Vyberte možnost Stránka

Jak žijí zvířata v zimě. Shrnutí lekce o rozvoji ústní řeči Téma „Cesta do zimního lesa

Poznávání světa kolem sebe

Podrobit: „Život divokých zvířat v zimě“
Cíl: rozvíjení znalostí o životě volně žijících zvířat v zimě.
Vzdělávací: seznamovat a zobecňovat znalosti dětí o životě divokých zvířat v zimě; systematizovat a obohatit znalosti dětí o přírodních souvislostech;
utvářet představy o roli člověka v životě zvířat v zimě v lese.
Vývojový: rozvíjet pozornost, myšlení, paměť,
Vzdělávání: pěstovat starostlivý vztah k přírodě a zvířatům.
Vybavení: ilustrace - medvěd, liška. zajíc, los, veverka; magnetofon, projektor, prezentace, zvířecí šablony, nůžky, pastelky, archy papíru, sněhové vločky - papírové (velké i malé) a plast.

Průběh lekce:
1. Organizační moment
- Dobré odpoledne, kluci! Dnes k nám na lekci přišel stařík Lesovichok, pojďme se pozdravit! (Salemetsiz být?!)

Znějící počasí, sněhový chaos
Toto roční období nazýváme...
(Zima) Jak bude v Kazachstánu? (kys) (snímek 1)

Tak a teď máme krásné a chladné období - zimu. Jaké zimní měsíce znáte? Ve kterém měsíci jsme teď? (prosinec), (snímek 2).

Prosinec je začátek zimy. Padá sníh, padá mráz a vše na řece a jezeře je pokryto ledem.
Jaké jsou svátky v prosinci, kdy všichni zdobí vánoční stromeček a přichází Ježíšek? (Nový rok)
co bude příští měsíc? (Leden). (snímek 3).

Leden je uprostřed zimy, tento měsíc má nejkrutější mrazy.
Co je to třetí? minulý měsíc zima? (Únor). (snímek 4).

V únoru fouká velmi silný vítr, jsou hodně sněhové bouře a vánice, ale občas začne sluníčko trochu hřát.
Jaké známky zimy znáte? (sněží, mráz, zima, jezera a řeky jsou pokryty ledem, den je krátký a noc dlouhá).
Ano, kluci, v zimě je velká zima. A nejen nám – lidem, ale i zvířatům – je zima a hlad. Dnes se dozvíme, jak se některá zvířata připravují na zimu, co jedí a která z nich také v zimě spí.
Starý muž Lesovichok k nám nepřišel sám, ale se svými přáteli. A s kým přesně, se dozvíte, pokud uhodnete hádanku.
Žije v houští lesa,
Říká se o něm, že má chuť na sladké.
V létě jí maliny, med,
Celou zimu saje tlapku.
Může hlasitě řvát
A jmenuje se….(Medvěd) Jak to bude v kazaštině (Ayu)?
Co víš o medvědovi? (odpovědi dětí).
jaký je? (velký, chlupatý atd.) (zobrazeno na obrázku)

2. Zimní spánek medvědů.
— Všichni medvědi se na podzim zabývají podzemním stavitelstvím, medvědi znají všechna tajemství stavebních dovedností.
Jakmile začnou padat vydatné deště a ochladit se, hledají mladí medvědi díru pod padlým stromem, hrabou do ní listí, vystýlají ji trávou a suchým kapradím a dělají si pelíšek. Medvědi moc dobře vědí, jaká bude zima, studená nebo mírná. Vlezou do doupěte pozpátku, aby za sebou uzavřeli vchod a přečkali těžké časy. Brzy upadnou do velmi dlouhého spánku, který netrvá jen jednu noc, ale všechny tři zimní měsíce. (Snímek 5)

— Kluci, už jste někdy slyšeli tento výraz: „Medvěd si cucá tlapu“? (odpovědi dětí).
- Ve skutečnosti z chodidel jde hrubá kůže. A mladou pleť je potřeba prohřát. Medvěd proto olizuje podrážky horkým jazykem a zároveň mlaská rty. Tak moc ji zahřívá!
Medvědice v zimě rodí 2-3 mláďata, jsou malá, velká asi jako moje dlaň. Je to velmi starostlivá matka. Medvědice je nakrmí svým mlékem, vyčistí jim srst a pak všichni usnou.
- Kluci, jsou tu také lední medvědi. Žijí na vzdáleném severním pólu a v zimě nechodí spát: nebojí se zimy. Dokážou si ale postavit i doupata. Kopou jeskyně pod sněhem, kde kojí svá mláďata. ( ilustrace)

3. Dědek Lesovichok je starý a unavený z cesty, sedneme si na pohovku a odpočineme si s ním .

Tělesná výchova minuta."Na gauči"
4. - Chodím v nadýchaném kožichu,
bydlím v hustý les.
V dutině na starém dubu
hryzu ořechy.
- Kdo je to? (veverka) Jak to bude v kazaštině? ( dospívající )
(zobrazuje ilustrace)


Co víš o veverce? (odpovědi dětí)
A podívejte se na obrázek - jaké to je? (malé, chlupaté uši, nadýchaná hnědá srst, krásný nadýchaný ocas)
Vezměte prosím na vědomí - veverka je v létě červená, ale v zimě se stává šedou. (snímek 5).
— Do zimy si veverka izoluje hnízdo, které slouží spolehlivou ochranu při silných mrazech a špatném počasí. Hnízdo si veverka staví na větvích větví nebo v dutinách stromů. V mrazivém počasí veverky neběhají po lese, schovávají se ve svých hnízdech. Veverka skladuje ořechy, nejlepší ovoce. Sama si houby suší v létě a na podzim. Když kousnete do houby, je to chutné? Poté napíchněte na větvičku a nechte do zimy uschnout. Stává se, že přes léto uschnou stovky i tisíce hub. V pásmu jehličnatých lesů se živí semeny smrku. Borovice, jedle. Když nejsou šišky, živí se loňskými šiškami.

5.- Za stromy, keři,
Plamen rychle zablikal.
Blikal, běžel -
Není tam žádný kouř, žádný oheň.
- Jaký druh zvířete? (liška) Jaké to bude v Kazachstánu? ( tulki )
Co víš o lišce? (odpovědi dětí)
A hele – jaká je? (rudé vlasy, dlouhý chlupatý ocas, dlouhý prodloužený nos).

— Liška loví za soumraku nebo v noci ptáky a zajíce. Nepozorovaně se připlíží ke kořisti, náhle přispěchá a popadne ji ostrými zuby. Liška má velmi dobrý čich. Stopuje myši podle čichu pod sněhem, rychle hrabe sníh předními tlapami a chytá kořist. Tento „tanec“ se nazývá „myší“.

Za jeden den liška uloví asi 40 myší! Liška tím, že ničí myši, přináší výhody. Při silných sněhových bouřích hledá úkryt, schoulí se do klubíčka a zakryje se ocasem.
6. Ne jehně ani kočka,
Nosí kožich po celý rok.
Šedý kožich na léto,
Na zimu jiná barva. (Zajíc)Jaké to bude v Kazachstánu?Koyan)
Jakou barvu má zaječí kožich na zimu? (bílý). A co v létě? (šedá). (snímek 6).

Srst některých zvířat se mění, protože línají. Do zimy jim roste podsada a mění se barva. K línání zvířat dochází na podzim a na jaře.
Bílý kožich v zimě pomáhá zajíci uniknout před nepřáteli. Co víš o zajících? ( odpovědi dětí) Jaký je? ( dlouhé uši, bílá srst).
- Co jedí zajíci? (Odpovědi dětí)
— Zajíci se živí kůrou a větvemi stromů a keřů. A oblíbená pochoutka zajíc je osika kůra.

O zajíci říkají, že je velmi pozorný, všímavý a hbitý. Velmi rychle utíká před svými nepřáteli. Je těžké ho dohnat.

7. Praktická část. Dám vám omalovánky s obrázky zvířátek a musíte je vybarvit do požadované barvy . Pokud veverka, jakou barvu? (hnědý). Pokud je to zajíček, je modrý, pokud je to liška, je oranžový nebo žlutý, pokud je to medvěd, je hnědý. (doprovodná hudba „Sounds of nature in winter“ při samostatné práci).

Lesníci pracují v lese. Když se v lese objeví dřevorubci, myslivci a další, kteří chtějí z lesa získat něco víc než čerstvý vzduch, lesník jim zkontroluje doklady: právo na kácení, lov, pastvu atp.
Dbá také na to, aby si během horkého počasí nikdo nezapálil. Pokud někdo pravidla poruší, má lesník právo ho zadržet. V některých případech se omezuje na sugesci: mnoha lidem stačí jednoduše vysvětlit, proč by neměli sbírat květiny z Červené knihy a proč je nebezpečná skleněná láhev pohozená mezi mechem. (Láhev nejenže posype les, ale může také způsobit požár, protože funguje jako čočka.) Lesník- zaměstnanec státní lesní stráže, je mu vydán pasport staveniště, může být vydán lovecká zbraň. Na pozici lesník jsou přijímáni osoby vyučené na lesnické škole, vyšší odborné škole, technické škole nebo speciálních kurzech.

V lesích zvířata krmí lesníci. Postavili krmítka pro zvířata a dávali do nich seno a sůl. Krmí i jiná zvířata. Pro zajíce I v létě zásobují košťata mladými listy a sušenými malinovými větvemi.

8. Starý muž Lesovichok spěchá do lesa. Pomozme mu posbírat všechna zvířátka.

Hra "Kdo kde žije"(medvěd, veverka, zajíc, liška)
Na desce je model lesa. Na modelu - doupě, díra, hnízdo, dutina, strom - určete, která zvířata kde žijí.

Na památku našeho setkání nám starý muž Lesovichok dává kus svého laskavého srdce!
9. Shrnutí lekce.
Chlapi, jak se mají lidé chovat v lese?
Co víte o práci lesníka?

Co je to myši?

co je prolévání?

Do jaké skupiny zvířat patří naši hosté?

Lesní stín, lesní ticho,
Plný zázraků
Stojíš před pohádkou,
A tato pohádka je les.
Zachraňte tuto pohádku
Miluj, lituj a opatruj se!
Tím naše lekce končí.

Výuková multimediální prezentace „Jak žijí zvířata v zimě v lese“ je určena pro použití v procesu:

Přímá vzdělávací činnost s žáky seniorských skupin předškolním věku v rámci vzdělávacího oboru „Kognice“;

Lekce o světě kolem nás na základní škole.

Tato multimediální prezentace je zaměřena na dosažení následujících cílů:

Přispívat k utváření představ dětí o životě volně žijících zvířat v zimních podmínkách;

Trénovat děti ve schopnosti identifikovat adaptační znaky zvířat na zimu;

Rozvíjejte zvídavost a schopnost používat různé typy návrhy;

Pěstovat pečlivý přístup ke všemu živému.

Prezentace poskytuje možnost pozorovat život volně žijících zvířat v zimě, což v přírodních podmínkách není možné.

Stáhnout:

Náhled:

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet ( účet) Google a přihlaste se: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Náhled:

Abstrakt GCD ve vzdělávacím oboru "Kognice" v seniorská skupina

„Jak žijí zvířata v zimě v lese“

Softwarové úkoly:

Přispívat k utváření představ dětí o životě volně žijících zvířat v zimních podmínkách;

Trénovat děti ve schopnosti identifikovat adaptační znaky zvířat na zimu;

Rozvíjet zvídavost, schopnost používat různé typy vět;

Pěstovat pečlivý přístup ke všemu živému.

Práce se slovní zásobou:obohacení slovníku: „myši“, „vůdce“.

Materiál: multimediální instalace, multimediální prezentace „Jak žijí zvířata v zimě v lese“.

Přesun GCD:

Pedagog: Oprášil jsem cesty,

Vyzdobil jsem okna,

Rozdával dětem radost

A šel jsem se projet na saních.

co to je?

Děti: Zima.

Pedagog: Kluci, proč máte rádi zimu?(Odpovědi dětí)

Pedagog: Dnes vám navrhuji jít do zimní les. Nejprve půjdeme po cestě(děti chodí klidným tempem)sněhu je čím dál víc, teď jdeme hlubokým sněhem, zvedáme nohy vysoko, ohýbáme kolena(děti chodí s nohama vysoko).

(Snímek č. 1). Tak jsme se ocitli v lese. Podívejte se na obrazovku, co krásný les! Celý les je pokryt sněhem, který se stříbrně třpytí.

Čarodějka v zimě

Očarovaný, les stojí,

A pod sněhovými okraji,

nehybný, němý,

Září nádherným životem.(Snímek č. 2).

Jak je v lese krásně, klid, ticho a jak je v lese čerstvý vzduch.(dechové cvičení „Foukejme na sněhovou vločku“)

Pedagog: Kluci, možná v lese nikdo není? S příchodem zimy zmizela všechna zvířata a ptáci. Podívejte! Tady jsou něčí stopy! Kdo myslíš, že tady byl?(Snímek č. 3).

Děti: Zajíc.

Pedagog: Jak vypadají zajícovy stopy?(Na kapkách.)

Pedagog: Tady je. Před kým si myslíte, že se skrývá?

Děti: Sova, vlk, liška

Pedagog: Co pomáhá zajíci zaznamenat nebezpečí?(Snímek č. 4)

Děti: Velké citlivé uši.

Pedagog: Jak uniká zajíc před nepřáteli?

Děti: Zajíc rychle běží, klikatí se a zamotává si stopy. Ale pokud ho nepřítel předběhne, bude se bránit, bránit se tlapkami, kousat a zajícovy zuby jsou velmi ostré.

Pedagog: Proč je zajíc v zimě bílý?

Děti: Bílá kůže pomáhá uniknout před nepřáteli ve sněhu se stává neviditelným.

Pedagog: Jak se zajíc přizpůsobil životu v lese v zimě.

Děti: Má bílou srst, dlouhé zadní nohy, umí rychle skákat, smyčkovat se a schovávat se.

Pedagog: Co jí zajíc v zimě?(Odpovědi dětí)

Pedagog: Myslím, že slyším něčí hlasy... Mluví straka a zajíc, chcete vědět, o čem mluví?(Snímek č. 5)

Poslouchej, Zajíci, říká Straka, všichni říkají, že osiková vášeň je hořká. A vidím, jak to hlodáš a ani nemhouříš oči!

A já, Soroko, používám osika pro třetí chod. Když je nejprve jen čerstvý vzduch, za druhé - skákání ve sněhu, takže hořká osika se na třetí bude zdát sladší než med!

Vychovatel: V zimě je to pro zajíčka v lese těžké, má hlad, je mu zima, pomozme mu, jaký dárek mu máme nechat?(mrkev, zelí y, seno) (Snímek č. 6).

Pedagog: Chlapi, podívejte, sníh padá z nadýchané větve, má tu někdo na starosti?

Děti: Veverka. (Snímek č. 7).

Pedagog: Co jí veverka v zimě?

Děti: Bobule, houby, plody stromů a keřů.

Vychovatel: Jak se máš chovat v lese, abys veverku nevyplašil?

Děti: Nekřičte, nedělejte hluk.

Pedagog: Jakou barvu má veverčí kožich v zimě?(Šedá.)

Pedagog: Proč si myslíš, že veverka mění kabát?

Děti: Díky šedé barvě kožichu je mezi větvemi stromů nenápadný.

Pedagog: Kde má veverka svůj domov?

Děti: V dolíku, hnízdě.(Snímek č. 8).

Vychovatel: Chlapi, proč si myslíte, že když je velká zima, veverka nevyleze z dolíku.

Děti: Veverčí úžlabina je suchá a teplá, všechny otvory jsou utěsněny mechem. Veverka je velmi dobrá hospodyňka, úhledná a šetrná. Ne nadarmo jí lidé říkají zaneprázdněná. Veverka vleze do prohlubně, stočí se do klubíčka a zakryje si nos ocasem.

Pedagog: Jak veverka unikne svým nepřátelům?

Děti: Rychle se pohybuje mezi stromy, skáče ze stromu na strom, živí se kmenem stromu.

Pedagog: Řekněte nám, jak se veverka přizpůsobila životu v lese v zimě.

Děti: Žije v dolíku, má šedostříbrnou srst, ostré drápy, huňatý ocas, snadno šplhá po stromech.

Vychovatel: Dopřejme si i veverku, co jí necháme, aby hodovala?

Děti: Ořechy, houby.(Snímek č. 9)

Tělesná výchova minuta.

Veverka není příliš líná cvičit

Učte se celý den.

Z jedné větve, skokem doleva,

Sedla si na větev.

Pak skočila doprava,

Kroužila kolem prohlubně.

Vlevo - vpravo po celý den

Veverka není líná skákat.

(Děti provádějí pohyby v souladu s textem)

Pedagog: Kluci, podívejte, tady je ta díra, zajímalo by mě, čí to je? jak myslíš?(Snímek č. 10)

Děti: Liška.

Vychovatel: Přes den se liška schovává v hluboké noře, kterou dělá v hlubokém lese. Ale umí vzít i cizí díru. Chlapi, mění liška v zimě barvu srsti?

Děti: Lišky nemění barvu.(Snímek č. 11).

Vychovatel: Zrzavá hospodyňka procházela lesem a ocasem zametala stehy a cestičky. Proč si myslíš, že liška potřebuje tak nadýchaný ocas?

Děti: Zahřeje, zakryje stopy.

Vychovatel: Špička ocasu lišky je bílá, aby ve tmě liščí mláďata neztratila matku, když za ní běží. Liška je mrštné a opatrné zvíře. Liška ví - liška, veškerá její krása je v jejím kožichu. V lese není červený kožich, v lese už žádná mazaná bestie. Chlapi, kdo si myslíte, že liška vyčmuchává pod sněhem?(Snímek č. 12).

Děti: Myši.

Vychovatel: V zimě život v lese zamrzne a hlavní potravou lišek se stávají myši – hraboši. Liška myš - to znamená, že loví myši. Toulá se po poli a poslouchá, kde myši skřípou ve svých dírách pod sněhem, a až to uslyší, zachraňte myši, protože liščí kmotra má ostré zuby! Co pomáhá lišce najít kořist?

Děti: Dobrý sluch a čich.

Pedagog: Co ještě jí liška?

Děti: Malá zvířata, ptáci.

Vychovatel: Jaký dárek necháme lišce?(Ryba.) (Snímek č. 13)

Pedagog: Hele, ti šedí jdou, slídí, něco hledají...(Vlci). (Snímek č. 14).

Vychovatel: Co zahřeje vlka v zimě?

Děti: Hustá, hustá, teplá srst.

Vychovatel: Vlk v zimě nemění barvu srsti, zůstává stříbrnošedá. Koho vlci loví?

Děti: Vlci loví velká zvířata: jeleny, losy.

Pedagog: Co si myslíte, že pomáhá vlkům při lovu?

Děti: Dlouhé silné nohy, dokážou dlouho běhat za kořistí.

Vychovatel: Ne nadarmo se říká, že ho krmí vlčí nohy. Vlci loví ve smečkách, obklopují svou kořist a útočí na ni. Vlci spí ve sněhu a zakrývají si nos a tlapky huňatým ocasem. Ve vlčí smečce je vždy vůdce. Toto je nejsilnější, nejchytřejší a nejzkušenější vlk. Ostatní slabí vlci ho poslouchají.

Pedagog: Kluci, podívejte, čí stopy jsou na mýtině?(Snímek č. 15)

Děti: Toto jsou stopy losů.

Pedagog: Mírně se dotýká kopyty,

Krásný muž prochází lesem,

Chodí směle a snadno

Rohy se široce rozprostřely.(Snímek č. 16).

Los je velké zvíře, vysoké, má dlouhé nohy, silná kopyta a rohy. Los může snadno proběhnout hlubokým sněhem. Brání se silnými kopyty a rohy. Co jí los?

Děti: Losi žere větve stromů.

Pedagog: Ale po hustém sněžení je těžké nakrmit zvířata. Keře a nízké stromy končí pod sněhem a los ani zajíc se k nim nedostanou. A pak zvířatům přicházejí na pomoc lidé – lesníci.

Pedagog: Jak lesníci pomáhají losům?(Snímek č. 17).

Děti: Krmí zvířata a ptáky. Rozkládají březová a osiková košťata, seno a vyrábějí krmítka. Pomozme losovi, co mu necháme?(Seno) (Snímek č. 18).

Pedagog: Dlouho jsme bloudili lesem, ale z nějakého důvodu jsme nenarazili na žádné stopy medvěda?

Děti: Medvěd v zimě spí v doupěti.(Snímek č. 19)

Pedagog: Proč medvěd v zimě spí?

Děti: V zimě je pro medvěda těžké najít potravu.

Vychovatel: Jak spí celou zimu a nic nejí?

Děti: Medvěd na podzim hodně žere a pod kůží se mu hromadí tuk.

Vychovatel: Nedělejme tu žádný hluk, jinak PEC probudíme, ať spí až do jara.

Kluci, doporučuji vám zahrát si hru „Pathfinder“.

Jdu po stopě šelmy,

Ve sněhu zůstal otisk.

Stejně ho najdu

Alespoň si se mnou hraje na schovávanou.

Zjistěte, jaká zvířata zanechala své stopy ve sněhu.(Snímek č. 20)

Pedagog: Je čas, abychom se vrátili mateřská škola. Podívejte, tady je naše cesta.(Snímek č. 21). Zvedneme nohy vysoko, pokrčíme kolena.(Děti chodí s vysoko zdviženýma nohama)Tady jsme na čisté cestě. Nechce se mi jít běhat po zimní stezce.(Běží všemi směry).

Pedagog: Kluci, líbila se vám procházka zimním lesem?(Odpovědi dětí)

Pedagog: Koho jste dnes potkali v lese?(Odpovědi dětí)

Pedagog: Řekni mi, jak se jmenují zvířata, která žijí v lese?(Odpovědi dětí)

Pedagog: Jak si myslíte, že zvířata žijí v lese v zimě?

Děti: V zimě mnoho zvířat tráví téměř celý den hledáním potravy. Ostatní používají vlastní zásoby. Někteří jdou na zimu spát. Lesní zvířata, jako ptáci, potřebují v zimě krmit.

Vychovatel: Všechna zvířata mají svůj domov, k čemu slouží?

Děti: Dům je potřeba k životu, úkrytu před nepřízní počasí a odpočinku.

Pedagog: Les je původním a milovaným domovem zvířat a my jsme přišli na návštěvu, takže musíme dodržovat určitá pravidla. Jaká pravidla chování v lese znáte?

Děti: Nemůžete dělat hluk, abyste nevyplašili zvířata a ptáky. Nemusíte utíkat daleko v lese, jinak se můžete ztratit.

Pedagog: Děkuji kluci, potěšili jste mě svými znalostmi. Užili jste si procházku zimním lesem? Co vás nejvíce zaujalo?(Odpovědi dětí).

Uděláme si další procházku jarní les Pojďme se podívat, jaké změny nastanou v životě zvířat s příchodem jara.


Tematický rozhovor pro děti: "Jak zvířátka zimují?"

Popis práce: Tento článek přibližuje život divokých zvířat v zimě. Materiály budou užitečné pro učitele mateřských škol a učitele primární třídy a rodiče dětí předškolního a základního školního věku. Materiál lze použít k navrhování nástěnných novin, mobilních složek a zpravodajů. Určité části textu lze využít pro aktivity s dětmi.

Cíl a cíle:
1. Rozvíjet obecné myšlenkyže v lese žijí různá zvířata, která se různým způsobem přizpůsobují životu v zimním období;
2. Pěstovat u dětí zájem o život volně žijících zvířat;
3. Shrňte znalosti dětí o typických zvycích zvířat v zimě, způsobech ochrany před nepřáteli a získávání potravy. Poskytněte znalosti, že zvířata mohou přežít, pokud se přizpůsobí drsným zimním podmínkám.
4. Pěstovat zvídavost a lásku k živé přírodě rodné země;
5. Posilujte s dětmi známky zimy;
6. Aktivujte slovní zásobu na téma „Divoká zvířata v zimě“.

Zima je drsné roční období. Zima je pro divoká zvířata těžkým obdobím. V zimě je zima, hodně sněhu a málo jídla. Pro divoká zvířata je v této době těžké přežít.

Některá zvířata migrují. Ostatní hibernují. Ale mnoho zvířat se přizpůsobuje drsným podmínkám a vede svůj lesní život. Dostávají vlastní jídlo, chovají a bedlivě kontrolují okolí, chrání své děti.

Zvířata v lese se předem připravují na těžké zkoušky.

Migrující zvířata.

Pro mnoho obyvatel východního moskevského regionu je obtížné si představit migrující zvířata.
"Jsou tady takoví lidé?" - ptáš se.
„Máme konstantní období sucha jako v Africe? A nezdá se, že by tam byly nějaké antilopy?"

Ano, v našem okolí k takovým přesunům nedochází. Ale v severních částech naší rozlehlé země se podobné jevy v zimě vyskytují.

Co je to za zvířata?

Roční migraci našich sobů lze přirovnat k migraci spárkaté zvěře v Africe. Tyto cesty s jeleny nejsou tak velkolepé, protože jeleni rádi cestují v malých skupinách nebo sami. Všichni jeleni poslouchají své instinkty a jdou přes nekonečné rozlohy tundry na jih do lesní tundry a tajgy. Více než milion sobů se rok co rok vydává po stejných stezkách. Do těch míst, kde je pro ně snazší přečkat zimu.

Hibernace.

Hibernace není jen adaptace zvířat na těžké zkoušky. Pro mnoho zvířat je to jediná šance, jak přežít zimu a vyhnout se hladovění.

Medvěd je skutečný chlupatý obr. Je velmi velký a silný.
Medvěd miluje jíst různá zrna, oddenky, ořechy a bobule. Medvěd rád chytá ryby. Hodiny je připraven nehybně stát na břehu přehrady a čekat na svou kořist. Medvěd je připraven vydržet mnoho stovek včelích bodnutí, aby ochutnal svou oblíbenou pochoutku – med.
Ale veškerá tato rozmanitost v zimě prakticky chybí. A náš „masožravý vegetarián“ v zimě hibernuje.
Před zimním spánkem si medvěd staví doupě. Medvědi si staví své domovy z větví a kmenů. Snaží se jít do divočiny. Před zimním spánkem ale medvěd sežere hodně tuku.
Věděli jste, že medvěd celou zimu nespí? Někdy se v zimě medvěd probudí a jde ven, aby se trochu toulal, a pak se vrátí a znovu usne. V zimě rodí medvědice mláďata. A jako každá starostlivá matka se medvěd stará o svá miminka.

Která zvířata ještě hibernují?
Chipmunk, který udělal plnou díru pod stromem zásob, usne „bez zadních nohou“. Můžete ho zvednout a pokusit se ho probudit, ale vaše pokusy jsou zbytečné. Tohoto „ospalého“ nelze probudit.

Ježek, který ztloustl, si připravuje útulné hnízdo v hlubokých dírách nebo norách. Ježek v zimě spí stočený do klubíčka. Ale hned tak neusne. Zpočátku se ježek často probouzí a pak zase usne. Každý jeho sen se stává delším a delším.

Dlouho před příchodem zimy se netopýři ocitli v odlehlé jeskyni nebo podkroví. A čas od času se probudí a znovu usnou. Během období bdělosti netopýři mohou hledat potravu pro sebe.

Divoká zvířata, která v zimě nespí.

Dlouho před nástupem chladného počasí se zvířatům zahřeje a zhustí srst. Mnoho z nich si dělá zásoby jídla a zatepluje své domovy.
Jedním z těchto šetrných zvířat je veverka. zpátky dovnitř teplý čas udělala si dům v dolíku nebo na silné větvi. Veverčin domov je zateplen suchými mechy, senem a listím. Veverčí dům musí mít dva vchody. Hlodavec si na zimu ukládá spoustu ořechů, žaludů, šišek a hub. Veverka ukrývá své zásoby po celém lese: pod starými pařezy, v prázdných dutinách a kořenech stromů. Veverka opouští dům, až když je potřeba vyzvednout zásoby ze svého úkrytu.

Los je skutečný obr. Potřebuje hodně jídla. V zimě mohou losi žít samostatně nebo společně. Co jedí los v zimě? Losi rádi jedí kůru mladých osik a výhonky mladých borovic. Los má velmi silné a velké zuby. Když v okolí nejsou žádné mladé výhonky, brousí losi zuby i hrubou kůru starých stromů. Losi odpočívají pohřbeni ve sněhu.
Velcí kopytníci to mají v zimě těžké. U divočáků je to ale ještě složitější. Pokud je zima mírná, bez sněhu, tak divočáci vytrhávají různé kořínky a listy. Mohou také jíst hlodavce. Při silných mrazech nebo vydatném sněžení divočáci často hladoví, zeslábnou a jsou bezbranní vůči predátorům. Aby se zachránili, divočáci se shromažďují ve smečkách a jen v noci vycházejí hledat potravu.
Vlci jsou nejnebezpečnější lesní predátoři. Jejich srst se v zimě stává hustou a dlouhou. Tato srst pomáhá vlkovi odolávat zimnímu chladu. A dokonce i ve velkých mrazech může vlk spát ve sněhu a ohrnovat si nos svým načechraným ocasem. Jakmile se začne stmívat, vydají se vlci na lov. Vlci cestují při hledání potravy na velmi dlouhé vzdálenosti. Někdy i mnoho desítek kilometrů. Loví zvířata jakékoli velikosti samostatně nebo ve smečce. Koordinované akce celé smečky pomáhají vlkům přežít.

Skutečným vlastníkem lesa v zimě je liška. Zrzavý mazanec nosí v zimě i v létě kožich stejné barvy. Pouze srst se stává hustou s hustou podsadou. Liška chodí ve sněhu, aniž by propadla, díky tlapkám pokrytým srstí. Lišky žijí v norách. Ale mnoho cheatů spí přímo ve sněhu. Nos si zakrývají velkým chlupatým ocasem. Liška zásoby neskladuje. Proto chodí každý den na lov. Lišky se často dostávají do vesnic, aby ukradly drůbež. Dost často liška chytá zajíce. Ale hlavní potravou lišek v zimě jsou myši.
Na zimu si myši dělají zásoby semen a suchých plodů. Jsou velmi žraví a potřebují každý den hodně jídla. V zasněžených zimách hloubí myši dlouhé tunely v závějích. Myši se rády schovávají v kupkách sena a stěhují se do stodol a lidských domů.
Bobři jsou dříči. Přátelská rodina tráví celý podzim stavbou své silné chatrče, kácením osik, vrb a dalších stromů. Vchod do chaty je vždy pod vodou. Nepřítel se nepřiblíží. A voda v zimě je teplejší než vzduch

V zimě zajíc mění šedou srst na bílou. Barva srsti zajíce hnědého se jen trochu zesvětlí. V zimě jsou polštářky tlapek zajíců pokryty srstí. Proto králíkům příliš nestudí tlapky. Také proto mohou zajíci na kluzkém ledu utíkat před predátory. Na rozdíl od mnoha jiných hlodavců si neukládá zásoby. Živí se pouze tím, co v zimě najde: malými větvičkami a mladou kůrou vrby, břízy a osiky. Skutečnou lahůdkou pro zajíce jsou mražené bobule. Proto je to pro něj v zimě velmi těžké. Zajíci se přes den schovávají před predátory v norách vyhrabaných v závějích. Zajíci vycházejí v noci jíst. Spí ve sněhu.
Zima je pro zvířata nejtěžším obdobím v roce. Život zvířat v této drsné době je těžký a nebezpečný.

GKSOU VO"Specialista. (nápravná) všeobecně vzdělávací internátní školaVIII typ č. 1, Vladimír»

Třída

„Cesta do zimního lesa. Život divokých zvířat v zimě"

pro děti se složitou strukturou defektu.

Připravila a dirigovala: Kondratová N.V.

Vladimíre

Cíl: Představte si, jak divoká zvířata zimují;ukázat souvislost mezi životy těchto zvířat a stavem neživá příroda Arostliny v zimě. úkoly: - objasnit znalosti dětí o zimní měsíce, o tom, kde zvířata zimují, co jedí;-vysvětlit dětem o divokých zvířatech, jejich zvycích a způsobu života; povídání o tom, jak se zvířata připravují na zimu, jaké ochranné prostředky jim příroda vytvořila, aby odolala zimním mrazům.-naučit se rozpoznávat stopy zvířat; - jméno mláďat divokých zvířat;- rozvíjet dětskou řeč, schopnost odpovídat na otázky, rozvíjet paměť, pozornost, kreativní představivost;- pěstovat starostlivý vztah k přírodě, smysl pro laskavost, sounáležitost se vším živým a krásným, co nás obklopuje.

Zařízení: multimediální projektor, plátno, vystřihovací obrázky zvířátek, omalovánky se zvířátky, tužky.

POKROK

2 Aktualizace znalostí k tématu.

Pojmenujte to lidi
Kdo je vlastníkem hádanky?
Píchá tě to v uších, štípe tě to v nose,
Do plstěných bot se vkrádá mráz.
Z nebe padá sníh v pytlích
A kolem jsou závěje
Sněžení a vánice
Zaútočili na Vladimíra.
Dvůr ve sněhu. Bílá doma.
Tohle je... Zimushka-Winter

-Děti, podívejte se z okna a řekněte mi, jaké je teď roční období? (zima)- Proč jste se tak rozhodli? (hodně sněhu, silný mráz, slunce svítí, ale nehřeje)

Moment překvapení.

Do naší třídy dorazil dopis od Sněhurky.

Píše, že jí dědeček Mráz dal za úkol poznat, jak žijí lesní zvířátka v zimě. A v prosinci se připravovala na Nový rok, šila si oblečení, učila se básně a písničky. Pak jsem poznamenal nový rok s dětmi ve školkách a školách. A ona jako všechny děti lyžovala, bruslila a sáňkovala. A když si na úkol vzpomněla, odešla do lesa a nenašla téměř žádné ze zvířat, viděla jen mnoho stop a nevěděla, čí jsou. Žádá vás, abyste jí pomohli.

Navrhuji, abyste šel do zimního lesa a pokusil se zjistit, čí stopy tam Sněhurka viděla.

3 Minuta fyzického tréninku.

Procházíme se závějemi sněhu,
Přes strmé závěje.
Zvedněte nohu výš
Udělejte cestu pro ostatní.
Šli jsme velmi dlouho,
Naše malé nohy jsou unavené.
Najdeme mýtinu
A pojďme si trochu odpočinout.
-Jsi unavený? Sedneme si na mýtinu a odpočineme si.

4. Zimní les je pohádkově krásný! Svět klidu a zvláštního ticha. Všechno kolem je bílé. Všechny větve jsou pokryté sněhem a na smrkových tlapkách je sníh. Pokud narazíte na větev, sníh může spadnout. Jiskří to barevnými jiskrami!

Jen ve výškách černají vršky bříz, jejich tenké větve jako by se rýsovaly inkoustem na modré ploše oblohy, jen sněhobílé kmeny s černými skvrnami naznačují, že jde o břízy. Občas se stromy rozestoupí a odhalují nám veselé prosluněné louky. Všechny stromy jsou si tak podobné, že je nelze rozeznat!

5. - Kluci, je ten les nějak jiný? Chybí někdo?

Jsou patrné stopy lesní zvěře. Neumějí číst ani psát. Zanechávají ve sněhu stopy, které vypadají jako klacky, kříže a skvrny. Po stopách obyvatel lesa si můžete přečíst celý příběh.

6. (Zní hudba z karikatury „Máša a medvěd“)

Kdo sem běžel, zjistíme při pohledu na stopy a uhodnutí hádanek.

Čí jsou to stopy? jak myslíš?

Pojďme to zkontrolovat.


7. "Chodím v nadýchaném kožichu,Bydlím v hustém lese.V dutině na starém dubukousám ořechy"- Kdo je to? (veverka)- Co umí? (skok z větve na větev)- Kluci, co myslíte, že pomáhá veverce tak obratně skákat? (ocas)- Správně, je to ocas. Je nadýchaná jako malý padák a je to on, kdo jí pomáhá skákat z větve na větev.-Myslíš, že veverka změní barvu kožichu?
8. V zimě stromy stojí bez listí a na pozadí tmavě šedých větví a kmenů je šedá veverčí srst méně nápadná, než kdyby byla červená.Kromě toho, že kožíšek veverky mění barvu, je také teplejší. A v největších mrazech veverka spí ve své dolíku.
9. Připravuje se i na zimu: na podzim tam veverka nosila spadané listí a suchý mech, takže prohlubeň je suchá, teplá a měkká.Na zimu připravila nejen teplou prohlubeň.-Víš, co si ještě veverka připravila na zimu?„V létě a na podzim si připravuje zásoby na zimu: sbírá ořechy a žaludy, suší houby a to vše ukládá do speciálních spíží – prázdných dutin, pod mechem, u starých pařezů. Sbírá také smrkové a borové šišky a živí se jejich semeny. Veverka tak nemusí v zimě hladovět.

Dobře. Podívejme se dále na stopy. Čí jsou to podle tebe stopy?

Vy i já poznáváme zvíře podle těchto dvou znaků:


10. V zimě má na sobě bílý kožich,a v létě v šedém kožichu. -Přesně tak, zajíci. V létě byla šedá, ale v zimě postupně zbělá: nejprve zbělá ocas, pak zadní nohy a teprve potom zbělá záda a boky.Pamatujete si, jak jsme si povídali o tom, že vše v přírodě má svou příčinu? Proč si myslíš, že zajíc potřebuje bílý plášť?
Herní cvičení „Celek – části“ - Podívejte se pozorně na zajíčka. jaký je? (bílá, malá, nadýchaná)- Co má zajíček? (uši)- Co jsou zač? (dlouhý, velký)- Proč má zajíček takové uši? (dobré slyšet)- Ano, zajíčkovy uši jsou velké, takže dobře rozlišuje šelesty.- Jaký kožich? (měkký, teplý, nadýchaný)- Co je to? (tlapky)- Co jsou zač? (silný, silný)- Proč má zajíček takové tlapky? (bude schopen rychle uniknout nebezpečí)Jeho zadní nohy jsou velmi silné, zajíc se s nimi odráží a dělá velké skoky a utíká před svými nepřáteli.Kosa nemá doupě,
Nepotřebuje díru.
Nohy tě zachrání před nepřáteli,
A z hladu - kůra.
Chlapi, víte, kdo jsou nepřátelé zajíce?

11. - Kluci, co jí zajíček v zimě? (stromová kůra, větvičky)-Jak si zajíc zařídí dům?- Ukazuje se, že nemá samostatného norka. Během zimního dne obvykle spí ve sněhové díře nebo zahrabaný v závěji a v noci vychází pro jídlo: ohlodává kůru padlých stromů. -A zde jsou stopy hlavních nepřátel zajíčka:

12. Ocas je načechraný, srst je zlatá,

Žije v lese, na vesnici krade slepice. (Liška)-Jak se liška připravuje na zimu?

V zimě mu na tlapkách roste hustá srst, aby mu na sníh nebyla zima. Liška chodí, jako by měla na sobě plstěné boty.

13. Liška je velmi obratné, dravé zvíře. Má dobrý sluch. Jakmile liška zaslechne, že pod sněhem vrže myš nebo hraboš, rychle sníh odhrabe a kořist popadne. V zimě má liška domov pod každým keřem: schoulí se do sněhu, zakryje si nos chlupatým ocasem, aby nezmrzl, a spí. Liška také používá svůj načechraný ocas, aby zakryla své stopy.

14. - jak myslíš? Čí jsou to stopy?

Pojďme to zkontrolovat.

Komu je v zimě zima,

Chodí naštvaný a hladový! (Vlk)

- Kluci, víte, jak se vlk připravoval na zimu?Vlk si kožich sice nepřevléká, ale zatepluje.
15. V zimě je vlčí srst hustší a delší. Vlci to potřebují, protože spí přímo ve sněhu a zakrývají si nos a tlapky ocasem. Přes den většinou spí a v noci loví.Co myslíte, proč vlci a lišky nemusí v zimě převlékat kabáty? 16 - 19. A nyní musíte z těchto obrázků vybrat zvíře, jehož stopy vidíte.20. Je slyšet chrápání.

Co je to za zvuky? (někdo chrápe)

V létě chodí lesem,

V zimě odpočívá v doupěti. (Medvěd)

Proč v zimě nevidíš medvěda v lese?

- Co dělá medvěd v zimě? (spací)- Podívejte, jaký druh medvěda? (velký, silný)- Co má medvěd? (trup)- Jaké to je? (velký)- Co je to? (hlava)-Jaká je? (velký, kulatý)- Jaké tlapky? (velký, s drápy)- Kluci, medvěd je velký a silný. Je dobré být takový? (dobře, nikoho se nebojím)- Co je na tom podle tebe špatného? (těžký, nebude schopen rychle uniknout nebezpečí, když chodí, láme větvičky, dělá hluk)- Děti, chci vám to říct studená zima Medvědice rodí malá bezmocná mláďata.- Mláďata v doupěti se v zimě živí mateřským mlékem.- Nerušme už spícího medvěda a jdeme dál.21. - Hádej hádanku:„Pochmurný dotykovýŽije v divočině lesa.Jehliček je hodněA ani jedno vlákno.Na zimu usne,Nikomu to nevadí"-Kdo to podle vás je? (ježek)
22. - Kluci, tady je díra, ve které spí ježek. Pojďme se na něj v tichosti podívat (kresba ježka ) - Ježek je legrační zvíře. Je baculatý a kulatý. Ježek má celý hřbet pokrytý ostrými ostny, nikoli srst, pouze tlama, tlapky a břicho jsou bez ostnů.Jakmile ježek vycítí nebezpečí, okamžitě se schoulí do klubíčka, schová čenich, bříško i tlapky do sebe a obnaží své ostny na všechny strany. Ježci v létě rádi jedí různé červy, myši a žáby. Takhle mu to prospívá. Ježek přes den spí a v noci vyráží na lov. Na zimu si ježek zaleze do teplého hnízda a usne zdravý spánek až do teplých jarních dnů. - Co dělá malé zvíře v zimě? (spací)- Nechte našeho ježka dál spát. 23. - Kluci, teď si zahrajeme hru.Zvířata a jejich mláďata." Navrhuji, abyste si vzpomněli, jak se nazývají zvířata v našich lesích a jejich mláďata.Já pojmenovávám zvířata, vy byste měli pojmenovávat jejich mláďata.Veverka je mládě veverky.Zajíc je zajíček. (Jak říkáte králičí matce?)Fox je malá liška. (Kdo je táta z liščí rodiny?)Vlk je vlčí mládě. (Jak se jmenuje matka z vlčí rodiny?)Medvěd je medvídě. (Kdo je matkou mláďat?)Ježek - ježek. (Jak říkají své matce?)
Hra „Čtvrté kolo“ Odstraňte z obrázků ten, který je podle vás nadbytečný.24. Medvěd, vlk, liška, zajíc. (Medvěd je jediný, kdo hibernuje)
25 . Vlk, liška, los, kolouch. (Koucha je mládě, všichni ostatní jsou dospělí)
26. Kočka, medvěd, zajíc, veverka. (Kočka je domácí zvíře, všechny ostatní jsou divoké)

Hra "Sbírejte obrázek"

- Každému dám vystřižený obrázek a ty je musíš posbírat a pojmenovat zvíře.

(Rozdávám obrázky medvěda, lišky, zajíce, veverky a vlka)


Shrnutí - Jak si myslíte, že zvířata žijí v lese v zimě - dobře nebo špatně?Je to tak, zvířátkům v lese je v zimě zima a hlad.
27. Proto u nás existuje taková profese - lesník, o jehož pracovníky se starají lesní zvěř. Například pro zajíce připravují haldy osikových větví, pro losy krmelce se senem. Pomozme zvířatům v této chladné a hladové době.Navlečeme každému zvířeti jeho vlastní kožíšek.(Obarvení zvířat). Nyní umístěme vaše zvířata do našeho zimního lesa. 28. Sečteno a podtrženo.

    Proč liška potřebuje tak nadýchaný ocas? (krycí stopy)

    Kde se v krutých mrazech schovává veverka? (do prohlubně)

    Proč si zajíc plete stopy? (aby ho dravci nenašli)

    Proč říkají, že ho krmí vlčí nohy?

    Co jí zajíc v zimě?

    Co dělá medvěd v zimě?

Obyvatelé lesa se na zimu připravují s předstihem, do prvního mrazu je ještě daleko. Každý živočišný druh má své vlastní speciální fyziologické adaptace pro život v chladném období. Evoluce sehrála nemalou roli, protože klima se neustále měnilo a mění a všechny živé organismy se musí přizpůsobovat variabilitě vnější prostředí. Většina zvířat zimu těžko přežívá, protože je zde prudký nedostatek potravy a slunce. Obzvláště obtížné je to pro býložravé zástupce zvířecího světa. Většina zvířat však zimu úspěšně přežije.

Nejlepší způsob, jak přežít zimu, je hibernovat

Mnoho zvířat se ukládá k zimnímu spánku, aby úspěšně přezimovalo. Jedná se především o medvědy, jezevce, ježky a další. Nedá se říct, že by důvodem usínání byla strašná zima. Spíše je to nedostatek potravy, kterou tato zvířata jedí. Jejich fyziologickým znakem je, že v létě a při podzimní sklizni hromadí tzv. hnědý tuk. Během spánku je tento tuk tělem využíván k uspokojení fyziologických potřeb těla. Tělesná teplota klesá, a to i přesto, že si tato zvířata zařizují své domovy s maximálním pohodlím pro sebe. Snížení tělesné teploty, zpomalení (dalo by se říci, téměř inhibice) metabolických procesů přispívají k tomu, že tělo tráví minimální množství energie, kterou poskytuje tuk.

Aktivní zvířata nejsou neobvyklá

Někteří lidé usnou až do jara, protože si přes léto nashromáždili obrovské zásoby tuku. A někteří nadále žijí aktivně a pěstují nádhernou teplou podsadu, která je ochrání před nejtěžšími mrazy. Lišky, vlci, zajíci, losi, jeleni, veverky a další obyvatelé lesních slumů a prostranství nadále vedou energický život. Obtížnost přežití těchto zvířat spočívá spíše v potravě. Vlna je ochrání před nejzákeřnějšími mrazy. Během silného chladného počasí a sněhových bouří se zvířata schovávají hluboko ve sněhu, kde si mohou udržet víceméně stabilní teplotu, čímž se ušetří omrzlin nebo dokonce smrti.

Losi, jeleni a další parohatá zvířata

Losi, jeleni a srnci se ukrývají v dírách ze sněhu. Živí se kůrou stromů a rostlinnými výhonky, které najdou pod sněhem. Mimochodem, v zimě se los shromažďuje ve skupinách. Šelma může hladovět dlouho, ale to mu nebrání v přezimování. V boji s predátory to nebude problém. Los se bude moci chránit před vlkem tím, že ho zabije svými mocnými rohy.

Nejšetřivější jsou malí, červení s huňatým ocasem

Veverky si v létě ukládají zásoby potravy. Zajímavý fakt: veverky nemají jedno hnízdo, ale minimálně tři. Jeden je na spaní, druhý na zimování, třetí na chov. Veverky izolují své dutiny tak dobře, že teplota uvnitř zůstává po celou zimu přibližně 16-18 stupňů.

Dravci - lesní řád

Lišky, vlci a další predátoři se živí malými zvířaty, jako jsou zajíci, myši a křečci. Mohou také dlouho hladovět a při velkých mrazech se schovávají ve sněhu. Zajímavé je, že dravci do svého unikátního jídelníčku nezařazují zdravá zvířata, a to jen proto, že je nemohou dohnat. Proto se predátorům také říká lesní zřízenci, protože zabíjejí nemocná zvířata, která mohou být nakažlivá. Nezapomínejte, že divoká zvěř snáší zimu snadněji s pomocí lidí, kteří přinášejí potravu a nechávají ji v krmítkách.



chyba: Obsah chráněn!!