Vyberte možnost Stránka

Jarní probuzení rostlin. Prezentace jarního probouzení rostlin

UMK "Perspektiva"

"Jarní probuzení rostlin"

Připravil:

učitelka základní školy

Shrnutí lekce

okolní svět

ve 2. třídě

UMK "Perspektiva"

Jarní probuzení rostlin.

cíle:- vytvořit si představu o důvodech jarních změn v životě rostlinného světa;

Představit odrůdu petrklíčů rostoucích v regionu Kursk;

Podporovat úctu k přírodě;

Naučte se rozpoznávat sezónní jevy, určete příčiny jarních změn ve světě rostlin a zdůvodněte svůj názor.

Osobní dovednosti: - projevovat úctu k přírodě.

Kognitivní dovednosti:

Identifikujte a zdůvodněte důvody, proč raně kvetoucí rostliny kvetou jako první.

Regulační dovednosti:

Proveďte autotest edukačního úkolu;

Rozdělte odpovědnost za dokončení učebního úkolu ve skupině.

Komunikační dovednosti:

Vytvořte si vlastní názor;

Pomocí řeči regulujte své činy.

Předmět dovednosti:

Sdělit:

o raně kvetoucích bylinách, stromech a keřích;

o jarním probouzení rostlin.

Zařízení: malba „Dvanáct měsíců“, počítač, prezentace, větve keřů, pravidla pro ochranu petrklíčů, karty.

Průběh lekce.

Zazvonil nám zvonek.

Všichni v klidu vešli do třídy.

Všichni krásně stáli u svých stolů,

Slušně jsme se pozdravili.

Tiše se posadili s rovnými zády.

Vidím, že naše třída není jiná.

Začněme lekci, přátelé!

Ať vám dnešní lekce přinese radost ze vzájemné komunikace. Přeji vám, abyste při práci ve třídě vyšplhali po žebříčku znalostí o stupínek výše. Ať se vám daří!

2. Aktualizace a oprava individuálních obtíží ve zkušební výchovné akci.

Na tabuli visí obraz z díla „Dvanáct měsíců“.

Kluci, do jaké práce tento obrázek patří? ("Dvanáct měsíců")

Po hře „Dvanáct měsíců“ vznikl rozhovor mezi Anyou a Vanyou: (děti čtou podle rolí)

Jaké jsou tyto úžasné květy sněženek? Kde je můžete vidět? “ zeptala se Anya.

Viděl jsem to. “ odpověděl jí Váňa. - je to jakákoliv květina, která se objeví v rozmrzlé oblasti. Sněženka se dá nazvat podběl, vysněná tráva, dubová sasanka a ty květiny, které kvetou na zahradě: narcis, krokus.

"A četla jsem, že tyto rostliny se nazývají petrklíče a sněženky jsou bylinné rostliny s květem, který vypadá jako bílý zvonek, rostoucí v horách," namítla Anya.

3. Identifikace místa a příčiny obtíží.

Kluci, viděli jste sněženky?

Proč se jim tak říká?

Kde rostou?

4. Sestavení projektu, jak se dostat z obtíží.

Máte touhu určit, kdo měl pravdu: Anya nebo Vanya? (Chci pomoci Anye a Vanyi, ale k tomu potřebuji co nejvíce o prvních jarních květinách).

Co je podle vás tématem naší dnešní lekce? (jarní probuzení rostlin)

5. Realizace dokončeného projektu.

Rostliny, které kvetou brzy na jaře, se nazývají raně kvetoucí. Takové „odvážné“ rostliny lze nalézt mezi stromy, keři a bylinami. Pojďme se seznámit s raně kvetoucími bylinami.

Děti mluví o každé z petrklíčů.

Prezentace.

Sněženka roste na okrajích listnatých lesů. V našich končinách kvete v březnu - dubnu. Každá květinová šipka nese nahoře jeden visící bílý květ. Dříve byla sněženka považována za znak naděje.

Plicník- léčivá rostlina. Brzy na jaře je v noci zima, ale plicník se chladu nebojí. Jeho drsné listy jsou pokryty malými chloupky. Mezi chloupky je vzduch, který šetří rostliny před chladem. Plicník dostal své jméno díky tomu, že jeho květy obsahují hodně nektaru.

Khokhladka roste v lese mezi keři. Kvete v dubnu – květnu. Jeho lila fialovo-růžové květy se sbírají v kartáči. Studena je bohatá na nektar a příjemně voní. Jedná se o velmi křehkou rostlinu. Choladka je léčivá rostlina.

Podběl má nízkou stopku pokrytou hnědými šupinami a zlatooranžové květenství podobné pampelišce. Na přední straně jsou zelené a hladké a na druhé straně jsou bělavé, nadýchané, měkké.

Sasanka- vytrvalá bylina s dlouhým, plazivým, dobře vyvinutým oddenkem tmavě hnědé barvy, z něhož vybíhá několik šupinovitých listů na dlouhých řapících. Lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vzpřímená, lysá nebo řídce chlupatá. Květy jsou jasně žluté, se třemi malými, sepalovitými, zelenými zákrovními listy a 6 modrými, okvětními lístky.

Květ játrovky trvá od poloviny do konce dubna, jeden květ během 5-7 dnů nevybledne. Listy jaterníku jsou tří- nebo pětilaločné u některých druhů přezimují a po odkvětu odumírají. Stopka játrovky je pýřitá, červenozelená nebo zelená, průměr korunky je 2-4 cm, barva se pohybuje od čistě bílé po modrofialovou. Květy jaterníku jsou bez zápachu, otevírají se při východu slunce a zavírají se, visící, večer.


Nejběžnější v Rusku husí cibuležluť. Jeho květy v množství 2-10 jsou položeny na podzim a během zimy dochází ke konečné tvorbě a růstu výhonků. Rostlina kvete brzy na jaře (duben-květen), ale lze ji pozorovat jen o něco déle než měsíc, protože stonek a listy brzy po odkvětu odumírají a pod zemí zůstává pouze cibule plná zásob živin.

Čistý jarní vytrvalá rostlina, roste na okrajích lesů, na trávnících, ve vlhkých listnatých lesích, podél břehů řek, nádrží, potoků, v houštinách křovin. Rozprostírá se po povrchu půdy jako krásný koberec. Stonek rostliny je až 30 cm vysoký. Listy jsou střídavé, jasně zelené, horní listy jsou na krátkých řapících, spodní listy jsou na dlouhých řapících. Květy jsou žluté, horní strana listu je lesklá a mastná. Chistyak je vynikající jarní medonosná rostlina.

Brzy kvetoucí rostliny lze vidět v lesích a na otevřených plochách. Vyžadují málo tepla. Proto kvetou, když sníh ještě neroztál. Na stromech a keřích v tuto dobu ještě nekvetlo listí a v lese je hodně světla. Půda je nasycena vlhkostí. Přesně tyto podmínky – dostatek světla a vláhy – potřebují raně kvetoucí rostliny.

Tyto rostliny dostávají potravu ze svých vlastních „spíží“. „Skladiště“ jsou zahuštěné podzemní části rostlin. Zásoby se v nich nashromáždily loni a skladovaly se celou zimu. (Podívejte se na schémata v učebnici na str. 74-75)

Na jaře se stromy a keře probouzejí ze zimního spánku. Jejich šťáva začne vytékat. Míza stoupá podél kmenů a větví až k pupenům stromů. Obsahuje cukr pro výživu rostlin.

Dalšími příznaky jarního probouzení stromů a keřů jsou otoky pupenů a rozkvět listů.

Ale ještě před vyrašením listů začnou kvést některé stromy a keře. Jsou to olše, vrba, líska, vlčí lýko. (Učitel ukazuje větve těchto rostlin).

Z keřů kvete nejdříve líska a vlčí lýko. (Děti se dívají na větve těchto keřů).

Na jaře začnou klíčit semena stromů a keřů, která spadla na podzim nebo v zimě.

Zajímavé změny nastávají na jaře u jehličnatých rostlin. Modřín je zcela pokryt novým jehličím. U borovice, smrku a jalovce vyrůstají na koncích větví mladé jehličky. Je mnohem lehčí než ten starý. (Podívejte se na obrázek v učebnici)

Tělesná výchova minuta.

6. Primární upevňování s výslovností ve vnější řeči.

Uveďte příklady časně kvetoucích bylin.

Jaké podmínky jsou nutné, aby tyto rostliny kvetly?

Podle jakých znaků poznáte probouzející se stromy a keře?

Udělejme závěr. (Brzy na jaře rozkvétá podběl, husa cibule, chocholatá tráva, plicník a další bylinné rostliny. Ze stromů a keřů začíná proudit míza, bobtnají pupeny a kvetou listy. Kvete mnoho stromů a keřů.)

7. Samostatná práce s autotestem dle normy.

Pracovní sešit str.40 cvičení 1. Identifikujte rostliny a označte jejich jména. Označte rostliny, které jste viděli v přírodě.

Pracovní sešit str.41 ex. 2. vybarvi květiny a pojmenuj je.

Vyjmenuj rostliny, které kvetou současně s prvními květy?

Pracovní sešit str.41 cvičení 3. Poznejte keře a stromy podle jejich květů a spojte název s obrázkem rostliny.

8. Zařazení do systému znalostí a opakování.

Vysvětlete, proč si raně kvetoucí bylinky musí na podzim zásobit živinami, zatímco mohutnější rostliny získávají mízu z půdy.

Chlapi, je nutné chránit raně kvetoucí rostliny?

Co by se podle vás mělo udělat pro ochranu petrklíčů? (odpovědi studentů)

Pravidla pro ochranu petrklíčů.

Netrhejte velké kytice!

Neničte místa, kde rostou petrklíče!

Nevytrhávejte petrklíče!

Zasaďte si petrklíče na zahradu a starejte se o ně!

Určitě řekněte svým přátelům a rodině o ochraně petrklíčů.

9. Reflexe vzdělávací činnosti.

Co bylo na lekci nejzajímavější?

Jak svou práci hodnotíte?

A co práce třídy jako celku?

Co nezbytně musíte udělat doma, abyste se dobře naučili to, co jste se naučili ve třídě? (přečtěte si článek v učebnici).

10. Domácí úkol.

Kromě toho jste vyzváni k dokončení kreativního úkolu podle vašeho výběru.

Úkol 1.

Pracovní sešit str.42. cvičení 4. Pozorujte a určete, kdy stromy a keře letos kvetly. Zaznamenejte svá pozorování.

Úkol 2.

Vymyslete a nakreslete značky na ochranu petrklíčů.

Jak se cítíte, když odcházíte ze třídy? (studenti ukazují karty)

Třída: druhá.

Technologická mapa lekce světa kolem nás

Cílový blok

Podrobit

Jarní probuzení rostlin. Petrklíče republiky Baškortostán.

Cíl

Seznámit studenty s rozmanitostí petrklíčů vyskytujících se v této oblasti Republika Baškortostán

Formulář UUD:

- Osobní:schopnost sebehodnocení na základě kritéria úspěšnosti ve vzdělávací činnosti.

- Regulační UUD:

- Komunikace UUD:

- Kognitivní UUD: dovednost orientovat se ve svém znalostním systému: rozlišit nové od již známého s pomocí učitele; získat nové znalosti: najít odpovědi na otázky pomocí učebnice, doplňkové literatury, elektronické přílohy k učebnici, své životní zkušenosti a informace získané v lekci.

Plánované výsledky

Podrobit:vědětraně kvetoucí rostlinya být schopenodlišit je od ostatních rostlin; pochopit důvody, proč kvetou jako první; zjistit, kde rostou;

Osobní: sdílet s vrstevníky i dospělými emocionální a estetický dojem z krásy jarní přírody.
Metapředmět: dát do souvislosti znamení přicházejícího jara v živé i neživé přírodě, jakož i události v životě rostlin na jaře s významem prastarých názvů jarních měsíců v jazyce národů jejich kraje;

Regulační: schopnost stanovit a formulovat cíl ve vyučovací hodině s pomocí učitele; vyslovit posloupnost akcí v lekci; pracovat podle kolektivně vypracovaného plánu; vyhodnotit správnost akce na úrovni adekvátního zpětného posouzení; plánujte svou akci v souladu s úkolem; provést potřebné úpravy akce po jejím dokončení na základě jejího posouzení as přihlédnutím k povaze vzniklých chyb; vyjádřit svůj odhad.

Poznávací: dovednost orientovat se ve svém znalostním systému: rozlišit nové od již známého s pomocí učitele; získat nové znalosti: najít odpovědi na otázky pomocí učebnice, své životní zkušenosti a informace získané v lekci.

komunikativní: schopnost ústně vyjadřovat své myšlenky; poslouchat a rozumět řeči druhých; společně dohodnout pravidla chování a komunikace ve škole a dodržovat je.

Přístrojový blok

Cíle lekce

Vzdělávací: rozšířit znalosti studentů o životě rostlin na jaře; naučit rozlišovat některé raně kvetoucí rostliny od jiných rostlin, představit důvody, proč kvetou jako první.Podporujte vývoj: estetické cítění při vnímání krásy jarní přírody.

Vychovat: pečlivé ošetření raně kvetoucích rostlin.

Typ lekce

ONZ

Vzdělávací a metodický komplex

A.A. Plešakov, M. Ju. Svět kolem nás. 2. stupeň. Část 2.

A.A. Plešakov, M. Ju. Svět kolem nás. Pracovní sešit. 2. stupeň. Část 2.

M. Yu Novitskaya . Metodická příručka s vývojem lekcí. 2. stupeň.

Svět kolem nás. 2. stupeň. Elektronická příloha k učebnici od A.A. Plešaková, M. Ju.

V.S. Mavletov. Požehnaná kvetoucí země...

Organizační a činnostní blok

Základní pojmy

Prvosenky, sněženky, raně kvetoucí rostliny.

Organizace prostoru

Čelní, v párech, jednotlivě.

Mezioborové vazby

Čtení, pracovní výcvik, ruský jazyk.

Akce studentů

I. Organizační moment.

Minuta harmonie. Zdravím hosty.

Jsme rádi, že vás můžeme přivítat v naší třídě

A ať je ti tu světlo,

Ať je to útulné a velmi snadné!

Dostali jsme pokyn, abychom se s vámi dnes setkali,

Začněme lekci, chceme vám toho hodně ukázat!

Díky kluci! Doufejme, že se z našeho úspěchu budou radovat hosté.

II. Psychická nálada.

Podívejte se na sebe. Úsměv. Jsem rád, že vidím tvé úsměvy. Kéž vám tento den přinese radost z komunikace. V duchu si popřejte hodně štěstí a posaďte se tiše ke svému stolu.

    Testování znalostí získaných v poslední lekci.

Je ještě čerstvé, ale svítí sluníčko,
Zima zmizela beze stopy,
Asi si toho mnozí všimnou
Že se to děje vždycky.
Ano, je to tak, rok co rok ,
Sníh roztaje tečou potoky,
A probuzení je v plném proudu
Jde do všech míst na zemi.

O jakém ročním období báseň hovořila? (O jaru)

V minulé lekci jsme si také povídali o jaru. Pojďme zkontrolovat, co si pamatujete.

Na vašich stolech jsou bílé listy testů. Vezměte si pero, pečlivě si přečtěte otázky a zakroužkujte správnou odpověď.

Provedení testu.

Téma: "Hvězdná obloha na jaře"

1. Na jaře zůstala tato hvězda na stejném místě.

    Slunce

    Sírius

    Polární

    Altair

2. Pokud budete pokračovat v linii od Polárky, pak tato „cesta“ povede do souhvězdí

    Lev

    Velký vůz

    Boty

    Cassiopeia

    Polární

    Regulus

    Arcturus

    Sírius

4. Označte souhvězdí, která lze na obloze pozorovat v kteroukoli roční dobu.

    Velký vůz

    Lev

    Cassiopeia

    Boty

    Malý medvěd

    Panna

IV . Aktualizace znalostí.

Dnes budeme pokračovat v chápání tajemství okolního světa na jaře a hádanka o jednom z jarních měsíců vám pomůže určit téma naší lekce.

Les, pole a hory se probouzejí,
Všechny louky a zahrady.
Klepe na každou díru,
Hučení u vody.
„Probuď se! Probuďte se!
Zpívejte, smějte se, usmívejte se!"
Dýmka je slyšet daleko.
Všechny to probudí (duben)

Proč dostala April taková jména jako „petrklíč“ a „květ“?
(V tento měsíc se objevuje první zeleň, některé rostliny se probouzejí a kvetou)

Formulujte téma lekce.

Jarní probuzení rostlin.

Co byste se chtěli naučit v dnešní lekci?

Cíl: Poznat petrklíče.

ÚKOLY

vědět:

Jaké druhy petrklíčů existují?

Kde rostou?
Proč kvetou jako první?

    Učení nového materiálu.

Sníh sotva stihne roztát, když se na rozmrzlých plochách rozzáří první jasné barvy jara. Bílé, zlatožluté, růžové, fialové, šeříkové květy jako první vítají jaro. Objevují se a kvetou brzy - v dubnu až květnu, i když sníh úplně neroztál.

Za to se jim říká sněženky nebo petrklíče.

Otevřete učebnici na straně 74 a přečtením prvního odstavce zjistěte, jaká další jména se takovým rostlinám říkají. (Časné kvetení)

Mezi kterými rostlinami jsou takoví „odvážlivci“? (Mezi stromy, keři a trávami).

Pojďme se seznámit s raně kvetoucími bylinami.(Matka a nevlastní matka, corydalis, sasanka, plicník, jaterník, husa cibule, merlík)

Kolik z vás někdy vidělo tyto rostliny v přírodě? (Samozřejmě, protože všechny tyto petrklíče rostou na území naší republiky Baškortostán.)

Přečtěte si odstavce 2 a 3 textu a připravte se na zodpovězení otázek: Kde rostou raně kvetoucí rostliny a co potřebují k časnému kvetení?

Žáci čtou text a hledají odpověď na otázku.

Kde můžete vidět raně kvetoucí rostliny? (V lese a na volném prostranství)

Vyžadují tyto rostliny hodně tepla? ( Žádný)

(Proto kvetou, když ještě neroztál všechen sníh.)

- Jaké podmínky potřebují pro časné kvetení?

Kde tyto rostliny berou výživu, aby kvetly?

(Tyto rostliny přijímají potravu z vlastních zásob. Jde o zahuštěné podzemní části rostlin. Loni se v nich nahromadily zásoby, které byly skladovány celou zimu.)

Jaké jsou podzemní části rostlin? (Kořeny)

Podívejte se na kořeny petrklíčů na str. 74 a 75 a všimněte si, jak husté se v nich od loňska nahromadily živiny a jsou připraveny je rostlinám poskytnout.

VI. Fízminutka

Skupinová práce

Nyní budete pracovat ve skupinách.

Pozorně poslouchejte úkol. Každá skupina bude studovat svou prvosenku podle plánu.

Přečtěte si první odstavec plánu. (Obraz.)

Zde vložíte obrázek plněním hádanek.

Pojmenujte druhý bod plánu. (Jméno.) Zjistíte název vaší rostliny na tabuli a zapište to do tabulky.

K dokončení úkolů 3 a 4 se budete muset obrátit na další zdroje.

(Elektronické přílohy učebnic, sborníky).

Ochrana miniprojektů.

Matka a nevlastní matka.

Corydalis.

Plicník

jaterník

Husí cibule

Sasanka.

A poslední prvosenka je ta jasná. Bývá zaměňována se sasankou. Lyudmila Solonitsina nám o něm poví. Svou zprávu o této rostlině si předem připravila.

Chistyak kvete v lese ve stejnou dobu jako sasanka. Má stejně malý vzrůst a žluté květy. Na první pohled lze tyto dvě rostliny zaměnit. Ale když se podíváte pozorně, najdete rozdíly. Květy sasanky mají obvykle 5 okvětních lístků, zatímco sasanka má okvětních lístků více - od 6 do 14 kusů. Listy sasanky jsou drsné a tenké, zatímco listy sasanky jsou kulaté a lesklé. A celá parta vypadá tak silně: veselá, čistá a svěží. A svůj název dostal proto se odedávna používá jako tzv. jarní salát na čištění krve.

Prvosenky jsou krásné a rozmanité.Kvetou od dubna do poloviny května. Mnoho lidí vyráží do přírody obdivovat jarní rostliny. A někteří lidé od nich sbírají kytice. Je to dobré?

Všechny tyto rostliny vzácný a uvedený v Červené knize Baškortostánu.

Netrhejte petrklíče ani je nekupujte od porušovatelů zákonů o životním prostředí! Každý obyvatel je povinen chránit jedinečnou flóru naší republiky!

    1. Fyzické cvičení.

      Učení nového materiálu. Pokračování.

Studium jarního kvetení stromů a keřů

- Brzy kvetoucí rostliny se nacházejí mezi stromy a keři.
- Otevřete stránku 76. Pojďme si o nich přečíst a zjistit informace.

- Které stromy a keře začnou kvést dříve, než se objeví jejich listy? (olše, vrba, líska, vlčí lýko)

Rozdělte je do skupinek keřů a stromů.

Který strom kvete jako první? (Olše)

Žák referuje o stromech a keřích.

Olše- krátký strom s tenkým a často křivým kmenem. Kmen je šedý, hladký, listy jsou oválné, středně velké. Listy olše jsou tvarem a velikostí podobné listům jabloní, stejně oválné, s ostrým koncem. V zimě jsou na olši dobře viditelné hnědé jehnědy visící dolů. Jsou poměrně krátké a husté. Na jaře během kvetení se jehněda velmi prodlužuje a vylévá z ní hojný žlutý pyl. Olše uvolňuje pyl velmi brzy na jaře, dříve než všechny ostatní stromy.

Který strom kvete příště? ( Ava)

Vrba roste podél břehů lesních řek, podél potoků, příkopů, když se les ještě nezazelenal (v předjaří). Vrbové květy se žlutým prachovým peřím. Zvláštní rod vrb se nazývá kočičí vrba. Krásná vrba s nadýchanými náušnicemi připomínajícími kožešinu. Kvete, když je v lesích ještě neroztátý sníh. Kvetoucí vrba je jistým znamením příchodu jara.)

Chlapi, kde roste vrba? ? ( Po březích řek).
Líska - Tohle je keř. Roste v lesích. Jeho listy jsou velké, široké, nepravidelně oválné, s četnými zuby podél okraje. Líska kvete brzy na jaře a rozvine své svěže žluté jehnědy. A pokud fouká vítr, kývají se různými směry a rozhazují svůj pyl, který připomíná jemný žlutý prášek.

Vlčí lýko- tohle je keř. Kvete v lese po tání sněhu. Na tenkých větvičkách se objevují růžové květy podobné květům šeříku. Sedí v hustých skupinách, jako přilepení. Jemné květy mají příjemnou štiplavou vůni. Listy na větvích se objevují ke konci květu, jsou malé a protáhlé. A do poloviny léta se objevují jasně červené plody. Ale jsou jedovaté. Proto se tomu říkalo „vlčí lýko“. Proč lýko? Ostatně tak se jmenuje lipová kůra, ze které se pletly lýkové boty. A kůra naší rostlinky je silná jako lýko. Tento keř se stal vzácným a potřebuje ochranu.

Vraťme se k textu učebnice. Najděte odpověď na otázku.

Proč tyto stromy a keře kvetou jako první po zimním klidu?(Jsou úplně první, kdo zahájí pohyb mízy. Míza stoupá podél kmenů a větví k poupatům. Obsahuje cukr, který vyživuje rostliny.)

Pracujte ve dvojicích.

Nyní budete pracovat ve dvojicích. Otevřete poznámkový blok na straně 41 a dokončete úkol 3.

Zkouška.

X. Výsledky.

Vraťme se k účelu a cílům lekce.

Jaké 3 skupiny petrklíčů jste poznali?

Pojmenujte raně kvetoucí byliny.

Které raně kvetoucí keře jsou klasifikovány jako keře? (Vlčí lýko a líska)

Pojmenujte raně kvetoucí stromy. (olše a vrba)

Kde rostou?
- Proč kvetou jako první?

Testovací práce v elektronické aplikaci.

Nyní budete pracovat ve skupinách a vyplňovat test v elektronické přihlášce.

Zkouška.

XI. Odraz.

Zhodnoťme práci ve třídě. Pokud si myslíte, že jste pracovali, jak nejlépe jste mohli, a rozluštili jste záhadu jara, která probudila Království rostlin, pak vezměte rozkvetlou květinu a přilepte ji na rozmrzlé místo.

Pokud si myslíte, že jste nepracovali dost dobře, že jste to mohli udělat lépe, vezměte si neotevřené poupě.

- Mám z vás radost, potěšili jste mě svými kvetoucími květinami, což znamená, že dnešní lekce přinesla mnoho užitečných znalostí.

Diagnostika výsledků lekce (shrnutí lekce)

co bylo tvým cílem?

Dosáhli jste svého cíle?

Jaké bylo téma lekce?

Co jste se v lekci naučili?

Domácí úkol

Domácí úkol. s. 74-77 převyprávění.

Volitelný úkol:

    Nakreslete plakát na obranu petrklíčů. Na krajinářský list nakreslete raně kvetoucí rostliny a napište výzvu k jejich zachování. Například: "Postarejte se o petrklíče!" "Ruce pryč od sněženek!"

    Najděte si na internetu nebo v referenčních knihách informace, které říkají, proč mají petrklíče jako matka a nevlastní matka, morče, jaterník, corydalis, husa cibule a plicník neobvyklá jména.

Hodina o okolním světě na 2. stupni na téma: „Jarní probouzení rostlin“, vedená učitelkou 1. stupně ZŠ Městského rozpočtového vzdělávacího ústavu všeobecně vzdělávacího lycea č. 22.

Bobyleva Natalya Valentinovna

Lekce je zaměřena na dosažení následujících výsledků:

Podrobit:

    Vytvořit si představu o důvodech jarních změn v životě rostlin

    Podporujte ekologicky uvědomělé chování v přírodě.

Metapředmět:

Komunikativní UUD

1. Rozvíjíme schopnost naslouchat druhým a rozumět jim.

2. Sestavte řečový projev v souladu se zadanými úkoly.

3. Vyjadřujte své myšlenky ústně.

4. Schopnost pracovat v malé skupině.

Kognitivní UUD

1. Rozvíjíme schopnost extrahovat informace z diagramů, ilustrací a textů.

2. Prezentujte informace ve formě diagramu.

3. Identifikujte podstatu a rysy předmětů.

4. Vyvodit závěry na základě analýzy objektů.

5. Shrňte a roztřiďte podle charakteristik.

6. Zaměřte se na šíření učebnice.

7. Najděte odpovědi na otázky v ilustracích

Regulační UUD

1. Rozvíjíme schopnost vyjadřovat své domněnky na základě práce s učebnicovým materiálem.

2. Hodnotit učební aktivity v souladu se zadaným úkolem.

3. Předvídejte nadcházející práci (udělejte si plán).

4. Proveďte kognitivní a osobní reflexi

Osobní UUD

1. Rozvíjíme schopnost ukázat svůj postoj k postavám a vyjádřit své emoce.

2. Hodnotit akce v souladu s konkrétní situací.

3. Formujeme motivaci k učení a cílevědomé poznávací činnosti

Informace UUD

    Schopnost provádět pokročilé vyhledávání informací pomocí knihovních zdrojů.

Vybavení lekce:

    Učebnice A.A. Pleshakov, M.Yu Novitskaya „Svět kolem nás“ 2. třída 2 hodiny.

    Pracovní listy: obálky se situačními úkoly, atlas-identifikátor rostlin. Sebehodnotící listy.

    Elektronická prezentace (SMART Notebook).

    Interaktivní tabule, projektor.

Mapa technologické lekce

Kroky lekce

Učitelské aktivity

Studentské aktivity

(K-komunikativní,

R-regulační,

P-kognitivní,

L-osobní)

1) Motivační

Povzbuzující dialog

Klade otázky

Jakou lekci budeme mít nyní?

Zkontrolujte svou připravenost na lekci.

Co je potřeba pro tuto lekci?

Chcete, aby naše dnešní lekce byla zajímavá?

Jaké vlastnosti bychom měli ukázat?

- Máte pravdu, popřejme si navzájem hodně štěstí!

Poslouchejte a odpovídejte na otázky.

(buďte pozorní, aktivní, sebraní, přátelští, zvídaví).

Schopnost vyjednávat při rozdělování rolí

Sebeurčení Významová formace

Morální a etické hodnocení

2) Fáze aktualizace naučených znalostí.

    Tři fotografie jarních měsíců.

    Uspořádejte fotografie v pořadí měsíců, vyberte oblíbená jména pro každý měsíc.

Tajemství

Přichází s láskou a svou pohádkou.

Mávne kouzelnou hůlkou,

V lese pokvete sněženka. (Jaro)

K jakým změnám dochází v neživé přírodě?

Pomocí fotografií sestavte fenologický text:

Hádejte báseň a zdůvodněte svůj názor

Na obrazovce jsou vybrána lidová jména a odpověď je zdůvodněna (proč mají jarní měsíce taková jména)

Slunce vychází ____________ než v zimě. Dny se stávají ______ a noci _____. Teplota vzduchu______. Srážky ve tvaru________. Půda __________. _______ taje. Provozují ________. Nádrže_________.

Testování a sebehodnocení.

Umět se společně dohodnout na pravidlech práce ve dvojicích.

Schopnost naslouchat a rozumět řeči druhých.

Schopnost uplatnit sebekontrolu.

Schopnost strukturovat znalosti.

3) Stanovení cíle

Dětem je nabídnut situační úkol

Jaké změny se odehrávají v živé přírodě?

Sestavíme pracovní plán

- Kluci, co musíme udělat a co nám s tím pomůže?

– Myslíme si, že musíme zjistit:

1) K jakým změnám dochází v životě rostlin;

2) zvážit způsoby ochrany rostlin.

K tomu nám pomůže učebnice a atlas.

Jakými způsoby budeme řešit zadané úkoly?

Odpovědi dětí

Studenti nabízejí své názory, ale zatím je nemohou podpořit fakty. V důsledku diskuse docházíme k závěru, že je nedostatek znalostí

Umět se orientovat ve svém znalostním systému: odlišit nové od již známého.

Schopnost postavit a formulovat problém.

Schopnost plánovat své aktivity.

Schopnost zůstat na úkolu a uplatnit sebekontrolu.

Schopnost naslouchat a rozumět řeči druhých.

4. Učení nového materiálu

Skupinové úkoly

    Našli jste ve své učebnici informace o bylinkách, které kvetou na jaře?

    Které rostliny se nazývají rané kvetení?

    Jaké podmínky potřebují ke kvetení?

    Rozšiřte význam výrazu „vlastní spíže“

    V atlase najděte bylinky, které kvetou na jaře, a vyprávějte o nich.

    Vyjmenujte znaky, podle kterých lze posoudit probouzení stromů a keřů po zimním klidu.


Pojmenujte stromy a keře, které kvetou jako první.

Řekněte nám o změnách, ke kterým na jaře dochází u jehličnatých rostlin.

Děti odpovídají na položené otázky pomocí informací z učebnice a atlasového identifikátoru.

Mluví o nějakých petrklíčích

Najděte odpovědi na otázky položené v učebnici a atlasové identifikátory

Vytvořte si pravidla chování v přírodě.

Ochrana vašich objevů

Umět vyhledávat, zvýrazňovat a transformovat informace: práce s textem – tvorba modelu.

Schopnost provádět pokročilé vyhledávání informací.

Hodnotit učební aktivity v souladu se zadaným úkolem.

Předvídejte nadcházející práci (vytvářejte plán).

Umět se společně dohodnout na pravidlech pro práci v malé skupině.

Umět vyjádřit své myšlenky ústně.

Schopnost naslouchat a rozumět řeči druhých.

5. Začlenění nových informací do znalostního systému

Najděte jména petrklíčů,

pomocí učebnice.

Děti při práci ve dvojicích najdou v tabulce názvy raně kvetoucích rostlin.

Umět vyjádřit své myšlenky ústně.

Schopnost naslouchat a rozumět řeči druhých.

6. Reflexní

– Co nového jste se naučili?

– Jak jste zjistil, co vám pomohlo?

– Kde jsou znalosti užitečné?

– Kdo z chlapů nejvíce pomohl při objevování vědomostí?

- Jak jsi pracoval?

Doma: najít zajímavý materiál o petrklíčích, legendy.

Děti vyplňují testovací archy, kontrolují a hodnotí svou práci

Odpovědi dětí

Umět vyjádřit své myšlenky ústně.

Schopnost hodnocení (sebehodnocení a vzájemné hodnocení).

Schopnost předpovídat (d/z).

Schopnost sebehodnocení na základě kritéria úspěšnosti vzdělávacích aktivit.

Vytváření smyslů.

Jarní probuzení rostlin.

cíle:- vytvořit si představu o důvodech jarních změn v životě rostlinného světa;

Představit odrůdu petrklíčů rostoucích v regionu Kursk;

Podporovat úctu k přírodě;

Naučte se rozpoznávat sezónní jevy, určete příčiny jarních změn ve světě rostlin a zdůvodněte svůj názor.

Osobní dovednosti: - projevovat úctu k přírodě.

Kognitivní dovednosti:

Identifikujte a zdůvodněte důvody, proč raně kvetoucí rostliny kvetou jako první.

Regulační dovednosti:

Proveďte autotest edukačního úkolu;

Rozdělte odpovědnost za dokončení učebního úkolu ve skupině.

Komunikační dovednosti:

Vytvořte si vlastní názor;

Pomocí řeči regulujte své činy.

Předmět dovednosti:

Sdělit:

o raně kvetoucích bylinách, stromech a keřích;

o jarním probouzení rostlin.

Zařízení: kresby petrklíčů, počítač, prezentace, větve keřů, pravidla pro ochranu petrklíčů, karty úkolů.

Průběh lekce.

1. Organizační moment (2 min)

Usmějte se na sebe, prosím posaďte se!

Studujeme akademický předmět - „Svět kolem nás“.

Podívejte se z okna, kolem, přemýšlejte a řekněte mi, jaký je svět kolem nás? -Co a kdo je součástí světa kolem nás?
(Okolní svět je to, co nás obklopuje, co je kolem nás. Jsou to různá stvoření a předměty, zvířata, obloha, mraky, stromy, domy, lidé.)
-Dobře, chlapi! Dobrá práce! A chci, abyste se naučili pozorovat svět kolem sebe, studovali ho a zkoumali. Co to znamená pozorovat, zkoumat?

Jaké vlastnosti by měl mít student, aby se naučil učební látku?

Řekněte mi pravidla chování ve třídě!

2. Aktualizace znalostí

1 . Pojďme zkontrolovat váš domácí úkol. Otevřete sešity. Měli jste mít splněno č. 5 na straně 37. Zhodnoťte svou práci pomocí znamének!, +, - (Na sebehodnotícím archu si u úkolu č. 1 dejte stejné znaménko, které jste si dali za domácí úkol.) (1 min)

2 .-Podle jakých znaků poznáte v zimě břízu a osiku?

Které rostliny v zimě snadno poznáte podle plodů?

Jak rozlišit jehličnaté rostliny v zimě?

Které rostliny zůstávají zelené přes zimu pod sněhem?

Proč nezmrznou?

Jaké rostliny živí zvířata v zimě? ( 2 min)

Úkol č. 2. Zkuste identifikovat stromy podle jejich siluet! (1 snímek)

Vezměte si list papíru, na který si zaznamenejte své odpovědi, a zapište si název stromu vedle čísla.

Nyní si vyměňte listy s osobou vedle vás na rameni. (Slide se správnými odpověďmi). Zhodnoťte práci svého přítele, vzájemná kontrola. Bez chyb „!“, „+“, „-“. Vraťte kartu jejímu majiteli. ( Na sebehodnotícím archu označte úkol 2. (5 min) Celkem: 10 min.

3. Sebeurčení pro aktivitu (3 min)

1.- Pracujme ve skupinách, dodržování pravidel práce v týmu:

Vzájemně respektujte své názory.

Mluvte střídavě.

Pokud nesouhlasíte, navrhněte

Před vámi jsou obrázky, je třeba určit název každé rostliny. -Jaké kvetoucí rostliny jste poznali (sněženky, podběl)?

Co mají tyto rostliny společného?

Kdy se objevují sněženky?

Kde a kdy tyto kvetoucí rostliny najdete? (v lese, jaro)

Formulujte téma lekce (Rostliny na jaře)

Co dělají rostliny na jaře? (probuď se)

Jarní probuzení rostlin.

Co byste se měli naučit ve třídě? (Naučte se rozpoznávat raně kvetoucí rostliny).

2.Realizace postaveného projektu.

Rostliny, které kvetou brzy na jaře, se nazývají raně kvetoucí. Takové „odvážné“ rostliny lze nalézt mezi stromy, keři a bylinami. Pojďme se seznámit s raně kvetoucími bylinami.

Děti mluví o každé z petrklíčů.

Snímek 4. Sněženka roste na okrajích listnatých lesů. V našich končinách kvete v březnu - dubnu. Každá květinová šipka nese nahoře jeden visící bílý květ. Dříve byla sněženka považována za znak naděje.

Snímek 5. Plicník- léčivá rostlina. Brzy na jaře je v noci zima, ale plicník se chladu nebojí. Jeho drsné listy jsou pokryty malými chloupky. Mezi chloupky je vzduch, který šetří rostliny před chladem. Plicník dostal své jméno díky tomu, že jeho květy obsahují hodně nektaru.

Snímek 6. Corydalis roste v lese mezi keři. Kvete v dubnu – květnu. Jeho lila fialovo-růžové květy se sbírají v kartáči. Corydalis je bohatá na nektar a příjemně voní. Jedná se o velmi křehkou rostlinu. Corydalis je léčivá rostlina.

Snímek 7. Podběl má nízkou stopku pokrytou hnědými šupinami a zlatooranžové květenství podobné pampelišce. Na přední straně jsou zelené a hladké a na druhé straně jsou bělavé, nadýchané, měkké.

Snímek 8. Sasanka- vytrvalá bylina s dlouhým, plazivým, dobře vyvinutým oddenkem tmavě hnědé barvy, z něhož vybíhá několik šupinovitých listů na dlouhých řapících. Lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vzpřímená, lysá nebo řídce chlupatá. Květy jsou jasně žluté, se třemi malými, sepalovitými, zelenými zákrovními listy a 6 modrými, okvětními lístky.

Snímek 9. Kvetení játrovky trvá od poloviny do konce dubna, jeden květ během 5-7 dnů nevybledne. Listy jaterníku jsou tří- nebo pětilaločné u některých druhů přezimují a po odkvětu odumírají. Stopka játrovky je pýřitá, červenozelená nebo zelená, průměr korunky je 2-4 cm, barva se pohybuje od čistě bílé po modrofialovou. Květy jaterníku jsou bez zápachu, otevírají se při východu slunce a zavírají se, visící, večer.

Snímek 10. Nejběžnější v Rusku husí cibuležluť. Jeho květy v množství 2-10 jsou položeny na podzim a během zimy dochází ke konečné tvorbě a růstu výhonků. Rostlina kvete brzy na jaře (duben-květen), ale lze ji pozorovat jen o něco déle než měsíc, protože stonek a listy brzy po odkvětu odumírají a pod zemí zůstává pouze cibule plná zásob živin.

Snímek 11.Chistyak jarní vytrvalá rostlina, roste na okrajích lesů, na trávnících, ve vlhkých listnatých lesích, podél břehů řek, nádrží, potoků, v houštinách křovin. Rozprostírá se po povrchu půdy jako krásný koberec. Stonek rostliny je až 30 cm vysoký. Listy jsou střídavé, jasně zelené, horní listy jsou na krátkých řapících, spodní listy jsou na dlouhých řapících. Květy jsou žluté, horní strana listu je lesklá a mastná. Chistyak je vynikající jarní medonosná rostlina.

Brzy kvetoucí rostliny lze vidět v lesích a na otevřených plochách. Vyžadují málo tepla. Proto kvetou, když sníh ještě neroztál. Na stromech a keřích v tuto dobu ještě nekvetlo listí a v lese je hodně světla. Půda je nasycena vlhkostí. Toto jsou podmínky - dostatek světla a vlhkosti – nezbytné pro raně kvetoucí rostliny.

Tyto rostliny dostávají potravu ze svých vlastních „spíží“. „Skladiště“ jsou zahuštěné podzemní části rostlin. Zásoby se v nich nashromáždily loni a skladovaly se celou zimu. (Podívejte se na schémata v učebnici na str. 74-75) 8 min

Celkem 10 min.

4.Práce na tématu lekce

1.- Otevřete sešity, str. 40, č. 1. Identifikujte rostliny a označte jejich jména. Označte rostliny, které jste viděli v přírodě. (automatický test) (snímek 12)

5. Tělesná výchova minuta 2 min.

Mix-hrách-bambucké. Studenti se při pohybu po místnosti tiše mísí s hudbou.

Dejte se do párů! Pět!

Uveďte příklady raně kvetoucích rostlin. Přemýšlejte o tom. Ten, kdo je vyšší, začíná mluvit. Čas uplynul (20 sekund) Nyní mluví další z dvojice. Čas uplynul! Děkuji si navzájem za odpovědi a přeji hezký den.

2. - Pracovní sešit str.41 cvičení. 2. vybarvi květiny a pojmenuj je. Zkouška.( 5 min)

3. –Jaká znamení můžete použít, abyste věděli o probouzení stromů a keřů( 2 min)

Podívejte se na lipovou ratolest? K jaké změně došlo?

Otevřete stranu 76 učebnice. (Snímek 13)

Na jaře se stromy a keře probouzejí ze zimního spánku. Začínají pohyb šťávy. Míza stoupá podél kmenů a větví až k pupenům stromů. Obsahuje cukr pro výživu rostlin.

Dalšími příznaky jarního probouzení stromů a keřů jsou otoky pupenů a rozkvět listů.

Ale ještě před vyrašením listů začnou kvést některé stromy a keře. Jsou to olše, vrba, líska, vlčí lýko. (Učitel ukazuje větve těchto rostlin).

Z keřů kvete nejdříve líska a vlčí lýko. (Děti se dívají na větve těchto keřů).

Na jaře začnou klíčit semena stromů a keřů, která spadla na podzim nebo v zimě.

Zajímavé změny nastávají na jaře u jehličnatých rostlin. Modřín je zcela pokryt novým jehličím. U borovice, smrku a jalovce vyrůstají na koncích větví mladé jehličky. Je mnohem lehčí než ten starý. (Podívejte se na obrázek v učebnici)

4. - Pracovní sešit str.41 cvičení 3. Poznejte keře a stromy podle jejich květů a spojte název s obrázkem rostliny.

Autotest. (Snímek14) Udělejte si hodnocení na okrajích vpravo.( 3 min )

Celkem: 17 min

5.- Kluci, je nutné chránit raně kvetoucí rostliny?

Co by se podle vás mělo udělat pro ochranu petrklíčů?

Promluvte si se svým ramenním kamarádem.

Kdo se chce podělit o své nápady? ( 3 minuty)

Shrnutí lekce

Mám z vás radost, potěšili jste mě svými odpověďmi a milým přístupem k petrklíčům. Vyberte libovolnou nabídku a pokračujte!

Teď už vím, že...

Uvědomil jsem si, že………

budu…..

Který úkol vás nejvíce zaujal?

Která je nejtěžší?

Kdo se chce chválit?

Domácí úkol.





















1 z 20

Prezentace na téma: Jarní probuzení rostlin

Snímek č. 1

Popis snímku:

Snímek č. 2

Popis snímku:

Snímek č. 3

Popis snímku:

Snímek č. 4

Popis snímku:

Snímek č. 5

Popis snímku:

Potvrzení hypotézy. Na jaře můžete v lese pozorovat jeden z nejzajímavějších jevů v životě našich předjarních rostlin. Sníh leží v lese v rovnoměrné vrstvě, ale oproti sypké a světle bílé zimní pokrývce se velmi změnil. Je těžký a porézní, rozpadá se na jednotlivá zrna. Pod sněhem je spousta odpadků (jehličí, listy a plody stromů, větvičky).

Snímek č. 6

Popis snímku:

Změřením teploty sněhu na povrchu jsme zjistili, že je +4,1º a v hloubce 10 cm klesá na +2º, +1º a v hloubce 15 cm se pohybuje od +1 do -1º. Když jsme vyčistili malou oblast půdy od sněhu, podívejme se, co se nyní děje pod ní v lese. Viděli jsme zde: stálezelené stébla zelené trávy, kopytník a ostřici chlupatou, jemné, nažloutlé a sotva zelené výhonky, prorážející vrstvu zhutněného loňského spadaného listí. Jarní rostliny mají pozoruhodnou schopnost růst v zimě pod sněhem. Když jdou na podzim pod sníh s odpočívajícími podzemními orgány - oddenky a hlízami - vylézají z něj s již vyvinutými stonky, listy a často i barevnými pupeny. V lese při sněžení prorážejí sněhem mladé části jarních rostlin.

Snímek č. 7

Popis snímku:

Jarní rostliny sněženek jsou trvalky. Vyvíjejí se z podzemních orgánů – oddenků, cibulí nebo hlíz, ve kterých se ukládají živiny. . V důsledku toho vývoj jarních rostlin závisí mnohem méně na vnějších podmínkách. Provedli experiment: rozřízli oddenek sasanky, vypustili jód a v důsledku reakce se přesvědčili o přítomnosti škrobu v něm. Jakmile rostliny ukončí období vegetačního klidu a začnou se vyvíjet, škrob usazený v oddencích a hlízách se přemění na cukr. Zkušenosti prokázaly přítomnost živin v kořeni.

Snímek č. 8

Popis snímku:

Po přečtení různých zdrojů informací jsme se dozvěděli: poté, co půda v lese v důsledku podzimních mrazíků zamrzne a podzemní části jarních rostlin v ní nacházející se výrazně ochlazují, začínají rostliny svůj vývoj na začátku zimy pod sněhem . To, že chlazení je skutečně nutnou podmínkou pro rozvoj některých jarních rostlin, naznačují pokusy akademika Ljubimenka s noduly. Tyto uzlíky začnou na podzim klíčit, poté se jejich vývoj zcela zastaví. Jeho pokračování je možné vyvolat pouze vystavením uzlů nízké teplotě.

Snímek č. 9

Popis snímku:

Šafrán síťkovaný Šafrán síťovaný je snad úplně první jarní květinou na našem území, která se objevuje koncem března. Právě se objevily první rozmrzlé skvrny a slunce mírně zahřálo jižní svahy kopců, když se jeho křehké výhonky propíchnou uschlým listím na světlo. Staří Řekové ji právem považovali za květinu bohyně úsvitu Aurory, květinu probouzející se přírody. K této rostlině se váže starořecká legenda. Merkur, bůh obchodu a cestování, cvičil házení diskem a náhle mocně vyslaný disk omylem zasáhl Merkurova přítele Crocuse. Crocus byl smrtelně zraněn a Merkur v zoufalství požádal bohy, aby zachovali jeho památku. A z kapek Crocusovy krve vyrostly jemné krásné květiny - krokusy, na památku zesnulého přítele. Od té doby každé jaro potěší lidské oči a připomínají nekonečný život...

Snímek č. 10

Popis snímku:

Scilla bifolia Scilla je květ prvosenky, jak my říkáme, sněženka. První květy se objevují v březnu a v teplých zimách i koncem února. Jak lahodí oku, třpytí se modrými cákanci mezi rozbředlým sněhem! V období masového rozkvětu se les mění v modré moře, jako by se obloha rozlila po svazích kopců, porostlých průhledným lesem jako na jaře.

Snímek č. 11

Popis snímku:

Brandushka multi-colored Brandushka, stejně jako scilla, je květ petrklíče. Ale na rozdíl od scilly se v našich oblastech vyskytuje mnohem méně často. Kvete v březnu - dubnu. Nemilosrdně vyráží do jarních kytic, proto se uchovává jen na odlehlých místech. Květ má nádhernou světle růžovou barvu. Jedná se o vytrvalou rostlinu; vyrůstá z cibule, jako většina petrklíčů. Lidé také nazývají tyto květiny sirotky: září osaměle mezi uschlou trávou. Existuje legenda, která dala vznik tomuto názvu. Zlá macecha měla dvě krásné dcery, krásnou a hezkou. Ano, nevlastní matka je nesnášela, plánovala je zničit a na konci zimy je vyhnala z domu do mrazu. Sirotci stojí na svahu, umírají zimou a truchlí nad svým osiřelým údělem. Takže jejich macecha by je zničila, ale přišlo jaro a s ním teplé Slunce. Zahřívali a vyživovali sirotky mateřskou náklonností a vřelostí. A rozkvetly kouzelnými jarními květinami. Od té doby se květy sirotků objevují na jaře jako symbol vítězství dobra nad zlem.

Snímek č. 12

Popis snímku:

Střela je otevřená. Snová tráva. Spánkové trávě říkáme lesní tulipán. Kvete koncem března - dubna a v našich lesích je také poměrně vzácný. Intenzivně vytryskne na kytice a do jednoho dne skončí v odpadkovém koši. Milá květina tě vítá mírnou úklonou, jako by tě prosila, aby ses jí nedotýkal. A opravdu, jak můžete zničit takovou krásu!

Snímek č. 13

Popis snímku:

Corydalis hustý Běžnou lesní rostlinou je prvosenka. Kvete společně s borůvkami. Květ se však začíná vyvíjet na podzim. Poté se z malé, mírně zploštělé žárovky vytvoří pupen. Přes zimu z něj vyroste stéblo a jakmile roztaje sníh, stéblo trčí ze země. Několik teplých dnů - a corydalis rozšíří svá květenství a dělá „společnost“ scillas a fireweed!

Popis snímku:

Podběl Další žlutý květ časného jara. Jako malá sluníčka svítí květy podbělu přes hliněné kopce a podél břehů potoků. Na místech prohřátých sluncem květenství této byliny září žlutě. Tato bylina má zvláštní jméno: podběl. A souvisí to se strukturou listu: nahoře je list tmavě zelený, lesklý a hladký a zespodu jsou listy pokryty silnou vrstvou bělavých chloupků. Přiložte si takový lístek vnější stranou na tvář – a ucítíte drsné mrazení, ale nyní list otočte a přiložte druhou stranou – a ucítíte teplo a něhu. Tady je teplo tvé matky a chlad tvé nevlastní matky! Pouze brzy na jaře nenajdete listy této trávy. Objeví se mnohem později - již v létě... Ale vědecký název je spojen s léčivými vlastnostmi listů podbělu a znamená „kašel“. Tento vynikající prostředek proti kašli je znám již od starověku. K léčebným účelům se používají mladé listy, připravují se z nich odvary a tinktury. Ale to je v létě a na jaře - to jsou malá sluníčka na ještě matné zemi!

Snímek č. 16

Popis snímku:

Jaro jasno. Prvosenka obecná našich lesů. Dřevník kvete o něco později, ale jeho květy s nimi dlouho koexistují a dodávají žluté barvě do modré palety jarního lesa. V modrém moři lesů tyto květiny vypadají jako žluté ostrovy. Lesklé okvětní lístky, jakoby nalakované, září na slunci zlatými jiskrami. Této rostlině se také někdy říká králičí salát. Mladé listy chistyaky se do jarních salátů používají již od starověku, protože obsahují velké množství vitamínu C. Po odkvětu se v nich ale tvoří toxické látky.

Popis snímku:





chyba: Obsah chráněn!!