Vyberte možnost Stránka

"Hra - kvíz "Jako na moři - oceán" metodický vývoj o světě kolem nás (seniorská skupina) na téma Mořská párty: scénář a soutěže pro dospělé Zajímavé kvízy o námořní dopravě

Kvíz s odpověďmi pro mladší školáci"mořský život"


Popis: Tato akce je určena pro učitele primární třídy pro provedení mimoškolní aktivity, lekce o okolním světě pro žáky 1.–4.
Příprava: Děti se seznámí s materiálem o mořských obyvatelích, přečtou si pohádku V.G. Kvashina „Paní ryb“. Soutěže se mohou zúčastnit tři týmy.
Cíl: Organizace vzdělávacího volného času.
úkoly:
- otestovat znalosti studentů na toto téma;
- rozšířit obzory dětí o rozmanité a úžasné vodní svět;
- seznámit studenty s zajímavá fakta ze života obyvatel moře;
- vzbudit u žáků zájem o ryby a šetrný přístup k životnímu prostředí.
Průběh akce
Kluci jsou rozděleni do 3 týmů, vyberou si velitele, název týmu a motto související s tématem akce (moto a název jsou předem připraveny).
Vedoucí
Než začneme naši soutěž, chci vyprávět legendu o vůdci indiánského kmene, který poslal mladé muže na vrchol Aconcaguy.

"Jdi, dokud máš dost síly." Kdo se unaví, může se vrátit domů, ale ať si každý přinese větev z místa, kde odbočil ze silnice,“ uvedl vedoucí. Brzy se vrátil první a předal kaktusový trn. Vůdce se zazubil: „Nepřešel jsi poušť. Ještě jsi nebyl ani na úpatí hory." Druhý přinesl stříbřitou větev pelyňku. Vůdce řekl: "Byl jsi na úpatí, ale ani jsi se nepokusil začít lézt." Třetí s topolovou ratolestí si dokonce vysloužil pochvalu: "Dorazil jsi k prameni." Podobnou odměnu dostal i čtvrtý, který přišel s ratolestí. Pátý muž, který přinesl cedrovou větev, souhlasně přikývl: "Byl jsi na půli cesty k vrcholu." Poslední mladík přišel s prázdnýma rukama, ale jeho tvář zářila radostí. Vysvětlil, že byl tam, kde stromy nerostly, ale viděl šumící moře. Vůdce mu nejen věřil, ale jeho čin nade vše ocenil: „Nepotřebuješ symbolickou větev. Vítězství vám září v očích, zní ve vašem hlase. Toto je jeden z vrcholů vašeho života. Viděl jsi horu v celé její majestátnosti."
Dnes se každý musí dostat na svůj vlastní vrchol. S každým splněným úkolem budete stoupat výš a výš. Pokud úspěšně dokončíte všechny soutěže, bude se vám v očích lesknout vítězství.
A tak začneme náš program:
První soutěž "Soutěž kapitánů"(Každý tým se musel seznámit s pohádkou V.G. Kvashina „Paní rybiček“ a kapitán každého týmu musel odpovědět na kvízové ​​otázky).
1. Proč Paní Ryby přestala posílat ryby do řek?
Odpověď: lidé se k rybám chovali špatně, bodali je oštěpy, trhali je háky.
2. Jak se Paní Ryby lidem jevila a co jim přikázala, aby se dostali do jejího domova?
Odpověď: Zjevila se ve snu a řekla jim, aby vyrobili námořní loď a odpluli k ní domů.
3. Jak se má zacházet s rybou, kterou dává paní Ryb?
Odpověď: nepoškozujte a neznečišťujte vodní plochy nebo řeky.
4. Jak si lidé předávali zákon paní moře?
Odpověď: z generace na generaci.

5. Jaká je hlavní myšlenka pohádky?
Odpověď: starostlivý přístup k životnímu prostředí.
Druhá soutěž "Přísloví"
Každý tým dostane rčení a přísloví rozdělená do dvou částí. Týmy je musí shromáždit během určitého času.
1. Bez problémů nevytáhnete ani rybu z jezírka.
Dopadá to jako ryba na led.
Levná ryba na talíři někoho jiného.
2. Proto je štika v moři, aby karas nepodřimoval.
Ryba je voda, tuřín je země a bobule je tráva.
Chcete-li jíst ryby, musíte se dostat do vody.
3. Rybář vidí rybáře z dálky.
Tichý, jako ryba bez hlasu.
Jezte ryby a vaše nohy budou rychlé.
Třetí soutěž „Kvíz o rybách“(odpovědi se zapisují na papírky)
1. Jak se jmenují nejvíce velké rybyžijící na planetě?
Odpověď: žraloci


2. Hádej, co je to za rybu? Hlava je jako u hračkářského koně, s čenichem ve tvaru trubky a hřebenem hřívy v zadní části hlavy. Tělo je pokryto štíty s dlouhými výrůstky - závity a konce s ocasem, který se může kroutit.
Odpověď: mořský koník


3. Název tohoto mořské ryby stejný jako název tenkého ostrého předmětu používaného k šití?
Odpověď: jehličková ryba


4. Která akvarijní rybka se jmenuje stejně jako astronomický přístroj?
Odpověď: rybí dalekohled


5. Která ryba se jmenuje stejně jako cirkusák?
Odpověď: klaun ryba


6. Která ryba se jmenuje stejně jako tesařské nářadí?
Odpověď: pilatka


7. Jméno které ryby zní stejně jako chlapecké láskyplné jméno?
Odpověď: Stickleback


Zatímco porota sčítá výsledky, hraje se hra (pokud se program koná v tělocvičně nebo venku, pokud ve třídě, můžete požádat děti, aby nakreslily mořské stvoření a uspořádat výstavu kreseb):
1. Hra "Rybář".
Obsah hry: hráči si vyberou řidiče – „rybáře“, zbytek – „rybu“. „Ryby“ se rozprchnou, řidič dohoní jednu „rybu“, po chycení se spojí za ruce a začnou chytat, aniž by uvolnili ruce, a vytvoří se síť. A tak po ulovení každé další „ryby“ se mřížka zvětší. Chytají až do posledního hráče.
2. Hra "Ryba".
Obsah hry:
Ryby se baví
V čisté teplé vodě,
Zmenší se, uvolní se,
Zahrabou se do vody.
Studenti počítají s „jedna-dvě“. První tým je „potěr“, připevňují pás se stuhou zezadu k podlaze 1,5 - 2 m („ocasy“), dohánějí „potěr“, snaží se jim šlápnout na „ocásky“.
Vítězí ti „potěr“, jehož „ocásek“ je neporušený.
Shrnutí! Ocenění vítězů!
Aplikace:
V.G. Kvashin „Paní ryb“.


Jednoho dne Paní Ryb přestala posílat ryby do řek. Pak za ní lidé chodili, aby zjistili, proč ryby nepřicházejí. Došli k velkému vodopádu a strávili noc poblíž hřmící vody. Paní Ryb se jim zjevila ve snu. Řekla jim, aby vyrobili mořskou loď a odpluli k ní domů. Brzy ráno lidé postavili velkou loď a plavili se na ní po moři. Dlouho překonávali vlny a nakonec dorazili k domovu Paní Ryb.
Majitel ryb je srdečně přijal, nakrmil a dal jim odpočinek. Potom zavedla lidi do podvodní jeskyně, která byla plná zraněných ryb. Řekla:
- Vím, že lidé potřebují jíst a krmit své děti. Proto posílám do řek hejna ryb, abyste jich nachytali tolik, kolik potřebujete. Ale ty mé dary nerespektuješ! Bodáš je oštěpy, trháš je háky. Podívej, jak se mi moje ryba vrátila zmrzačená! Mnoho z nich zemře a další nebudou moci zplodit potomky. Proto už neposílám své oblíbené jointy do vašich řek.
Lidé viděli, jak špatně jednali, a začali žádat o odpuštění od ryb a jejich Paní. Panička ryb nechala lidi v klidu odejít, ale upozornila, že bude přísně hlídat, jak plní své sliby.
Lidé se vrátili a řekli všem svým sousedům na všech řekách, jak zacházet s rybami, které jim dala paní Ryb. Poté do jejich vesnic každoročně přicházely ryby. A lidé si předávali zákon mořské paní z generace na generaci.

Kvíz na mořské téma.

1). Jakou loď nazval Peter 1 „malým dědečkem ruské flotily“?
a) loď "Eagle"

b)bot, „Svatý Mikuláš“
c) Streltsy pluhy

d) lodě prince Svjatoslava

odpověď: b)bot, "Svatý Mikuláš"

2. Která z lodí během mnoho let Severní válka byla králova vlajková loď a nejoblíbenější loď?
a) \"Standardní\"

b) \"Poltava\"

c) \"Německo\"

d)\"GotoPredestination\"

odpověď:"německo"

3. Odkdy se caru Petru Alekseevičovi začalo říkat císař Petr I.?
a) 1696

b) 1703

c) 1709

d) 1721

odpověď: d) 1721

4. Zábavná flotila cara Petra I. podnikla své první plavby na...

1. Bílé moře

2. Černé moře

3. Jezero Bajkal

4. Jezero Pleščejevo

odpověď: Pleščejevské jezero

5. Která země je rodištěm ponorek?

A) Rusko

B) Holandsko

B) Anglie

D) Švédsko

Odpověď: a) Rusko

6. Kdo přišel s nápadem vynalézt „skrytou loď“?

A) Alexandr Něvský

B) Petr 1

V)rolník Efim Nikonov

D) Admirál F.F

7. Pojmenujte první ruský řád,založil v roce 1698 Petr Veliký.

odpověď: a) Prvním ruským řádem byl Řád sv. Ondřeje I.

8. Kdy bylo vybojováno první velké námořní vítězství v historii ruské flotily?

A) Během bitvy u Chesmy (námořní bitva 5. – 7. července 1770 v zátoce Chesma mezi ruskou a tureckou flotilou).
b) během bitvy u Sinopu ​​– porážka turecké eskadry Rusy Černomořská flotila 18. (30. listopadu) 1853 pod velením admirála Nakhimova.
PROTI) V roce 1714 během severní války na mysu Gangut pod velením Petra I

odpověď:PROTI)V roce 1714 během severní války na mysu Gangut pod vedením Petra

A) Ruský spisovatel Ivan Alexandrovič Gončarov v roce 1852

B) Lev Nikolajevič Tolstoj v roce 1885

B) Anton Pavlovič Čechov 1895

Odpověď: A) Ruský spisovatel Ivan Alexandrovič Gončarov v roce 1852.

9. Kteří ruští spisovatelé se podíleli na obraně Sevastopolu během krymské války v letech 1853-1856?

A) Gončarov Ivan Alexandrovič

B) Lev Nikolajevič Tolstoj

B) Anton Pavlovič Čechov

10. Jmenuj velkého ruského námořního malíře, jehož muzeum se nachází ve Feodosii, autora asi 6 tisíc obrazů, který měl čestné vojenská hodnost"admirál".

A) Umělec Vasilij Vasilievič Vereščagin.

B) Ajvazovský Ivan Konstantinovič.

B) Stanjukovič Konstantin Michajlovič.

D) Rimskij-Korsakov Nikolaj Andrejevič.

Odpověď: B) Ajvazovský Ivan Konstantinovič.

11. Jmenujte velkého ruského námořního malíře, který vystudoval námořní kadetský sbor a zemřel na bitevní lodi Petropavlovsk během Rusko-japonská válka 1904-1905

a) Ajvazovský Ivan Konstantinovič.

b) Rimskij-Korsakov Nikolaj Andrejevič.

c) Umělec Vasilij Vasilievič Vereščagin.

d) Stanjukovič Konstantin Michajlovič.

Odpověď: c) Umělec Vasilij Vasilievič Vereščagin.

12. Tato námořní škola založená v roce 1944 školí budoucí vojenské studenty. Zapsat se do něj můžete v páté třídě. Nese název...

1. Grigorij Spiridov

2. Fedora Ushakova

3. Pavel Nakhimov

Kvíz "Modrá planeta"

Přípravná skupina

Dnes si s vámi povíme o úžasných živých tvorech – obyvatelích hlubin moře. Jistě, nejlepší způsob poznat některé z nich je jako vydat se na cestu. Ne vždy se nám ale ukazují mořští obyvatelé a žijí na různých kontinentech a v různých hloubkách moře. Jak dobře je známe?

Cíl: aktivovat potenciál znalostí, dovedností a schopností starších dětí předškolním věku v různých oblastech vědění.

Úkoly:

  • udržování zájmu o intelektuální činnost;
  • projevující vytrvalost; rozvoj logického myšlení, pozornosti, komunikačních dovedností;
  • vštípit dětem touhu převzít iniciativu s cílem získat nové znalosti, vytrvalost, odhodlání, vynalézavost a vzájemnou pomoc;
  • aktivace kreativní představivosti a fantazie.

1 snímek

Děti jsou požádány, aby hádanku uhádly

Nemůžeš z toho pít vodu,

Protože to není chutné...

A hořké a slané.

Všude kolem je voda,

Ale pití je problém.

Kdo ví, kde se to děje?

Tohle je moře.

Dnes se vydáme na plavbu po moři. Jste připraveni?

2 snímek - fragment videa

Snímek 3 PRVNÍ ÚKOL Jednoduchá otázka - rychlá odpověď:

Jaká moře a oceány znáš?

Co ryby dýchají? (žábry)

Co se děje? mořské dno? (písek, oblázky, mušle, řasy atd.)

Jak můžete cestovat po moři? (loď, jachta, člun)

Čím se můžete potopit na mořské dno? (ponorka, potápění)

Kteří mořští živočichové mají elektrické orgány? (rajci, hvězdnice, úhoř elektrický, sumec africký)

Který mořský živočich může v nebezpečí odhodit část svého těla? (hvězdice - nové zvíře vyroste z jakékoli části těla)

Co pomáhá člověku dýchat pod vodou? (potápění)

Snímek 4: DRUHÝ ÚKOL Tajemný:

Odpověď si můžete vybrat z přiložených obrázků.

Šířily se o něm zvěsti:

Osm nohou a hlava.

Aby to pro všechny bylo děsivější,

Uvolňuje inkoust (chobotnice)

Nedávejte jí prst do úst

Nespadni s ní přes palubu,

Ostatně na jedno sezení ona

Oběť zvědavosti bude sežrána (žralok)

Přes mořský oceán

Plave obrovský obr

A kapitán vidí z lodi

Na obra tryská fontána (velryba)

Hluboko uvnitř je

Jako by bylo vidět na obloze

Ale nesvítí a nehřeje

Protože nemůže (hvězdice)

Jaký úžasný kůň?

Velmi zvláštní zvyky

Kůň neseje ani neorá

Tanec pod vodou s rybou (mořský koník)

Všichni jdou vpřed

A on je pravý opak

Může to dělat dvě hodiny v kuse

Pohybujte se neustále dozadu (Rakovina)

TŘETÍ ÚKOL Doslovné moře

3 děti mají za úkol vytvořit sadu písmen "moře" slova

(moře, ryby, rak, krab, písek, voda, velryba, žralok, medúza, vlna atd.)

FYZMINUT

Snímek 5: ČTVRTÝ ÚKOL Najděte 10 rozdíly:

PÁTÝ ÚKOL Kdo je pozorný :

Sbírejte vyřezané obrázky (4 kusy)

Mořský koník, chobotnice, krab, hvězdice, kosatka, beluga, delfín

ŠESTÝ ÚKOL - Labyrint

SEDMÝ ÚKOL Pro konsolidaci

Hejno spěchá za sebou,

řezání vln svým tělem,

Nejdřív ocasy, pak zase hřbety,

kdo je napřed, plav

(delfíni)

Je plochý. Různé velikosti.

Jeho ocas je ve tvaru biče.

Pouze jeden nese tým

Poplatek za elektřinu! (Scat)

Deštník chodí po vlnách -

Jaký zázrak

Jaký zázrak!

Deštník hoří

Jako kopřivy.

(medúza)

Vypadá roztomile
Přinejmenším může být jedovatý!
Měkkýš má osm nohou.
To je dno...

(Chobotnice)

Kdo jde pozpátku?
Kdo žije pouze v čisté vodě?
Sedí v hluboké díře
Usami se pohybuje tiše

(Rakovina)

Velryba? Nebo možná delfín
Černobílý obr?
Žije v oceánech
Živé tvory požírá žravě.
(orca)

Přední jsou ploutve a zadní jsou tlapky!
Je tam oválná skořápka. Vypadá jako klobouk!
Neznám jiný domov než moře,
Svým potomkům dá život plazením se na písek.
(Mořská želva)

Krátké tělo je pokryto ostny!
Použijte hroty k obratnému boji s nepřáteli.
Důležité je nafouknout se jako balón. A přesto...
Někdy je to děsivé, plave to

(ryba ježka)

Obří velryba! Zubatá velryba!
Svévolný a vzteklý.
Rozený echolot.
Jí měkkýše.

(Vorvaň)

Miminko korýšů
Mění barvu. Tohle je moc!
Mořské hlubiny barevné miminko -
Je hezká

(krevety)

Pouze na vnější straně je plášť jednoduchý,

Uvnitř je úžasná krása,

Pokud do něj spadne zrnko písku,

Skořápka ji promění v perly.

(perlorodka)

DODATEČNÝ ÚKOL

Jakou nemoc nikdy nikdo na světě neměl? (námořní)

Která zvířata vždy spí s otevřenýma očima? (ryba)

Jaké kameny nejsou v moři? (schnout)

Aby se nadechli vzduchu, jsou delfíni nuceni vynořit se každých 15-20 minut. Proč se neudusí ve spánku? (v noci nespí)

Ve kterých pohádkách rybka pomohla hlavnímu hrdinovi? (Pohádka o rybáři a rybě, U řádu štiky)

Městská státní vzdělávací instituce Verkhnetoydenskaya střední škola

Mimoškolní činnost

Kvíz "Bude tam ruská flotila!"

připravil učitel

2016

cíle: k vytvoření širšího chápání historie vytvoření flotily, vynikajících admirálů, slavných lodí, rysů vojenské služby;

rozvíjet schopnost využívat znalosti v praxi, využívat encyklopedickou literaturu jako zdroj poznání, rozšiřovat si obzory;

pěstovat zájem a úctu k historii a tradicím ruského námořnictva, vzbudit zájem o námořní službu.

Kvíz

1 Ve kterém roce byla založena pravidelná ruská flotila a kdo je jejím zakladatelem?

Odpověď: Založena 20. října (30 podle nového stylu) října 1696 Petrem I. V tento den na naléhání Petra I. vydala Boyar Duma „rozsudek“, ve kterém rozhodla „ námořních plavidel být".

2 Kde a kdy se narodil Petr Veliký – ruský car, první ruský císař, zakladatel pravidelné armády a ruského námořnictva – a po které řece se jako dítě plavil na lodi?

Odpověď: Petr I. se narodil v Moskvě 9. června 1672, od 12 let se plavil na lodi po řece Jauze, přítoku řeky Moskvy.

3. Kde, kdy a za jakým účelem byla postavena „zábavná flotila“ mladým Petrem carevičem?

Odpověď: V letech 1688-1692. V Pereslavl-Zalessky byla na jezeře Pleshcheyevo postavena „zábavná flotila“ skládající se z několika desítek lodí, která se stala laboratoří pro stavbu vojenských lodí a prvním výcvikovým oddílem pro mladého Petra.

4. Kde a kdy byla postavena a spuštěna první ruská válečná loď a jak se jmenovala?

Odpověď: V obci Dedinovo na řece. Oka (přítok Volhy). V roce 1668 námořní dvoupatrová třístěžňová loď "Eagle", vyzbrojená 22 arkebuzami.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: Dekretem Petra I. z roku 1701. první námořní loď byla vytvořena v Moskvě vzdělávací instituce„Škola matematických a plavebních věd“.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: Na mysu Gangut ve Finském zálivu 7. srpna 1714. Ruská flotila pod velením Petra I. vyhrála první námořní vítězství v historii ruské flotily nad švédskou flotilou.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: Rusko. V roce 1719 Rolník Efim Nikonov v Petici Petru I. informoval o svém vynálezu „skrytého“ plavidla. V roce 1722 První ponorka na světě byla spuštěna a testována v přítomnosti Petra I.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: První pluk v Rusku námořní pěchota vznikla dekretem Petra I. 16. listopadu 1705. Již jako součást první ruské válečné lodi "Orel" však spolu s námořníky existoval tým střelců pro operace na břehu.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

11.Jak se jmenuje vynikající ruský námořní velitel, admirál, který získal řadu velkých vítězství v námořních bitvách a neměl jedinou porážku.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

12. Kdy začala první výprava kolem světa v historii ruské flotily pod vedením a jaká jména měly šalupy?

Naděžda" a "Něva".

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: Na 74 dělové plachetnici ruské flotily "Azov". Tohle je poručík, praporčík, praporčík.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: Ruští navigátoři v roce 1820, 28. ledna, včetně 1. ruský Antarktická expedice na šalupách "Vostok" a "Mirny".

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: V roce 1815 První ruský parník "Elizabeth" byl postaven v Petrohradě. 3. listopadu 1815 uskutečnil svůj první let na lince Petrohrad - Kronštadt. Jeho průměrná rychlost byla 9 km/h.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Pallas“ a napsal o tom?

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď: jako dělostřelecký poručík pobřežní obrany.

https://pandia.ru/text/80/244/images/image001_197.gif" width="20" height="20 src=">

Odpověď:Římský-.

admirál."

28. Co je to vlajka svatého Ondřeje?
Odpověď: Vlajka svatého Ondřeje byla přísnou vlajkou válečných lodí Ruské impérium až do roku 1917. Od roku 2001 je vlajka svatého Ondřeje praporem námořnictvo Ruská federace

29 . Co znamená výraz „Sedm stop pod kýlem“?
Odpověď: přeji šťastnou plavbu lodi nebo osobě jedoucí na moře

30 . Která flotila byla historicky první?
Odpověď: plachtění a veslování

31. Válečná loď vybavená jako mobilní námořní letiště se nazývá...

Odpověď:letadlová loď

32. Co je to „mořský altán“?
Odpověď: mořský altán je malá dřevěná deska - plošina sloužící ke zvednutí osoby na stožár nebo spouštění osoby přes bok lodi při malování nebo jiné práci

33 . Bohem moří a potoků ve starověké římské mytologii je
Odpověď: Neptune

34 . Z Do kterého města vyrazil křižník Aurora na svou první plavbu?
Odpověď: Z Kronštadtu

Blok vtipných otázek

1. Jaké otázky mají námořníci?
Odpověď: Námořníci nemají žádné otázky

2. Co se děje v důsledku mořských vln?
Odpověď: Námořní postava(Moře se trápí jednou, moře se trápí dvě, moře se trápí tři, mořská postava - zmrznout)

3. Jak se liší gordický uzel od mořského?
Odpověď: Mořský uzel je rozvázán, ale gordický uzel je přerušen.
„Přerušení gordického uzlu – nalezení řešení složité, matoucí záležitosti“

4. Co znamená výkřik „Polundra!“?
Odpověď: Pozor – nebezpečí, poplach, ohrožení

Irina Viktorovna Sinitsyna
Kvíz "Znalci" podmořský svět»

Cíl: aktivizovat potenciál znalostí, dovedností a schopností dětí staršího předškolního věku v různých oblastech poznání.

Úkoly: udržovat zájem o intelektuální činnost;

být vytrvalý; rozvíjet logické myšlení, pozornost, komunikační dovednosti;

Vzbudit v dětech touhu převzít iniciativu s cílem získat nové znalosti, vytrvalost, odhodlání, vynalézavost a vzájemnou pomoc;

Vyvolat u dětí pocit radosti; zesílit kreativní představivost, fantazie.

Děti jsou požádány, aby hádanku uhádly

Nemůžeš z toho pít vodu,

Protože to není chutné...

A hořké a slané.

Všude kolem je voda,

Ale pití je problém.

Kdo ví, kde se to děje?

Tohle je moře. Dnes se vydáme na plavbu po moři. Jste připraveni?

1. Jednoduchá otázka – rychlá odpověď:

Jaká moře a oceány znáš?

Co ryby dýchají? (žábry)

Co je na mořském dně? (písek, oblázky, mušle, řasy atd.)

Jak můžete cestovat po moři? (loď, jachta, člun)

Čím se můžete potopit na mořské dno? (ponorka, potápění)

Kteří mořští živočichové mají elektrické orgány? (rajci, hvězdnice, úhoř elektrický, sumec africký)

Který mořský živočich může v nebezpečí odhodit část svého těla? (hvězdice - nové zvíře vyroste z jakékoli části těla)

Co pomáhá člověku dýchat pod vodou? (potápění)

2. Hádejte hádanku: Odpověď si můžete vybrat z navrhovaných obrázků.

Roznesla se o něm zpráva:

Osm nohou a hlava.

Aby to pro všechny bylo děsivější,

Uvolňuje inkoust (chobotnice)

Nedávejte jí prst do úst

Nespadni s ní přes palubu,

Ostatně na jedno sezení ona

Oběť zvědavosti bude sežrána (žralok)

Přes mořský oceán

Plave obrovský obr

A kapitán vidí z lodi

Na obra tryská fontána (velryba)

Hluboko uvnitř je

Jako by bylo vidět na obloze

Ale nesvítí a nehřeje

Protože nemůže (hvězdice)

Jaký úžasný kůň?

Velmi zvláštní zvyky

Kůň neseje ani neorá

Tanec pod vodou s rybou (mořský koník)

Všichni jdou vpřed

A on je pravý opak

Může to dělat dvě hodiny v kuse

Pohybujte se neustále dozadu (Rakovina)

3. Písmenkové soutěže:

Týmy jsou požádány, aby vytvořily ze sady písmen "moře" slova

(moře, ryby, rak, krab, písek, voda, velryba, žralok, medúza, vlna atd.)

kdo dokáže vymyslet nejvíce mořských slov zvuk: například zaznít "NA"- kapitán, loď, krab, korál, velryba, kůň, jídlo atd.

4. Erudovaná konkurence:

Jakou nemoc nikdy nikdo na světě neměl? (námořní)

Která zvířata vždy spí s otevřenýma očima? (ryba)

Jaké kameny nejsou v moři? (schnout)

Aby se nadechli vzduchu, jsou delfíni nuceni vynořit se každých 15-20 minut. Proč se neudusí ve spánku? (v noci nespí)

Ani ryba, ani maso – o čem původně toto ruské přísloví bylo? (o rakech)

Jak dýchá medúza? (celým povrchem těla, nemá plíce ani žábry)

Ve kterých pohádkách rybka pomohla hlavnímu hrdinovi? (Pohádka o rybáři a rybě, U řádu štiky)

Fízminutka: "Moře je rozbouřené..."

Moře se trápí jednou, moře se trápí dvakrát, moře se trápí třikrát, na místě je mořská postava, veselá, smutná, laskavá, rozpustilá atd. mrazí.

5. Konkurence: Najděte 10 rozdíly:

6. Kdo je pozorný:

Celkem je na obrázku 9 různých ryb. V každé buňce jsou tři. Vyberte tři takové klece tak, aby obsahovaly všech devět různých ryb.

7. Domácí úkol : Řekni mi o neobvyklém zvířeti.

Například: létající ryba. Létající ryby žijí v tropických mořích. Jejich přední ploutve se vyvinuly do pravých křídel. Létající ryby před letem nejprve v moři zrychlí na rychlost 40 km/h, přičemž ploutve pevně přitisknou k tělu, poté ploutve široce roztáhnou a prudce vyskočí z vody. Aby zvýšili rychlost, udeřili ocasem do vody. Tímto způsobem unikají predátorům. Létající ryby mohou létat až 300 metrů. U létající ryby velmi neobvyklé zbarvení: hřbet je tmavě modrý, aby si jich ptáci shora nevšimli, a břicho stříbro: ostatní ryby je zespodu nevidí.

8. Nakresli do písku neexistujícího mořského živočicha.

Týmy splní úkol a pojmenují své zvíře.

Naše cesta končí. Dobrá práce!

Shrnutí, ocenění týmů.

Publikace k tématu:

Poznámky pro starší skupinu o FCCM „Obyvatelé podvodního světa“ Cíle. Vzdělávací: rozšířit chápání dětí o obyvatelích podmořského světa, zejména o rybách. Naučte děti klasifikaci ryb.

Výsledek tématický týden„Obyvatelé moří a oceánů“ byl návrh panoramatického modelu podmořského světa společně s dětmi. Základ.

Kvíz "Znalci kreslených filmů" Tuto prezentaci lze využít jako zábavu pro předškolní děti. 1 snímek. Název prezentace: Kvíz „Znalci.

Projekt „Tajemství podmořského světa“ Vizitka projektu Autor projektu Příjmení, jméno, patronyma Knyazeva Stella Vitalievna Region Kamčatka území Lokalita, ve kterém.

Sportovní kvíz „Odborníci na olympijské hry“ Cíl: rozvíjet zájem o sport. Cíle: Upevnit a rozšířit znalosti dětí o historii vzniku a konání olympijských her.





chyba: Obsah chráněn!!