo a kapka se posunula dál.

Dynamická pauza.

Představme si, že jsme sami sebou kapičky a vydejme se na cestu rukama. Podívejte se na své ruce. Oni vědí jak mnoho: mohou například zobrazovat létající motýly nebo květinu. Můžeme chytit kapky deště v dlaních. Naše ruce dokážou vyprávět příběh beze slov.

Vyšlo slunce (zvedni ruce nahoru)

Za ním se objevil mrak (nakreslete oblak krouživými pohyby rukou)

Kapali z mraku kapénky(zobrazovat postupně každou rukou)

Bylo tam tolik kapičekže se na zemi vytvořily louže (nejprve pravou rukou a poté levou rukou udělejte půlkruh)

Zaléváno kapénky země a na ní začaly růst květiny (ukazujeme s rukama pohybujícím se zdola nahoru)

Naše květiny se dívají na slunce a pak přilétají motýli (překřižte ruce a lehce zamávejte dlaněmi jako křídly)

Slunce vykouklo zpoza mraků a rozšířilo své paprsky směrem k kapénky. Naše se stala kapička do páry a vrátil se do oblak (zvedněte své obrácené dlaně jednu po druhé)

je konec cesta našeho malého, a s ním i naše pohádka.

3. zastávka. Jaké roční období je na obrázku? (jaro)

Ze střechy trčí bílý hřebík,

Slunce vyjde a hřebík spadne (rampouch).

Rampouch je pevná voda.

Oh, moje nohy jsou zase mokré!

Rozlité po celé silnici

Přímo na mé cestě

Neprojít, neprojít!

Potřebuji „záchranáře – mámu“!

Na cestě je jeden velký (Louže)

4 zastávka. Jaké roční období je na obrázku? (letní)

Kde se můžeme potkat trochu v létě? (prší, objevuje se rosa, objevuje se mlha, padají kroupy)

Takže ve výsledku cestování bylo jasné, co kapička vypadá po celý rok jinak. Je to, jako by si s námi hrála, proměňovala se v kapka mlhy nebo rosy, pak do velké kroupy nebo do tenké jehlice mrazu, pak do mrazivého vzoru na okně nebo do studeného rampouchu.

Doporučuji kreslit trochu vody v různých ročních obdobích.

Na stolech jsou listy papíru, rozdělené na čtyři části, tónované v různých barvách. Co vám tyto barvy připomínají?

Žlutá je podzim, modrá zima, zelená jaro, červená léto.

Představte si stav takové kapičky tak, aby odpovídala ročnímu období.

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce environmentální výchovy v přípravné skupině „Exkurze do jarního parku“ Lekce environmentální výchovy v přípravné skupině „Exkurze do jarního parku“ Účel: naučit pozorovat změny živých a neživých věcí.

Městský rozpočtový vzdělávací ústav „Střední škola s. Berezovka“ stavební celek Mateřská škola Saratovský kraj Engels.

Shrnutí vzdělávacích aktivit k environmentální výchově v přípravné skupině „Hmyz. Cesta do země lupy" Cíl: Vytvořit si představy o struktuře a vzhledu hmyzu. Cíle: - naučit děti používat mikroskop; - rozvíjet znalosti.

Abstrakt z otevřené vzdělávací aktivity k environmentální výchově „Cesta do země květin“(2. juniorská skupina) Vzdělávací oblast: „Kognitivní rozvoj“ Integrace vzdělávacích oblastí: „Sociálně-komunikační rozvoj“.

Shrnutí otevřeného pohledu na environmentální výchovu ve skupině seniorů: „Cesta do lesa“. Cíl: Shrnout a systematizovat znalosti dětí o rostlinách a zvířatech lesa; vytvořit u předškoláků postoj ochrany a šetření.

Shrnutí otevřené hodiny environmentální výchovy pro přípravnou skupinu „Máma pro spadlý strom“ Sestavil a připravil učitel.

Shrnutí otevřené lekce o environmentální výchově „Na návštěvě u Berendey“ v přípravné skupině Cíle: - Vytvořit v dětech radostnou jarní náladu, upevnit poznatky o živé přírodě; - Vypěstujte si starostlivý a pečující přístup.

Shrnutí lekce o environmentální výchově v přípravné skupině „Naším domovem je planeta Země“ Shrnutí hodiny environmentální výchovy v přípravné skupině.

Vysvětlivka. V předškolním dětství se kladou základy osobnosti, včetně kladného vztahu k přírodě a světu kolem nás. Mateřská škola je prvním článkem v systému kontinuální environmentální výchovy. Proto my učitelé stojíme před úkolem tvořit základy ekologické kultury mezi předškoláky. Vypracovala jsem souhrn vzdělávacích aktivit ekologického cyklu.

Vzdělávací oblast: Poznání.

Integrace: Komunikace, Umělecká kreativita.

Typy činností: kognitivně-výzkumná, komunikativní, motorická, produktivní.

Forma – jednání: povolání - cestování.

Věk dětí: střední skupina (4-5 let)

Cíle a cíle:

1. Ujasněte dětem, že voda je velmi důležitá pro všechny živé bytosti, rostliny, zvířata a lidé bez ní nemohou žít (lidé vodu potřebují k jídlu, pití, k mytí těla, předměty, které jsou v místnosti);

2. Rozvíjet u dětí znalosti o významu vody v životě člověka: voda je zdrojem života; voda je nezbytná k udržení a zajištění lidského života;

3. Vzbudit úctu k vodě;

4. Aktivovat a obohacovat slovní zásobu dětí o podstatná jména, přídavná jména a slovesa k tématu lekce.

5. Pěstovat mravní a estetický vztah ke světu kolem nás, pěstovat správný postoj ke svému zdraví.

Obohacení slovní zásoby: cestování, společník, vodní dýmky, vařená voda.

Materiál: Panenka „Kapitoshka“, kapky vody (velké a malé), tři nádoby na experiment, trychtýř, plakát zobrazující faktory potvrzující potřebu vody na Zemi; hotové šablony pro akvárium, těstoviny - ryby.

Přípravné práce: zapamatování básní o vodě; prohlížení ilustrací; četba pohádek, naučná literatura o vodě; pozorování v koutku přírody ryb v akváriu (výměna vody), květiny (zalévání); společná výroba koláže "Slunce, vzduch a voda jsou naši nejlepší přátelé!"

Stáhnout:


Náhled:

Téma lekce: Cesta kapky (vzdělávací aktivita ekologického cyklu)

Vysvětlivka. V předškolním dětství se kladou základy osobnosti, včetně kladného vztahu k přírodě a světu kolem nás. Mateřská škola je prvním článkem v systému kontinuální environmentální výchovy. Proto my učitelé stojíme před úkolem tvořit základy ekologické kultury mezi předškoláky. Vypracovala jsem souhrn vzdělávacích aktivit ekologického cyklu.

Vzdělávací oblast: Poznání.

Integrace : Komunikace, Umělecká kreativita.

Typy činností: kognitivně-výzkumná, komunikativní, motorická, produktivní.

Forma – jednání: povolání - cestování.

Věk dětí : střední skupina (4-5 let)

Cíle a cíle:

1. Ujasněte dětem, že voda je velmi důležitá pro všechny živé bytosti, rostliny, zvířata a lidé bez ní nemohou žít (lidé vodu potřebují k jídlu, pití, k mytí těla, předměty, které jsou v místnosti);

2. Rozvíjet u dětí znalosti o významu vody v životě člověka: voda je zdrojem života; voda je nezbytná k udržení a zajištění lidského života;

3. Vzbudit úctu k vodě;

4. Aktivovat a obohacovat slovní zásobu dětí o podstatná jména, přídavná jména a slovesa k tématu lekce.

5. Pěstovat mravní a estetický vztah ke světu kolem nás, pěstovat správný postoj ke svému zdraví.

Obohacení slovní zásoby: cestování, společník, vodní dýmky, vařená voda.

Materiál : Panenka „Kapitoshka“, kapky vody (velké a malé), tři nádoby na experiment, trychtýř, plakát zobrazující faktory potvrzující potřebu vody na Zemi; hotové šablony pro akvárium, těstoviny - ryby.

Přípravné práce: zapamatování básní o vodě; prohlížení ilustrací; četba pohádek, naučná literatura o vodě; pozorování v koutku přírody ryb v akváriu (výměna vody), květiny (zalévání); společná výroba koláže "Slunce, vzduch a voda jsou naši nejlepší přátelé!"

Průběh lekce

1. Organizační moment

Ahoj milí kluci! Jsem moc rád, že tě vidím. Připomeňme si naše motto: „Od modrého potoka

Začíná řeka

A hra začíná úsměvem!“

(děti mluví společně s učitelem)

2. Herní situace

Kluci, někdo k nám spěchá! kdo to je?

Toto je kapka zvaná Kapitoshka.

Naše host se nám představil a nyní řekněme naše jména. (Každé dítě vezme panenku (obrázek) a řekne své jméno)

A přišla k nám navštívit své kapénkové sestry, které žijí v naší skupině.

Kluci, pojďme Kapitoshce ukázat, kde kapátkové sestry žijí, co s námi dělají a jaké výhody přinášejí. A naše drop sestry oslavíme krásnými papírovými kapkami.

3. Cestování – hledání kapiček ve skupině

(Děti procházejí skupinou a zastavují se)

V koutě přírody: v blízkosti rostlin.

Květiny je třeba zalévat, jsou živé, bez vody uschnou a vadnou, potřebují vodu. (Přilepte velkou kapku)

V akváriu: ryby žijí ve vodě, bez ní zahynou, ke koupání potřebují hodně vody. (Přilepte velkou kapku)

Chlapi, jakou vodu potřebují ryby, čistou nebo špinavou? Je potřeba se o rybky starat, čistit akvárium, měnit vodu a dbát na to, aby se v něm rybkám dobře žilo.

V blízkosti dřezu: asistent učitele potřebuje hodně vody na mytí nádobí, utírání prachu a úklid skupiny. (Přilepte velkou kapku)

V hracím koutku: voda je potřebná k mytí špinavých hraček a praní oblečení pro panenky. (Přilepte velkou kapku)

U stolu, na kterém je karafa s vodou: voda je potřeba, abychom ji mohli pít. (Přilepte velkou kapku)

Na toaletě: voda je potřebná, aby si děti mohly umýt ruce a obličej a splnit nezbytné hygienické požadavky. (Přilepte velkou kapku)

Kluci, teď spočítejte kapičky, které žijí v naší skupinové místnosti, aby Kapitoshka věděla, kolik jich je.

(Všichni počítají kapky dohromady)

Podívej, Kapitoshko, kolik kapénkových sester žije v naší skupině, které nám přinášejí velký užitek. A s kluky slibujeme, že se o ně postaráme a nebudeme plýtvat vodou nadarmo, použijeme ji k zamýšlenému účelu.

4. Tělesná výchova minut

„Ryba vesele cákala

V teplé, slunečné vodě.

Budou se smršťovat a uvolňovat

Zahrabou se do písku!"

(pohyby jsou prováděny za hudebního doprovodu)

5. Gymnastika pro oči

Pro - Pro - Pro - chraňte své oči.Sledujte pohyby prstu očima

Pravo-levé.

Zu - Zu - Zu - viděl jsem vosu.Popište rukou velký kruh ve vzduchu.

Sa - Sa - Sa - na nose sedí vosa.Dotkněte se prstem špičky nosu,

Sledujte očima.

Ay - Ay - Ay - mrkněte očima.Rychle mrkejte očima.

Sbohem – sbohem – sbohem – pevně zavřete oči.Pevně ​​zavřete oči.

6. Experimentální aktivita „Jak čistit vodu“

Voda z velké řeky protéká speciálním potrubím a dostává se do naší školky i do vašich domovů – těmto potrubím se říká vodovodní potrubí. Abychom vy i já mohli pít čistou vodu, mýt si obličej a ruce, musíme vodou šetřit a neplýtvat jí. Pokud si myjete ruce nebo obličej, nezapomeňte vypnout kohoutek.

Chlapi, teď se podívejte: před vámi jsou dvě nádoby s vodou. Myslíte si, že voda v nich je stejná?

Žádný! V jedné nádobě je voda čistá a ve druhé špinavá.

Chlapi, jakou vodu byste chtěli pít - tuhle nebo tuhle? Proč?

Protože tady je voda čistá, ale v této karafě je špinavá. Musíte pít čistou a převařenou vodu.

Zkusme všichni společně vyčistit špinavou vodu. Chcete-li to provést, vezměte nálevku, vložte do ní kus speciálního papíru a začněte nálevkou propouštět špinavou vodu. Podívejte se, co můžeme udělat. Voda se vyjasnila.

Co se stalo s naším papírem? Ušpinila se.

7. Masáž obličeje

Voda, voda, umyj mi obličej. Dlaněmi si třete tváře.

Aby se vám leskly oči.Přejíždějte prsty, aniž byste tlačili, po zavřeném

oči od vnitřního okraje víčka k vnějšímu.

Aby se ti červenaly tváře.Lehce poklepejte konečky prstů

Tváře.

Aby se vám smála ústa.Masírujte si bradu prsty.

Aby se zub kousl.Palci masírujte šupiny.

8. Společné aktivity

Kluci, v jaké vodě podle vás mohou žít ryby? Na čistém místě.

Kluci, mám malé kouzelné akvárium s čistou vodou. A v tomto akváriu žije zlatá rybka. Ale je velmi smutné, že je sama a žádá nás, abychom jí pomohli najít nové přátele. Navrhuji chlapi, dejte do akvária nové ryby. Naše ryby jsou vyrobeny z těstovin, na lepivém podkladu. Umístěte je prosím po celém akváriu.

Nejprve si ale udělejme gymnastiku pro prsty, aby dobře fungovaly.

9. Prstová gymnastika „Déšť“

Déšť, déšť, déšť, déšť(Dotkněte se prstem pravé ruky dlaně levé ruky, simulujte kapky)

Už tak nedribluj!(Dotkněte se prstem levé ruky dlaně pravé ruky, simulujte kapky)

Přestaňte zalévat půdu(Zamávejte ukazováčkem, znamení popírání)

Je čas, abychom šli na procházku!(Napodobujte kroky dvěma prsty každé ruky)

10. Praktické činnosti. Děti rozmístí ryby po akváriu. Individuální pomoc. Kluci pracují na hudbu.

Podívejte se, jaké krásné akvárium se z nás stalo, kolik je v něm ryb, teď se zlatá rybka nebude v tak nádherném akváriu nudit. Odvedli jste skvělou práci, správně jste odpověděli na otázky a pomohli zlaté rybce spřátelit se.

11. Shrnutí.

Kluci, řekněme znovu Kapitoshce, kde žijí naše malé kapénkové sestry.

Proč potřebujeme vodu?

Jak byste měli šetřit vodou?

Vím, že někteří kluci se pro naše dnešní setkání naučili básně. A teď je řeknou nám a Kapitoshce.

Slyšeli jste o vodě?

Prý je všude!

V louži, v moři, v oceánu

A ve vodovodním kohoutku.

Bez toho se nemůžeme umýt,

Nejezte, nepijte!

Dovolím si vám oznámit:

Bez vody nemůžeme žít!

Najdete ho v jezírku

A ve vlhké lesní bažině,

Vždy cestuje

Naším společníkem je voda!

Na sporáku se to vaří,

Pára konvice syčí,

Rozpouští cukr v čaji.

Nevšímáme si jí

Jsme zvyklí, že voda je

Náš společník vždy!

Kluci, Kapitoshka říká, že děkuji všem za to, že tak dobře znáte její kapénkové sestry. A dává nám jako suvenýr na sebe kouzelné kapky, které nám dodají životodárnou sílu. Jen nezapomeňte na výhody vody a péči o ni.

(Každé dítě dostane kapku)

Děkuji, Kapitoshko, a děkuji vám za vaši aktivní a zaujatou práci ve třídě.


Zulfiya Kuchkarova
Lekce ekologie „Cesta kapičky“. Seniorská skupina.

Lekce ekologie« Cesta kapky» .

Seniorská skupina.

Obsah programu.

Cíl: objasnit myšlenku, že voda je nezbytná pro všechny živé věci. (Rostliny, lidé, zvířata). Představte jeden z cyklů přírodního cyklu. Upřesnit a rozšířit znalosti o vlastnostech vody. Dejte dětem vědět, že voda přichází z řeky do domu vodovodním potrubím. Dát dětem poznat, že voda je přírodní zdroj, který je třeba chránit, šetřit a pěstovat k vodě ohleduplný vztah. Vysvětlete dětem, že k získání čisté vody lidé musí

vynaložit hodně úsilí. Uvést do předmětu kazašský národní život, torza a vodní nádobí.

Zařízení: diagramy, algoritmy, tabulka "cyklus vody v přírodě", vybavení pro experimenty, rovinný obraz řeky, zástěry, kbelíky, medaile.

Přípravné práce: rozhovor o vodě, o vodním prostoru, seznámení s přírodními nádržemi Kazachstánu, hry na hrdiny « Cestování po Kazachstánu» , „Výlet k jezeru Balchaš“, „Odpočinek na řece Nura“, hádání hádanek, memorování básniček, učení se nových her "My- kapénky» , "Proud", "dobré-špatné".

Motivace: zachraňte Vodní královnu trochu, od zlého čaroděje Gryaznulky.

Průběh lekce.

Kluci, postavme se do kruhu, chytněte se za ruce, dotýkejte se, jaké máte ruce

ruce, usmějme se na sebe. Chcete si hrát? Teď si zahrajeme hru "Magická voda". Podáme si vodu z ruky do ruky a řekneme si, jaké to je (teplé, studené, čisté, průhledné). Kluci, slyšíte hudbu, někdo spěchá, aby nás navštívil. Pošťák přináší dopis. „Ahoj, kluci, píše vám Vodní královna kapička, Jsem v průšvihu, unesl mě zlý čaroděj Gryaznulka, zůstaneš bez vody. Pokud mi chcete pomoci, musíte splnit všechny úkoly Gryaznulky.

(všechny úlohy jsou prezentovány ve formě diagramů algoritmů).

1 diagram. "Význam vody".

Kluci, zamysleme se nad tím, proč potřebujeme vodu (s ohledem na schéma voda a člověk, voda a zvířata, voda a ryby, voda a rostliny)

Čtení básniček dětmi.

Bez vody se nemůžeme umýt.

Nejezte, neopijte se.

Troufám si podat zprávu

Bez vody nemůžeme žít.

Máma nemůže žít bez vody,

Prát, vařit, prát.

Bez vody vám to řeknu rovnou

Bude se nám těžko žít.

Aby déšť spadl z nebe,

Aby klasy chleba narostly,

Aby lodě pluly,

Aby se želé mohlo vařit,

Aby nebyl problém

Bez vody nemůžeme žít.

2 schéma "pohádka".

Kluci, chcete si poslechnout pohádku? « Cesta kapky» .

Žila v nebi kapička. Měla spoustu přátel kapénky. Všichni žili v oblacích. kapička Vesele jsem si hrál s kamarády. Jednoho dne ale zafoukal silný vítr, po obloze se vznášel mrak, potemněl a proměnil se v obrovský mrak. Mraky pluly po obloze, srážely se, lámaly se, pršely a létaly kapénky dolů na zem deštěm. Jedna kapka spadla do jezera, druhá kapka čekala, až vyjde slunce a smísila se se slunečními paprsky. Třpytila ​​se všemi barvami duhy. Další kapka spadla do lesa na zem. A naše kapička Vždycky jsem snil o tom, jestli by se mohla znovu vrátit do svého domova v nebi. Jednoho dne se dotkl teplý sluneční paprsek kapénky, proměnila se v páru a vyletěla nahoru. Znovu se tedy ocitla v oblaku.

3. diagram "experimenty"

Chlapi, má voda nějakou chuť? Zkuste vodu. jaká je? (bez chuti)

Co dělat s vodou, aby chutnala (děti provádějí pokusy, voda je sladká, slaná, kyselá)

Chlapi, jak voní voda? Co je potřeba udělat, aby voda voněla? (děti provádějí experimenty a přidávají citron, parfém, jód)

Kluci, jakou barvu má voda? (bezbarvý). Co dělat s vodou, aby měla barvu (děti barví vodu)

Báseň.

Je bez chuti, bez zápachu, bez barvy,

Ale to se už dávno uznává.

Kdokoli byl potřísněn vší špínou beze stopy

Naše běžná voda to smyje.

4 schéma "Fyzická minuta"

Suim, suim,

Menim betimdi zhushy,

Kzim Žaltyrasy,

Betim yzarsy,

Ezuim klimadesi,

Tyto testy.

5 schéma "Odkud se vzala voda"

Chlapi, kde se vzala voda? (zkoumání diagramu). Vodu poskytuje příroda, pochází z řeky, potoka, pramene, protéká potrubím, čistí se, filtruje a vodovodním potrubím přichází do našeho domu.

Hra "dobré-špatné".

6 schéma. "torza"

Kluci, víte, jaké řeky a jezera jsou v Kazachstánu? (Balchaš, Borovoe, Nura).Kdysi bylo v Kazachstánu velmi málo vody, lidé se o ni starali a vodu velmi dobře upravovali. Pro uchování vody si lidé šili z kůže speciální nádobí, kterému se říkalo torza. (zobrazuje pohled na nádobí)

Chlapi, znáte kazašská přísloví o vodě?

7 schéma. "Pomáháme přírodě"

Kluci, víte, jaká řeka teče v kraji Abay (Nura? Slyším někoho sténat, pojďme k řece. Proč řeka sténá a pláče? (byl ucpaný) jak můžeme řece pomoci? (děti berou kbelíky, oblékají si zástěry, čistí řeku od odpadků) učitel obtěžuje trochu, mluví jménem kapénky.

Děkuji vám kluci, že jste mě zachránili a pomohli všem lidem, vrátili jste jim vodu, stali jste se laskavými pomocníky přírody, za vaši pomoc vás chci odměnit medailí "Ochránce přírody".

Sečteno a podtrženo třídy.

Vychovatel: Kluci, jak jsme vás a mě zachránili trochu(recenze

algoritmus třídy)

Vše, co rok co rok potřebujete

Dává nám to sama příroda.

A proto my všichni

Bez vody nemůžeme žít.

Pro rostliny a zvířata

Pro lesy, pole a řeky

Každý člověk ví.

Pro všechny lidi, pro celou zemi.

Snažte se šetřit vodou!

Kluci, tvrdě jsme pracovali, teď si umyjme ruce a odpočiňme si.

Publikace k tématu:

Integrovaná lekce „Cesta kapky“ Cíle a cíle: - objasnit pochopení dětí, že voda je velmi důležitá pro všechny živé bytosti - přispět k rozšíření znalostí dětí;

Obsah programu: Cvičení dětí v počítání do 10. Aktivizovat duševní činnost dětí.

Cíl: Seznámit děti se způsoby likvidace a recyklace odpadu. Cíle: Poznat způsoby znečišťování životního prostředí (odkud pochází?

„Cesta kapičky“ Poznámky k lekci ekologie (druhá mladší skupina) Vzdělávací aktivity ekologického cyklu. Téma lekce: „Cesta kapičky“. Vzdělávací oblast: poznávání. Druhy aktivit:.

Shrnutí hodiny environmentální výchovy v přípravné skupině

„Cesta kapičky“

Učitelé: Gatina G.Sh, Sovgatova A.R.

Cíl:

    Dejte dětem myšlenku, že voda je velmi důležitá pro všechny živé bytosti: voda je zdrojem života.

    Rozvíjet znalosti dětí o významu vody v životě člověka.

    Naučte se chápat, že čistá voda je neocenitelný dar přírody, který je třeba chránit.

    Vzbudit úctu k vodě.

(Učitel přivede dívku Droplet do skupiny)

M/ex.:- Seznamte se s Droplet a chce najít své sestry.

Pokles: Ahoj, já jsem Droplet. Pozvaly mě na návštěvu moje sestry, které bydlí ve vaší školce. Pomozte mi je najít.

Zánět: Chlapi, kde mohou v naší vesnici žít kapky vody?

Děti:

    U pokojových rostlin živé květiny bez vody uschnou, uschnou a zemřou.

    V akváriu žijí ryby ve vodě, bez ní zemřou. Ke koupání potřebují hodně vody.

    Ve skupině musíte umýt hračky.

    Miljauša Ravilovna potřebuje hodně vody na mytí nádobí, podlah a utírání prachu.

    Naděžda Mikhailovna potřebuje hodně vody na praní prádla na zahradě.

    Příprava oběda pro všechny děti vyžaduje v kuchyni hodně vody.

    Na záchodě potřebujete vodu, abyste se umyli.

(Po každé odpovědi se kapka pověsí na stojan)

Pokles:

„Beze mě se nemůžeš umýt, nemůžeš jíst, nemůžeš se opít!

Troufám si vám oznámit: "Bez vody nemůžete žít!"

Najdete mě v řece a ve vlhké lesní bažině,

Váš společník vždy cestuje – voda!“

Zánět: Kde jinde se v přírodě nachází voda?

Děti: V rybníku, jezeře, potoku, moři, oceánu, na jaře, v louži.

Zánět: Jaká by mohla být voda v těchto nádržích?

Děti:Špinavý, čistý, čerstvý, slaný,

Zánět: A shnilý v bažině. Chlapi, voda z velké řeky teče potrubím, vodovodem a dostává se do naší vesnice a k vám domů. Jakou vodu používáme vy a já? Jaká voda pochází z kohoutku?

Děti:Čistý a svěží.

(Experimentální aktivita)

Zánět: Před vámi jsou 2 sklenice vody. Je jejich voda stejná?

Děti:Žádné čisté ani špinavé.

Zánět: Chtěli byste pít tuto vodu? Proč? A tenhle? Proč? Zkusme společně vyčistit špinavou vodu. Chcete-li to provést, vezměte nálevku, vložte speciální filtrační tkaninu a začněte propouštět špinavou vodu přes tuto nálevku. Podívejme se, co můžeme udělat?

Provedeme experiment

Najdeme čistou vodu.

Nedovolíme, aby nečistoty prošly filtrem,

Aby mohli pít vodu!

Voda se vyčistila, a pokud jste ji převařili, mohli jste ji pít, ale filtr se zašpinil.

Zánět: Ano, bez čisté vody nemůžeme žít. Potřebujeme jen čistou vodu! Kdo jiný potřebuje čistou, čerstvou vodu?

(Děti si vyberou karty a přiloží je ke schématu)

Děti: Rostliny, lidé, ptáci, ryby, zvířata, domov. živočišný hmyz.

Zánět: A teď budeme odpočívat.

Phys. jen minutku

Kosťa se ráno probudil,

Oblékl jsem se, nazul boty

A spíše do volného prostoru

Vyšel z domu na dvůr.

Vidí mnoho zrcadel

Někdo to rozházel všude.

V zrcadlech je obrovský dům

Odraženo vzhůru nohama

jilm se odrážel,

A na něm sedí věž.

Podíval jsem se blíže - a přátelé,

Najednou uviděl sám sebe.

Kostya se začal zajímat -

Jeho botu si na sebe hned nasadili

Najednou se potápěl. Kde? Pod vodou.

Tak se věci mají!

Co je to za zrcadla?

Zánět: Odpočinuli jsme si a teď vám řekneme, jak člověk využívá vodu?

(Děti najdou, ukáží obrázek a řeknou)

Děti: Myje se, myje ve sprše, v koupelně, v koupelně, pere prádlo, uklízí dům, zalévá zahradu, pole, vaří večeři, pije, napojuje zvířata.

Zánět: Používá se v továrnách a továrnách. Lidé plýtvají hodně sladkou vodou, ale je jí hodně v přírodě?

(Výpovědi dětí)

Pokles: Na zemi je velmi, velmi málo sladké vody a je třeba ji chránit a šetřit.

Zánět:

    Ano, vodou musíme šetřit!!!

    Nic nevylévejte ani neházejte do řeky.

    Nemyjte auta na pláži.

    Vybudujte čistící zařízení v závodech a továrnách.

(Zobrazit ilustrace)

Všechny živé věci trpí znečištěním: rostliny a ryby umírají ve špinavé řece, špinavá voda je škodlivá pro zvířata, ptáky a lidské zdraví. Nepijte nepřevařenou vodu z řeky nebo jezera – může obsahovat choroboplodné zárodky.

Jak můžete šetřit vodou?

Děti:

    Při mytí obličeje příliš neotáčejte kohoutkem, aby neodteklo příliš mnoho vody.

    Po konzumaci dobře uzavřete kohoutek.

    Chladný plyn v létě. voda, kvas v lednici a ne pod tekoucí vodou.

Zánět: Dobře, správně. Nyní vám přečtu verš o tom, co se může stát, když nebudete šetřit vodou.

(Čtení verše. B Zakhoder „Co se stalo s řekou“)

Řeka teče z dálky... Teče řeka... Teče řeka...

Jak krásné je, když je řeka široká i hluboká!

Nad ní jsou nádherné mraky, svěží vánek,

Les nad ním je štíhlejší, vyšší a pobřežní louka je zelenější!...

Řeka teče... Řeka teče... Zalévá pole a města,

Nese čluny a lodě a ryby chodí v hlubinách,

A raci lezou u dna. Jsi dobrá řeka na jaře

Jak podzimní, tak letní vedra! Plavání!

Jaké požehnání! Komu - zkuste hádat!

Je příjemnější plavat v živé vlně: pro ryby nebo pro děti?

Všichni živí tvorové jsou naprosto šťastní! Ale co to je? Hlídat!!!

Ne, ne, nikdo se neutopil. Ne, ne, právě naopak:

Loď najela na mělčinu! Jaký skandál za bílého dne!

Možná udělal pilot chybu? To opravdu ne! Daleko od bóje...

Řeka tu byla hluboká. Byl. To je ono - B Y L A.

Byla, ano, zřejmě odplula. Aha, řeku nepoznáváme.

Řeka se stává potokem! Lodě už jsou na mělčině,

Plavci najednou vyschli, ale co ryby?

Ve smutku a úzkosti se chudáci perou na písku!

Tak co se stalo s řekou?

Bohužel, přátelé, odpověď zní: Předškolák Sidorov Ivan

Zapomněl jsem vypnout kuchyňský kohoutek.

Řeknete si: "Jaká maličkost!" Maličkost... Bylo by dobré, kdyby potok vyschl,

Jinak kvůli maličkosti zmizela celá řeka!

Pokles: Chlapi, pamatujte na přísloví: "Těsně zavřete kohoutek, aby oceán nevytekl."

Zánět: Pojďme si to společně zopakovat a na památku vám s Kapkou chceme darovat kouzelnou kapku, která vám dodá životodárnou sílu, jen nezapomeňte na výhody vody a péči o ni.

(Kapka rozdává dětem modré skleněné korálky)





chyba: Obsah chráněn!!