Vyberte možnost Stránka

Cool s prezentací na střední škole „Lekce odvahy. Co je to "odvaha"? výkladový slovník ruského jazyka Ushakova odvaha, klidná odvaha, duchapřítomnost v nesnázích, nebezpečí

Snímek 1

Snímek 2

Epigraf Když se tato data znovu přiblíží, Z nějakého důvodu se cítím provinile, Pamatují si stále méně na vítězství, Stále více zapomínají na válku.

Snímek 3

Abstrakt projektu Vojenští veteráni jsou zváni do školy, aby vedli hodiny se školáky. Veteráni mluví o válce a nastolují morální témata „jak zůstat člověkem ve válce“. Dobrovolnické týmy udržující památníky čisté.

Snímek 4

Relevance projektu V naší době je postoj k moderní společnost k vojenským konfliktům (Afghánistán, Čečensko, 2. světová válka). Moderní mládež neví, kdo jim dal budoucnost místo fašistické expanze, kdo se stal hrdinou ve válkách naší doby. Problémy veteránů se objevují až o prázdninách, mnoho památníků je opuštěných a vystavených vandalismu.

Snímek 5

Cílem projektu je rozvíjet u školáků pocit vlastenectví, posílit interakci mezi školami a vojenskými organizacemi města.

Snímek 6

Snímek 7

Iniciativní skupina projektu Vedoucí projektu – Margarita Kuklyaeva, Městské vzdělávací zařízení Střední škola č. 3, 10. třída, Bronnitsy. Funkce: obecné projektové řízení. Asistentka projektového manažera - Daria Kiseleva, Městské vzdělávací zařízení Střední škola č. 3, 10. třída, Bronnitsy. Specialista na styk s veřejností. Funkce: organizovat setkání s Combat Brotherhood a Radou veteránů, s médii. Průvodci a lektoři z řad veteránů. Funkce: vedení exkurzí v muzeích, vedení lekcí odvahy. Výzkum novináři. Tvořeno z účastníků školního literárního kroužku. Funkce: sběr materiálů pro knihu, spolupráce s novinami Bronnitsky News, publikování ukázek z knihy. Dobrovolníci. Naverbováno z řad studentů. Funkce: služba u památníků, udržování čistoty v okolí památníku. Agitační brigáda. Provádění v prostředí mládeže tažení za účast na vojensko-vlasteneckých shromážděních a hrách.

Snímek 8

Sociální partneři projektu Rada veteránů Vojenské bratrstvo Pedagogičtí pracovníci školy Noviny "Bronnitsky News" Literární klub Školní muzeum Archiv města

Snímek 9

Lekce odvahy FÁZE 1. Navázání spojení s radou veteránů a „Bojovým bratrstvem“. FÁZE2. Zahrnutí lekcí odvahy do plánování lekcí a vytvoření učitelského sboru z řad veteránů druhé světové války, afghánské války a čečenské války, kteří jsou připraveni vyučovat. FÁZE 3. Vytvoření týmu školní rady, který organizuje lekce odvahy, a také vytvoření oddílu dobrovolníků připravených postarat se o památníky. FÁZE4. Podporovat školáky, aby navštěvovali lekce odvahy. FÁZE 5. Vedení exkurzí po skončení pracovní doby zkušenými učiteli a prostě veterány ve školních a městských muzeích. FÁZE 6. Zapojení školáků do účasti na vojenských výcvikových táborech a jiných vlasteneckých akcích (Zarnitsa, Skautská stezka). FÁZE7. Sborník materiálů a vydání knihy „Paměti předních učitelů“ školním literárním kroužkem. FÁZE 8. Vykazované období.

Snímek 10

Délka projektu Etapy listopad prosinec led únor březen duben květen červen 1. etapa. Navázání kontaktu s radou veteránů, vojenské bratrstvo 2. etapa. Plánování lekce 3. etapa. Školská rada, dobrovolnický oddíl 4. stupeň. Agitace školáků 5. fáze. Exkurze 6. etapa. Vojenský polní výcvik, skautská stezka 7. etapa. Kniha „Memoáry učitelů v první linii“ Fáze 8. Vykazované období

Cíl: vytvořit představu o odvaze, povinnosti, cti, odpovědnosti, morálce, pochopení, že bez vlastenectví není možné vést Rusko k obrození.

úkoly:

1) představit hrdinské a tragické stránky historie vlasti;

2) pěstovat úctu mladých lidí k veteránům, hrdinským činům vojenského personálu, obráncům vlasti a vědomí potřeby udržovat památku padlých hrdinů;

3) přispívat k formování připravenosti mladých lidí bránit vlast.

Fáze přípravy:

1) studium informací o problémech: „Velká vlastenecká válka“, „ afghánská válka“, „Válka v Čečensku“.

2) diagnóza třídních žáků: „Jaký je, vlastenec moderní Rusko

3) vytvoření prezentace.

Vybavení: počítač, multiprojektor, výroky velkých lidí o hrdinství, noblese: „Ach, ušlechtilý cit, posvěcený cit!

Navždy vlastnit srdce Rusů!...“ (F.N. Glinka)

„Vznešený muž zná jen povinnost, nízké

člověk zná jen prospěch“ (Konfucius)

Organizační moment

II. Určení tématu vyučovací hodiny

(Snímek č. 2)

Odvaha není móda

Rychlý, pomíjivý,

odvaha - podstata člověka,

Trvanlivý, dlouhý, věčný.

Jestli semínko odvahy

Přátelí se s půdou.

Dozraje v době zralosti

Zrnko obilí je klas odvahy.

Učitel:

Chlapi, jak chápete řádky této básně?

(odpověď studentů)

Učitel:

Prosím, řekněte mi, co je podle vás odvaha a jakého člověka lze nazvat odvážným?

(odpověď studentů)

III.

Učitel: - Takže kluci, jak jste již uhodli, dnes budeme mluvit o odvaze. Vyjmenujte prosím události, kdy museli být obyvatelé naší země obzvlášť odvážní.

studenti:

Během Velké Vlastenecká válka, během války v Afghánistánu a Čečensku.

Učitel: (Snímek č. 3)

Připomeňme si tyto války.Datum 15. února je v Rusku vyhlášeno Dnem památky Rusů, kteří plnili své oficiální povinnosti mimo vlast. Mnozí z vás neví, že vedle nás žijí hrdinští lidé, kteří riskovali své životy pro mír na Zemi, abychom vy i já mohli klidně spát, studovat, pracovat a užívat si života.

Dnes třídní hodina věnujeme vojákům, kteří sloužili a zemřeli při vojenských akcích mimo vlast.

Student 1.: (Snímek č. 4)

Velká vlastenecká válka začala 22. června 1941 a skončila vítězstvím našeho lidu 9. května 1945. Naši lidé dosáhli vítězství za vysokou cenu. Válka trvala téměř čtyři roky, 1418 dní. Byly to roky strádání, smutku a tvrdé práce. Města a vesnice byly zpustošeny, pole spálena, sny a naděje byly přerušeny Sovětský lid. Chlapci a dívky odcházeli na frontu, jakmile dokončili školu. V Rusku zemřelo více než 7 milionů lidí. Zároveň to byly roky odvahy a nezištné lásky k vlasti.

Student 2.: (Snímek č. 5 -9)

Po druhé světové válce byl Afghánistán, který měl status neutrálního státu, skutečně ve sféře sovětského vlivu. Rozhodnutí o vyslání vojáků do Afghánistánu padlo 12. prosince 1979. 15. únor 1989 byl dnem, kdy skončilo sčítání ztrát našich vojáků, důstojníků a zaměstnanců. A výsledek je tristní. Více než 13 tisíc matek a otců nečekalo na své syny, neslyšeli: „Mami, přišel jsem...“ Absolutní většinu „omezeného kontingentu“ v Afghánistánu tvořili mladí lidé, kteří šli do války téměř od školy . Lidé, kteří neměli téměř žádné životní zkušenosti, se najednou ocitli v cizí zemi, v nezvykle nepřátelském prostředí, v extrémních podmínkách.

Student 3.: (Snímek č. 10)

Válka v Afghánistánu pro naše vojáky skončila, ale již v prosinci 1994 začala v Čečensku nová, neméně krvavá válka. O této válce víme hodně, ale existují epizody, o kterých se nikdy nedozvíme. V této válce zemřeli naši vojáci - 18-20letí chlapci, kteří nedávno studovali na našich školách a které možná někteří z nás znali."

Student 4.: (Snímek č. 11 -12)

Jak často vidíme z obrazovky

Příběhy, zprávy o Čečensku,

Jako kulky svištící nad hlavou,

Vojáci nespí ve dne v noci,

Boj za vlast ve válce.

A mé srdce znovu poskočilo

Ze sténání mladých kluků,

Když je v bitvě zatracený kulomet

Jejich životy náhle, slepě skončí,

A leží mrtví v prachu.

Ale někde zraněný, ztrácí sílu,

Bojí se, že se ve 20 letech stane mrzákem.

Koneckonců, miny nemilosrdně připravují tvé nohy,

A kulky prorazí tělo,

Že ani nemáš odvahu křičet.

A hlavou mu problesknou jen myšlenky,

Jak budou trpět matka a otec?

Že neuvidí svou přítelkyni,

A myšlenka, že to někdo uslyší.

chci žít. Nechci umřít tak brzy.

A odvezou své raněné do lékařské jednotky,

A později vás pošlou do nemocnice.

A doktoři tam budou, aby zachránili vojáky

Někdy litují, že nevědí, jak se uzdravit

Učitel: (Snímek č. 13 - 14)

Podle oficiálních údajů v Čečensku zemřelo nebo zmizelo asi 6 tisíc ruských vojáků, pohraničníků, policistů a bezpečnostních pracovníků. Vlaky chlapců byly přepraveny na jih, aby „splnili svou povinnost“. Narychlo vycvičeni se ocitli v tak krvavém masakru, že ani netušili.

Druhá čečenská válka začala po invazi v srpnu 1999. Čečenské oddíly Šamila Basajeva a Chattaba do Dagestánu. Do konce roku 2000 Ruské ztráty činily 3 tisíce mrtvých a nezvěstných.

Teď, když obojí Čečenské kampaně jejich účastníci se již po skončení vrátili domů, získali práci a některým se podařilo založit rodiny. Ale tak či onak, každého z nich stále pronásleduje válka, každý z nich potřebuje sociální, právní, psychologickou a lékařskou podporu. Proto není divu, že se tito kluci rozhodli spojit, aby si navzájem pomáhali a komunikovali při řešení vznikajících problémů. Tak se na území Čečenské republiky a dalších horkých míst objevila sociálně vlastenecká organizace účastníků bojových operací.

IV. Učitel: (Snímek číslo 15)

Shrnutí.

Byla válka, bylo vítězství. A za to, že naši chlapci vědí o válce jen z doslechu, můžeme poděkovat i našim veteránům, kteří zažili všechny útrapy války a přežili a zvítězili.

Vidíme po celé naší strádající zemi, ve městech a vesnicích, podél silnic hromadné hroby, majestátní památky a jen malé desky.

Student:

(Č. ​​snímku)

Kamkoli půjdeš nebo půjdeš,

Ale zastavte se tady -

Tudy do hrobu

Skloň se celým svým srdcem,

Pro vás i pro mě

Udělal vše, co mohl...

V bitvě se nešetřil,

A zachránil svou vlast.

Během let, které vidíme

Partyzánská cesta,

Prošpikovaný kulkami

Naroch borovice.

Náhlé útoky

Zálohy pod borovicemi,

Hrobové mohyly

Nad orosenými trávami.

A věrnost a odvahu,

A smutek nad požárem

Padl jsi za svou vlast,

Jste s námi, soudruzi.

Budeme stejní

V jakémkoliv testu

Přísaháme!

Přísaháme minutu ticha

Akce je věnována těm, kteří sloužili a zemřeli ve vojenských akcích mimo vlast.

Lekce odvahy

Odvaha- jedna ze ctností, která odráží morální sílu při překonávání strachu. Odvaha často odkazuje na schopnost snášet utrpení, včetně fyzické bolesti.


  • Odvážný člověk nemusí být fyzicky silný a beze strachu.
  • Odvážný člověk je ten, kdo dokáže překonat sám sebe.
  • Každý z nás je schopen prokázat sílu charakteru každodenní život. S velkými činy nebudete moci začít hned – musíte se na to připravit.
  • Nezapomínejte, že každý člověk má jiný charakter. Pro mnohé může být i návštěva zubaře malým vítězstvím nad strachem 

  • Při slovech „obránce vlasti“ se mnohým lidem vybaví asociace s vojákem svírajícím v rukou samopal a ostražitě hledícím do dálky...
  • Každý slavný válečník byl však jednou dítětem. A samozřejmě se z nějakého důvodu stal hrdinou. Co tedy musíte udělat, abyste se stali hrdinou?

Alexandr Vasilievič Suvorov

  • Pojmenován Alexander na počest Alexandra Něvského. Dětství prožil na otcově panství ve vesnici. Suvorov vyrostl slabý a byl často nemocný. Jeho otec ho připravoval na státní službu, ale Suvorov od dětství projevoval vášeň pro vojenské záležitosti a s využitím otcovy bohaté knihovny studoval dělostřelectvo, opevnění, vojenské historie. Poté, co se Suvorov rozhodl stát se vojákem, začal se otužovat a věnovat se fyzickým cvičením. Velký vliv Generál Abram Hannibal, přítel Suvorovovy rodiny a pradědeček Alexandra Puškina, ovlivnil Suvorovův osud. Když si všiml, že při hraní na vojáčky Alexander dobře chápal taktické složitosti manévru, Hannibal ovlivnil svého otce, aby pro svého syna zvolil vojenskou kariéru.
  • Alexander Vasiljevič tak díky své železné povaze dosáhl slávy a respektu, které dodnes nevybledly.


Timur a jeho tým

Skutečnost, že síla charakteru musí být prokázána od dětství, velmi jasně demonstroval Arkady Gaidar ve svém příběhu „Timur a jeho tým“. Chlapec Timur a jeho přátelé dlouho byly idoly sovětské mládeže.

Navzdory skutečnosti, že je mnoho lidí považovalo za chuligány, aniž by o jejich činnosti věděli, nadále tajně pomáhali matkám, manželkám a dětem mužů, kteří odešli na frontu.

Po vydání knihy se začaly stále častěji objevovat skupiny „timurovců“, kteří naprosto nezištně konali nejrůznější dobré skutky. Toto hnutí předcházelo moderním dobrovolnickým organizacím.



Nezapomeňte, že odvaha je vlastní nejen mužům, ale i ženám. V historii a literatuře o tom existuje mnoho důkazů.

Ženy bojovaly ve válkách na stejné úrovni jako muži, ošetřovaly raněné, pracovaly v týlu a umíraly hlady, vydávaly své poslední síly na frontu...

V dnešní době už jen málokoho překvapí policistka nebo vojenský muž.



Jak se stát silným člověkem

Překonejte sami sebe. Začněte v malém a pak můžete dosáhnout výsledků, na které budete hrdí.

Sportujte. Cvičte alespoň ráno. Odvaha nespočívá pouze ve fyzické síle, ale nikdy neuškodí.

Ovládejte své chování a emoce. Ne vždy to vyjde, takže musíte mít sílu být zodpovědní za své činy. Neochota přiznat své chyby a požádat o odpuštění vás v očích nikoho nezlepší. I ve svém vlastním.


  • Pomozte ostatním. Nezáleží na tom, jestli někoho zachráníte před vzteklým psem nebo sbíráte rozházená jablka z roztrhaného pytle.
  • Zapojit se do seberozvoje. Najděte si zajímavého koníčka, čtěte dobré knihy.

A hlavně...

  • Vždy se usmívejte  Laskavý úsměv rozveselí vaše okolí i vás samotné.

Co je to "odvaha"? Výkladový slovník ruského jazyka Ušakov ODVAHA, klidná odvaha, duchapřítomnost v nesnázích, nebezpečí. Duševní síla a odvaha. Odvaha v boji není jedinou formou odvahy. Je tu také odvaha snášet chudobu, odvaha snášet posměch, odvaha snášet nepřátelství davu. A hlavní věcí je mít odvahu myslet klidně a zdrženlivě tváří v tvář nebezpečí a potlačit impuls panického strachu nebo vzteku. V. Vasilenko. Stručný náboženský a filozofický slovník, 1996 in antická filozofie nejen vojenská odvaha a ochota bojovat navzdory absenci zjevné převahy sil nad nepřítelem, ale také jedna z hlavních ctností - sebeovládání, ovládnutí mysli a nižších hnutí duše; u Tomáše Akvinského - statečnost, připravenost překonat to, co brání dosažení větší dobro Dictionary of Ethics/Edited by I.Kon, 1981. ODVAHA je mravní vlastnost, která charakterizuje chování a mravní charakter člověka, který se vyznačuje odvahou, statečností, vytrvalostí, sebeovládáním, citem sebeúcta. Vyjadřuje se ve schopnosti člověka jednat rozhodně a nejúčelněji v nebezpečné a obtížné situaci, ve schopnosti zmobilizovat všechny své síly k dosažení cíle, který před ním stojí, a v ochotě se v případě potřeby obětovat.


















Lekce odvahy věnovaná výkonu mladých vlastenců Ruska během Velké vlastenecké války.

cíle:

    Pěstovat vlastenectví, hrdost na svou vlast a její hrdiny.

    Pěstovat úctu a hlubokou vděčnost minulým generacím, které bránily nezávislost naší vlasti za cenu svých životů.

Zařízení: Jako doprovod je použita počítačová prezentace.

PRŮBĚH LEKCE

Učitel: Vážení, naše první třídní hodina v tomto akademický rok věnujeme nejvýznamnější události naší země, 65. výročí vítězství naší země nad nacistickým Německem. Často se setkáváme v knihách a slyšíme z filmových a televizních obrazovek slova jako „Vlast“, „Vlast“, „Vlast“. A pokaždé zažíváme podvědomou úctu a respekt k těmto slovům. Jaký je význam těchto slov? Proč tak nazýváme místo, kde jsme se narodili? Obraťme se na slova ruského spisovatele, badatele ruského jazyka Konstantina Ushinského, abychom našli odpověď:

Naše vlast, naše vlast, vlast. Naší zemi říkáme Vlast, protože v ní naši otcové a dědové žili od nepaměti. Říkáme jí vlast, protože jsme se v ní narodili, mluví se v ní naší rodnou řečí a všechno, co je v ní, je pro nás přirozené. Říkáme jí matka, protože nás nakrmila svým chlebem, napojila nás svými vodami a jako matka nás chrání a chrání před všemi nepřáteli.

Na světě je mnoho a kromě naší země všemožné dobré státy a země, ale člověk má jednu přirozenou matku – má jednu vlast.“

K. Ušinskij

Učitel: Každý člověk, který miluje svou vlast, se ji snaží udělat ještě krásnější, silnější, bohatší, a pokud přijde nebezpečí, pak ji chránit vlastním prsem, za cenu vlastního života.

Vítr času otevírá nejstrašnější stránku v historii naší země - Velkou vlastenskou válku.

Před 64 lety utichly poslední salvy války. Fašistické Německo, která rozpoutala válku proti národům Evropy, se zhroutila. Kdo jsou fašisté a odkud se vzaly fašistické organizace?

Student:

První fašistické organizace se objevily v několika evropských zemích - Itálii, Německu, Maďarsku. Fašismus představoval nebezpečí pro dělnickou třídu a pro všechny zisky.

V Německu vedl Hitler fašistickou vládu. Řekl: „Musíme jakýmikoli prostředky zajistit, aby svět dobyli Němci, a musíme především vyhubit Rusy, Čechy, Bulhary a další slovanské národy. To je hrozba, která vznikla ve čtyřicátých letech 20. století nad našimi i jinými slovanskými národy, nad jejich bohatou kulturou.

Učitel: Naši dostali těžkou zkoušku, přijali ji! Dnes budeme vzpomínat na dny vojenská sláva Rusko z kalendáře Velké vlastenecké války. Pamětníci a tvůrci této slávy stále žijí a dobře si pamatují, jak těžké bylo naše největší vítězství. Mluvte s nimi o dnech jejich mládí častěji, protože veteráni nejsou věční, odejdou a s nimi odejde i živá vzpomínka na Velkou vlasteneckou válku. Příklady jejich skutečné odvahy by měly navždy zůstat v našich srdcích, protože díky nim žije naše Rusko.

Večer ji přivezli na gestapo.
Nejprve nás mlátili pažbami pušek.
Stála černější než země,
Mlčela jako z kamene.
Když jí začali lámat ruce
Na konci bezesné noci,
Partyzánská matka si odplivl
Nestydaté oči Němce.
Řekla (byly ostré jako nůž,
Její tichá slova);
Vaše práce je marná.
Zabiješ mě -
Rusko bude žít.
Rusko žilo tisíc let,
Rozmnožila svůj kmen.
Tvoje síla, vrahu, je malá,
Zabít ji!

Naše vlast měla během Velké vlastenecké války mnoho hrdinů, ale dnes s vámi chci mluvit o vašich vrstevnících během těch hrozných let. Když válka začala, nebyli to jen dospělí muži a ženy, kteří se zapojili do bojové linie. Tisíce chlapců a dívek, vašich vrstevníků, povstaly, aby bránily Rusko. Někdy dělali věci, které silní muži nedokázali.

Co je vedlo v té hrozné době? Touha po dobrodružství? Odpovědnost za osud své země? Nenávist vůči okupantům? Asi všichni dohromady. Dokázali skutečný výkon. A nemůžeme si nevzpomenout na jména mladých vlastenců.

(Texty k fotografiím čtou studenti)

Valentin Kotík

Ve 12 letech se Valya, tehdy pátá třída na škole Shepetovskaya, stala skautkou v partyzánském oddělení. Neohroženě se probíjel na místo nepřátelských jednotek, získával pro partyzány cenné informace o bezpečnostních stanovištích železničních stanic, vojenských skladech a rozmístění nepřátelských jednotek. Neskrýval radost, když ho dospělí vzali s sebou na bojovou akci. Valya Kotik nechala vyhodit do vzduchu šest nepřátelských vlaků a mnoho úspěšných přepadení. Zemřel ve 14 letech v nerovném boji s nacisty. V té době už Valya nosila Kotíka na hrudiLeninův řád a vlastenecká válka 1. stupně , medaile „Partizán vlastenecké války“, II. Taková vyznamenání by poctila i velitele partyzánské jednotky. A tady je chlapec, teenager.

Valentin Kotik byl posmrtně oceněn titulem Hrdina Sovětského svazu.

Vasilij Korobko

N Nevšední byl partyzánský osud žáka šesté třídy z vesnice Pogoreltsy Vasyi Korobko. Svůj křest ohněm přijal v létě 1941 a ohněm zakryl odsun našich jednotek. Vědomě zůstal na okupovaném území. Jednou jsem na vlastní nebezpečí rozřezal piloty mostu. Úplně první fašistický obrněný transportér, který na tento most najel, se z něj zřítil a stal se nefunkčním. Pak se Vasya stal partyzánem. Oddělení mu požehnalo pracovat v Hitlerově velitelství. Tam si nikdo ani nedokázal představit, že tichý topič a uklízeč si dokonale pamatuje všechny ikony na nepřátelských mapách a chytá německá slovíčka známá ze školy. Vše, co se Vasya dozvěděl, se dozvěděli partyzáni. Jednou represivní síly požadovaly, aby je Korobko zavedl do lesa, odkud partyzáni podnikali výpady. A Vasilij vedl nacisty do policejní zálohy. Trestanci si ve tmě spletli policii s partyzány a zahájili na ně palbu, čímž zničili mnoho zrádců vlasti.

Následně se Vasilij Korobko stal vynikajícím demoličním pracovníkem a podílel se na zničení devíti stupňů nepřátelského personálu a techniky. Zemřel při plnění další partyzánské mise. Jsou zaznamenány činy Vasilije KorobkaLeninovy ​​řády, Rudý prapor, Řád vlastenecké války 1. stupně, medaile „Partizán vlastenecké války“, 1. stupeň.

Viťa Chomenko

NA Stejně jako Vasilij Korobko i žák sedmé třídy Viťja Chomenko předstíral, že slouží okupantům při práci v důstojnické jídelně. Umyla jsem nádobí, natopila sporák a vytřela stoly. A vzpomněl jsem si na všechno, o čem mluvili důstojníci wehrmachtu uvolnění bavorským pivem. Informace získané Victorem byly vysoce ceněny v podzemní organizaci „Nikolajevovo centrum“. Chytrého, výkonného chlapce si všimli nacisté a udělali z něj posla na velitelství. Přirozeně se partyzáni dozvěděli o všem obsaženém v dokumentech, které se dostaly do rukou Chomenka.

Vasya zemřel v prosinci 1942, mučen nepřáteli, kteří se dozvěděli o chlapcových spojeních s partyzány. Navzdory nejstrašnějšímu mučení Vasja neprozradil nepřátelům umístění partyzánské základny, jeho spojení a hesla. Vitya Khomenko byl posmrtně vyznamenán řádem

Galja Komleva

V Okres Luga v Leningradské oblasti ctí památku statečné mladé partyzány Galyi Komlevy. Jako mnoho jejích vrstevníků během válečných let byla skautkou, která partyzánům dodávala důležité informace. Nacisté Komlevu vypátrali, zajali a hodili do cely. Dva měsíce nepřetržitých výslechů, bití a týrání. Požadovali, aby Gali jmenoval jména partyzánských kontaktů. Ale dívku to mučení nezlomilo, neřekla ani slovo. Galya Komleva byla nemilosrdně zastřelena. Onaposmrtně vyznamenán Řádem vlastenecké války 1. stupně.

Utah Bondarovskaya

V Oina našla Yuta na prázdninách se svou babičkou. Ještě včera si bezstarostně hrála se svými přáteli a dnes si okolnosti vyžádaly, aby se chopila zbraně. Utah byl styčným důstojníkem a poté zvědem v partyzánském oddíle, který operoval v oblasti Pskov. Křehká dívka, oblečená jako žebrák, putovala po nepřátelských liniích a zapamatovala si polohu vojenské techniky, bezpečnostních stanovišť, velitelství a komunikačních center. Dospělí by nikdy nedokázali tak chytře oklamat ostražitost nepřítele. V roce 1944, v bitvě u estonské farmy, Yuta Bondarovskaya zemřela hrdinskou smrtí spolu se svými staršími kamarády. Utahposmrtně vyznamenán Řádem vlastenecké války I. stupně a medailí „Partizán vlastenecké války I. stupně“.

Saša Kovaljov

O Byl absolventem Solovetsky Jung School. Vaše první objednávka -Řád rudé hvězdy Saša Kovaljov ho obdržel za to, že jeho torpédovému člunu č. 209 Severní flotily během 20 bojových plaveb na moře nikdy nevypadly motory. Mladý námořník byl oceněn druhým, posmrtným vyznamenáním - Řádem vlastenecké války 1. stupně - za čin, na který má být dospělý člověk právem hrdý. Bylo to v květnu 1944. Při útoku na fašistickou transportní loď dostala Kovalevova loď díru do sběrače od úlomku granátu. Z roztrhaného pláště tryskala vroucí voda; motor se mohl každou chvíli zastavit. Pak Kovalev díru svým tělem uzavřel. Na pomoc mu přišli další námořníci a člun pokračoval v pohybu. Ale Sasha zemřel. Bylo mu 15 let.

Nina Kukoverová

S Válku proti nacistům zahájila roznášením letáků ve vesnici obsazené nepřáteli. Její letáky obsahovaly pravdivé zprávy z front, které v lidech vštěpovaly víru ve vítězství. Partyzáni pověřili Ninu zpravodajskou prací. Všechny úkoly zvládla na výbornou. Nacisté se rozhodli skoncovat s partyzány. Trestný oddíl vstoupil do jedné z vesnic. Její přesná čísla a zbraně ale partyzáni neznali. Nina se dobrovolně přihlásila k průzkumu nepřátelských sil. Pamatovala si všechno: kde a kolik hlídek, kde byla uložena munice, kolik kulometů měli trestající. Tato informace pomohla partyzánům porazit nepřítele.

Při plnění svého dalšího úkolu byla Nina zrazena zrádcem. Byla mučena. Nacisté, kteří od Niny ničeho nedosáhli, dívku zastřelili. Nina Kukoverová byla posmrtně oceněna řádemVlastenecká válka I. stupně.

Lara Mikheenko

A x osudů je podobných, jako kapky vody. Studium přerušené válkou, přísaha pomstít se nájezdníkům do posledního dechu, partyzánská každodennost, průzkumné nájezdy na nepřátelské zadní linie, přepady, výbuchy vlaků... Až na to, že smrt byla jiná. Někteří byli popraveni veřejně, jiní byli střeleni zezadu do hlavy v odlehlém sklepě.

Lara Mikheenko se stala partyzánskou zpravodajskou důstojnicí. Zjistila polohu nepřátelských baterií, počítala auta pohybující se po dálnici směrem k frontě, pamatovala si, které vlaky as jakým nákladem přijely do stanice Pustoška. Lara byla zrazena zrádcem. Gestapo nepočítalo s věkem – po bezvýsledném výslechu byla dívka zastřelena. Stalo se tak 4. listopadu 1943. Lara Mikheenko byla posmrtně vyznamenána řádemVlastenecká válka I. stupně .

Saša Borodulin

U v zimě 1941 nosil tunikuŘád rudého praporu . Byl to důvod. Sasha spolu s partyzány bojoval s nacisty v otevřené bitvě, účastnil se přepadení a více než jednou se vydal na průzkum.

Partyzáni měli smůlu: trestanci vystopovali oddíl a obklíčili je. Po tři dny se partyzáni vyhýbali pronásledování a prolomili obklíčení. Ale represivní síly jim znovu a znovu blokovaly cestu. Poté velitel odřadu povolal pět dobrovolníků, kteří měli palbou krýt stažení hlavních partyzánských sil. Na výzvu velitele vystoupil z formace jako první Sasha Borodulin. Pěti statečným se podařilo na nějakou dobu zdržet represivní složky. Ale partyzáni byli odsouzeni k záhubě. Poslední, kdo zemře Sasha, vykročil k nepřátelům s granátem v rukou.

Vitya Korobkov

D Jedenáctiletý Vitya byl vedle svého otce, armádního zpravodajského důstojníka Michaila Ivanoviče Korobkova, který operoval ve Feodosii. Vitya pomáhal svému otci, jak jen mohl, a plnil jeho vojenské rozkazy. Stávalo se, že sám převzal iniciativu: vyvěšoval letáky, získával informace o poloze nepřátelských jednotek. Spolu se svým otcem byl zatčen 18. února 1944. Do příjezdu našich jednotek zbývalo velmi málo času. Manželé Korobkovovi byli uvrženi do starokrymské věznice, kde dva týdny vymáhali svědectví od rozvědčíků. Ale veškeré úsilí gestapa bylo marné...

Kolik jich tam bylo?

Mluvili jsme jen o několika z těch, kteří před dosažením dospělosti položili život v boji s nepřítelem. Tisíce, desetitisíce chlapců a dívek se obětovaly pro vítězství.

Tanya Savicheva. Žila v obleženém Leningradu. Umírající hlady Tanya rozdala poslední drobky chleba dalším lidem, z posledních sil nosila písek a vodu do městských půd, aby měla čím hasit zápalné bomby. Tanya si vedla deník, ve kterém mluvila o tom, jak její rodina umírá hlady, zimou a nemocemi. Poslední stránka deníku zůstala nedokončená: Tanya sama zemřela.

Maria Ščerbaková. Na frontu odešla v 15 letech pod jménem svého bratra Vladimíra, který na frontě zemřel. Stal se kulometčíkem 148 střelecká divize. Maria ukončila válku jako starší poručík, držitelka čtyř řádů.

Arkadij Kamanin. Byl absolventem leteckého pluku ve 14 letech poprvé nastoupil do bojového letounu. Létal jako střelec-radista. Osvobozená Varšava, Budapešť, Vídeň. Získal tři zakázky. Tři roky po válce Arkadij, když mu bylo pouhých 18 let, na následky zranění zemřel.

Kolik jich tam bylo? Kolik mladých vlastenců bojovalo s nepřítelem spolu s dospělými? Nikdo to neví jistě. Mnozí velitelé, aby se nedostali do problémů, nezapisovali jména mladých vojáků do seznamů rot a praporů. Ale hrdinská stopa, kterou zanechali v naší vojenské historii, nijak nezbledla.

Naše vítězství nemají promlčecí lhůtu, byly a budou se na nich vzdělávat nové generace ruských bojovníků, kteří budou mít příležitost zapsat se do vojenských dějin vlasti.

Student:

Lidé! Dokud srdce klepou,
Pamatujte si.
Za jakou cenu se vyhrává štěstí?
Prosím pamatujte!

Je vyhlášena minuta ticha.

Posílám svou píseň do letu,
Pamatujte!
O těch, kteří už nikdy nebudou zpívat,
Pamatujte!

R. Rožděstvenského





chyba: Obsah chráněn!!